Nowa droga w gminie Karlino w 6 miesięcy. Na ten remont mieszkańcy czekali 30 lat

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Inwestycja zakłada przebudowę 666-metrowego odcinka drogi.
Inwestycja zakłada przebudowę 666-metrowego odcinka drogi. UM Karlino
Udostępnij:
Do końca maja przyszłego roku mieszkańcy Poczernina w gminie Karlino będą mieli nową drogę, która połączy ich miejscowość z droga wojewódzką nr 163. Stan obecnej jest fatalny.

Mieszkańcy Poczernina od niemal trzydziestu lat wnioskowali o wybudowanie nowej drogi dojazdowej do wsi. Podczas spotkania z sołtysami miejscowości popegeerowskich inwestycję uznano za pilną i niezbędną.

– Wskazano między innymi, że droga jest fatalnym stanie technicznym, zagraża bezpieczeństwu i wymaga pilnej interwencji i nakładów finansowych na poprawę jej stanu. Zwłaszcza, że jest to jedyna droga, którą docierają do Poczernina karetki pogotowia, wozy straży pożarnej, autobusy szkolne i sami mieszkańcy – wskazuje Magdalena Jaworska-Dużyńska, kierownik Referatu Promocji i Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Karlinie.

W czwartek, 30 grudnia, burmistrz Karlina Waldemar Miśko podpisze umowę na przebudowę drogi z przedstawicielem Przedsiębiorstwa Wielobranżowego EKO-TRANS z Koszalina.

Układ jezdni zbudowany będzie z żelbetowych płyt drogowych, na środku ułożony zostanie kamienny bruk. Nawierzchnia zjazdów do posesji zostanie wykonana z żelbetowych płyt drogowych oraz płyt jumbo. W otoczeniu planowanej inwestycji znajduje się zabudowa mieszkalna oraz pola uprawne, a wyremontowana droga zapewni do ich bezpośredni dojazd.

Inwestycja obejmuje również montaż nowego energooszczędnego oświetlenia ulicznego LED. Lampy będą mieć układ sterowniczy, dający możliwość redukcji strumienia świetlnego.

Samorząd na realizację zadania zdobył dofinansowanie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla gmin z przeznaczeniem na inwestycje realizowane w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane Państwowe Przedsiębiorstwa Gospodarki Rolnej. Środki Funduszu pokrywają koszty inwestycji w całości – do 511 tys. zł. W ramach dofinansowanych kosztów mieści się koszt sporządzenia dokumentacji technicznej, budowy drogi, budowy oświetlenia i nadzoru inwestorskiego.
Prace mają się zakończyć w maju przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie