Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa książka o pieczęciach Szczecinka. Gratka nie tylko dla miłośników historii [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Władysław Fijałkowski i Anna Dymna z książką o pieczęciach Szczecinka
Władysław Fijałkowski i Anna Dymna z książką o pieczęciach Szczecinka Rajmund Wełnic
Arcyciekawa – nie tylko dla miłośników sfragistyki – książka poświęcona pieczęciom Szczecinka ukazała się staraniem miejscowego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Trzymam właśnie w ręku pachnący jeszcze farbą drukarską egzemplarz „Pieczęci miasta Szczecinka”. To wspólne dzieło – zaznaczmy od razu, że debiutanckie - kilku członków szczecineckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, ale głównym autorem jest Władysław Fijałkowski, prezes PTH.

- Moje zamiłowanie do sfragistyki (czyli nauki o pieczęciach – red.) zaczęło się 40 lat temu od przeczytania książki Mariana Gumowskiego poświęconej pieczęciom miast polskich w XIII i XIV wieku, w której znalazłem też pieczęć mojego Szczecinka –

wspomina Władysław Fijałkowski, dziś niekwestionowany – choć samouk - specjalista w tej dziedzinie. Wspierali go Katarzyna Lisiecka z AP Szczecinek, były dyrektor muzeum w Szczecinku Jerzy Dudź oraz Anna Dymna, historyk sztuki.

CZYTAJ TEŻ:

Autor wykonał tytaniczną pracę docierając do 31 wizerunków pieczęci miasta Szczecinka od średniowiecza do czasów współczesnych. Siedem wizerunków odtworzył na podstawie opisów historyka z początków XX wieku Karla Tümpla i rysunków, bo nie wszystkie się zachowały. Spenetrował akta miejskie Szczecinka w miejscowym oddziale Archiwum Państwowego, a także szczecińskiego. Oraz w zbiory Muzeum Narodowego w Szczecinie.

W efekcie otrzymujemy fachowe – ale napisane przystępnym językiem – opracowanie będące swoistą podróżą w czasie znaczonym odciskami tłoków pieczętnych. Każda pieczęć jest opisana i zilustrowana.

Jak zmieniała się pieczęć miejska Szczecinka, jakie wydarzenia na przestrzeni wieków temu towarzyszyły – tego dowiemy z książki, którą miejscowy PTH debiutuje na rynku wydawniczym. Były wcześniej publikacje podejmowane przez oddział PTH np. razem z Muzeum Regionalnym, ale „Pieczęcie miasta Szczecinka” to pierwszy z cyklu zeszytów poświęconych dziejom lokalnym, jaki chcą zapoczątkować regionalni historycy i pasjonaci historii.

PTH ma plany na przyszłość i nie zamierza poprzestać na pierwszym zeszycie. Lesław Michalski dopina materiał poświęcony wyznawcom judaizmu w dziejach Szczecinka, z kolei Anna Dymna szykuje zbiór nieznanych do tej pory i niepublikowanych wspomnień powojennych pionierów Szczecinka.

Książkę w cenie 10 złotych można nabyć w księgarni przy deptaku na ulicy Bohaterów Warszawy, muzeum (gdy już będzie otwarte po epidemii) i Centrum Informacji Turystycznej na deptaku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto