Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa elewacja na wiosnę

Redakcja
Estetyczna elewacja to wizytówka naszego domu. Dlatego warto zadbać, by zawsze prezentowała się jak nowa. Rozpoczynająca się wiosna to doskonały moment, by ponownie nadać jej atrakcyjny i świeży wygląd.

Rynek dostarcza coraz ciekawszych rozwiązań dla domu. Nowe faktury powierzchni, nowe kolory, nowe właściwości... mnogość ofert może zaskoczyć. Jednak, zanim zaczniemy przeglądać katalogi produktów, powinniśmy zapoznać się z zasadami prowadzenia remontu zewnętrznych części budynku.

Nawet jeśli mamy go zlecić fachowcom, warto wiedzieć, co się dzieje pod naszym dachem, i to dosłownie.

Pozwolenia na remont

Przed podjęciem jakichkolwiek prac zewnętrznych należy zorientować się w przepisach prawnych normujących naszą sytuację. Po pierwsze, należy sprawdzić wysokość budynku. Jeśli jest niższy niż 12 metrów to malowanie i tynkowanie wystarczy jedynie zgłosić do Starostwa Powiatowego.

Prace elewacyjne zmieniające architekturę takiego budynku, na przykład ocieplanie, wymagają bezwzględnego pozwolenia od Starostwa. Nieruchomości wyższe niż 12 metrów zobowiązują nas do zgłaszania wszelkich prac elewacyjnych.
- W przypadku wątpliwości, do której grupy należy zaliczyć remont, najlepiej uzyskać informację w starostwie powiatowym - tłumaczy Tomasz Palacz, ekspert Gevo, firmy obsługującej kompleksowo formalności budowlane. - Dobrze mieć tę decyzję na piśmie, by w razie kontroli posiłkować się urzędowym postanowieniem - dodaje.

Jak się okazuje, ustawowy obowiązek jest często ignorowany. Niewiele osób ma świadomość jego istnienia. Niestety zdarza się, że zaproszona przez "życzliwego" sąsiada komisja z nadzoru budowlanego uznaje działania za samowolę budowlaną i nakłada kary finansowe lub wstrzymuje remont, aż do wyjaśnienia sprawy.

Wybór wykończenia

Gdy znamy już swoją sytuację prawną, czas pomyśleć o materiałach wykończeniowych - ich wybór jest niezwykle istotny. Nie należy przy tym kierować się jedynie ceną czy wyglądem.

Trzeba wziąć pod uwagę mnóstwo czynników, np. kolor pokrycia dachu, rynien, podbitki dachowej, usytuowanie nieruchomości, czy otoczenie roślinnością mające wpływ na wilgotność środowiska, która oddziałuje na wygląd i długotrwałość pokrycia.
Warto zwrócić szczególną uwagę również na technologię wykonania danego materiału. Coraz częściej producenci wykorzystują zaawansowane rozwiązania, które wpływają pozytywnie na jakość materiałów. Dobrym przykładem jest tynk zewnętrzny Silikon Protect 031 firmy Kreisel Technika Budowlana, powstały przy wykorzystaniu nanotechnologii.

- Nowy tynk cechuje m.in. zwarta struktura. Ogranicza to wnikanie wody opadowej, a także osadzanie i utrzymywanie się na powierzchni wyprawy zanieczyszczeń - podkreśla Bartosz Polaczyk z firmy Kreisel Technika Budowlana.
Remontu czas
Wiosenny remont może mieć dwa wymiary: odświeżanie koloru lub bardziej pracochłonną renowację powierzchni. Wszystko zależy od stopnia zużycia materiałów zewnętrznych. Gdy nie ma pęknięć w tynku możemy zabrać się za malowanie. Z tym jednak łączy się wcześniejsze usuwanie miejscowych zabrudzeń. Czasem trudno odróżnić zwykły zaciek od kolonii mikroorganizmów, dlatego lepiej poradzić się specjalisty, który podpowie w jaki sposób rozwiązać problem.

Przed użyciem koloru dobrze jest zagruntować powierzchnię - zwiększy to przyczepność powłoki malarskiej, ułatwi malowanie i zmniejszy zużycie materiału. W przypadku starej nieruchomości, pokrytej tradycyjnym tynkiem cementowo-wapiennym, warto zainwestować w pełną renowację ściany. - Wówczas, najlepiej położyć nowy tynk przy uprzednim użyciu środków antygrzybicznych oraz siatki przeciwspękaniowej. Gdy dom pokrywa tynk nowszej generacji, ale o dużym stopniu zużycia, można rozważyć miejscowe uzupełnianie ubytków.

Spękania należy wówczas wypełnić tym samym rodzajem materiału, który pokrywa ścianę. Jeśli "łaty" nie są zbyt duże, można przystąpić do gruntowania i malowania. Jednak przy większej ilości napraw nie można mieć pewności, że farba zamaskuje miejsca łączenia starego i nowego materiału. Dlatego lepiej zainwestować w siatkę i nową warstwę tynku - mówi Zdzisław Zinczuk, właściciel PZ-BUD, firmy wykonującej elewacje.

Nadchodzi czas zmian - za kilka dni poczujemy podmuchy pierwszego ciepłego wiatru. Jednak wiosenna chęć odmiany otoczenia powinna być poparta profesjonalnym działaniem. Dlatego warto poradzić się specjalistów, by zmiany wyszły nam tylko na dobre.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!