Nowa jakość w Domach Opieki dla Seniorów

Artykuł sponsorowany

Domy Opieki Medycznej i Seniora DONUM CORDE to wyjątkowy ośrodek w Polsce świadczący całodobową opiekę medyczną, pielęgniarską i rehabilitacyjną dla Seniorów. Z uwagi na to, że społeczeństwo w bardzo szybkim stopniu się starzeje, wychodzimy naprzeciw najwyższym oczekiwaniom tej grupy społecznej oraz ich rodzin.

Obecnie w społeczeństwie funkcjonuje stereotyp, który mówi o tym, że opieka nad Seniorem zorganizowana przez dedykowane ośrodki jest na niewystarczającym poziomie. Jednakże należy wziąć pod uwagę, że nie wszystkie placówki opiekuńcze zaniedbują działania pielęgnacyjne i opiekuńcze osób starszych.

Powszechnie uważa się, że oddanie bliskiej osoby do domu opieki to swojego rodzaju pozbycie się „ zbędnego balastu”. Nic bardziej mylnego. Są w Polsce ośrodki, które kładą nacisk na wierne odwzorowanie ciepłej, rodzinnej atmosfery, pełnej opieki i dbałości o wszelkie aspekty życia seniora, jakie otrzymałby w domowym zaciszu.

Postawieni przed koniecznością znalezienia opieki dla bliskiej osoby, która z różnych przyczyn wymaga całodobowej pomocy i wsparcia osób trzecich, zostajemy poddani krytyce otoczenia i stoimy przed trudnym wyborem. Mogłoby się wydawać oczywiste, że powinniśmy zrezygnować z pracy i zając się bliską osobą. Drodzy Państwo, nie tędy droga.

Prawdę mówiąc przekazanie bliskiej osoby pod fachową opiekę lekarza, pielęgniarki, czy terapeuty to wyraz troski, szacunku i zaangażowania w poprawę kondycji zdrowotnej chorego. Nie bójmy się stwierdzić, że w wielu przypadkach nie jesteśmy przygotowani do opieki nad chorą osobą w domowych warunkach. Bardzo często nie posiadamy odpowiedniego sprzętu oraz umiejętności, które pozwoliłyby na zapewnienie fachowej opieki i pomocy dla naszego Seniora.

Stając przed koniecznością wyboru idealnego ośrodka, który spełni nasze oczekiwania dotyczące opieki medycznej, rehabilitacji, pielęgnacji oraz warunków bytowych, powinniśmy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Jako pierwsze rozpatrujmy jakość opieki medycznej, po to aby zapewnić naszemu bliskiemu poczucie bezpieczeństwa. Dostęp do lekarzy specjalistów, zabiegów rehabilitacyjnych i całodobowej opieki pielęgniarskiej to najważniejsza kwestia, bowiem dzięki niej przywrócenie naszym Seniorom sprawności fizycznej, jak również psychicznej umożliwi im szybki powrót do samodzielności. Kolejną kwestią jest wyżywienie, zastanówmy się nad tym, kto z nas nie chciałby raczyć się pyszną domową kuchnią i świeżymi i wartościowymi posiłkami, przygotowywanymi według zaleconej diety, odpowiadającej naszym preferencjom? Pamiętajmy, że idealnie zbilansowana dieta, to klucz do szybkiego powrotu do zdrowia. Idąc dalej powinniśmy zastanowić się nad wyposażeniem pokoi. Nie ukrywajmy, że miejsce do którego przekazujemy naszych bliskich przez jakiś czas będzie stanowiło dla nich dom. Najważniejsze w tym jest to , aby otoczenie nie stwarzało dla Seniorów barier architektonicznych. Duże przestrzenie i komfortowe pokoje z łazienkami przystosowane dla osób niepełnosprawnych, to priorytet dla sprawnego przemieszczania się i codziennego funkcjonowania.

Należy zwrócić uwagę również na to, czy w danym ośrodku oferowane są dla Seniorów zajęcia dodatkowe m. in. w ramach terapii zajęciowej, która jest bardzo ważna przy aktywizacji i utrzymywaniu sprawności umysłowej, w tym całkowite wypełnienie ich czasu wolnego ciekawymi warsztatami, spotkaniami, pogadankami dostosowanymi do ich indywidualnych zainteresowań. Istotnym jest również zadbanie o sferę duchową naszych bliskich. Jeśli Senior jest praktykującym chrześcijaninem należy zapewnić mu możliwość korzystania z Mszy Świętych, Sakramentów oraz innych przeżyć duchowych. Niebagatelnym aspektem dla Podopiecznego, jak również dla jego rodziny jest zapewnienie wparcia psychologa a w razie konieczności neurologopedy.

Domy Opieki Medycznej i Seniora DONUM CORDE powstały właśnie po to, aby zapewnić naszym bliskim Seniorom wszystkie w/w aspekty potrzebne do prawidłowego funkcjonowania przy zachowaniu najwyższych standardów opieki, równocześnie zapewniając rodzinie komfort psychiczny i poczucie, że ich bliscy są pod najlepsza opieką.

Materiał oryginalny: Nowa jakość w Domach Opieki dla Seniorów - Nowiny

Dodaj ogłoszenie