Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa koronawirusowa strategia: teraz na testy wysyłać mają lekarze rodzinni

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Nowa wirusowa strategia: teraz na testy wysyłać mają lekarze rodzinni
Nowa wirusowa strategia: teraz na testy wysyłać mają lekarze rodzinni archiwum
Poniedziałkowy raport Ministerstwa Zdrowia informuje o 302 przypadkach zakażania koronawirusem, zachodniopomorski sanepid zaś o tym, że w województwie nowych przypadków jest zaledwie 3. Jest tak dobrze? A może to tylko kwestia tego, że w niedzielę wykonano tylko nieco ponad 10 tysięcy testów? Albo efekt zmiany zasad zkwarantanny czy zlecania badań?

Zachodniopomorskie przypadki to młody mężczyzna ze Szczecina oraz starsza kobieta i mężczyzna z powiatu kołobrzeskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem od początku epidemii to 1176 osób, w tym 28 z nich zmarło.

Spadła też liczba osób, które są poddane kwarantannie — to zgodnie z poniedziałkowymi danymi 1902 osoby. Za to pod nadzorem epidemiologicznym znajduje ponad 1000 osób (są w tym na przykład klasy, że szkół w Koszalinie i Świdwinie). Wzrosła liczba osób, które mają koronawirusa za sobą — w naszym województwie jest ich 920.

Zgodnie z nową strategią walki z koronawirusem zmieniły się już zasady kwarantanny. Kwarantanna została skrócona z 14 dni do 10. Lekarz może zwolnić z izolacji osobę izolowaną z objawami klinicznymi COVID-19 po trzech dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego. Jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów.

Skierowanie na test teraz da lekarz rodzinny
Następna zmiana polega na tym, że teraz to lekarze POZ będą mogli wystawiać zlecenia na wykonanie testu w kierunku koronawirusa. Do tej pory bezpłatny test w punkcie pobrań mogli wykonywać pacjenci kierowani przez NFZ na leczenie uzdrowiskowe (osoby przebywające na kwarantannie zostały już z obowiązku wykonania testu zwolnione, co może wpływać na liczbę wykrytch przypadków).

Nowa strategia zakłada, że pacjenci w pierwszej kolejności trafiają do POZ, czyli pod opiekę lekarza rodzinnego. Pierwszy kontakt ma
formę teleproady, jeśli po 3-5 dnia objawy nie ustąpią albo będą się nasilały, to cytując ministra zdrowia Adama Niedzielskiego „wtedy oczywiście jest konieczność badania fizykalnego, bo ono ma poprzedzić decyzję o skierowaniu na badanie w kierunku COVID-19. Jeżeli ten wynik będzie ujemny, to pacjent zostaje w POZ, a jeżeli wynik będzie pozytywny to taki pacjent jest kierowany na tzw. ścieżkę zakaźną”.

Jak informuje Małgorzata Koszur, rzecznik zachodniopomorskiego NFZ, a terenie naszego województwa jest 13 punktów gdzie można takie zlecone przez lekarza POZ badania wykonać. W regionie koszalińskim to:

  • Drawsko Pomorskie, „Szpitale Polskie” S.A., ul. Bolesława Chrobrego 4;
  • Koszalin, Szpital Wojewódzki, ul. Chałubińskiego 7;
  • Połczyn Zdrój, Przyjazny Szpital w Połczynie Zdroju sp. z o.o., Gwardii Ludowej 5;
  • Sławno, Szpital Powiatowy, I-go Pułku Ułanów 9;
  • Szczecinek, Szpital Sp. z o.o., ul. Kościuszki 38.

Testy na obecność koronawirusa zlecone przez lekarzy pierwszego kontaktu są bezpłatne. Ich wykonanie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Punkty pobrań czynne są we wszystkie dni tygodnia, także w soboty i niedziele, w określonych godzinach. Na badania obowiązuje rejestracja telefoniczna.

Pierwsze tygodnie koronawirusa w Koszalinie

Pierwsze tygodnie koronawirusa w Koszalinie. Czy te widoki w...

Zobacz także: Wiceprezydent Koszalina Przemysław Krzyżanowski o powrocie uczniów do szkół w czasie pandemii koronawirusa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo