Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa odsłona Koszalina. Znamy koncepcję przebudowy Śródmieścia

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Koncepcja przebudowy  eliminuje ruch samochodów ze ścisłego Śródmieścia. W rejonie katedry powstałby deptak z prawdziwego zdarzenia
Koncepcja przebudowy eliminuje ruch samochodów ze ścisłego Śródmieścia. W rejonie katedry powstałby deptak z prawdziwego zdarzenia tiprojekt rybnik
Firma, która wygrała konkurs na koncepcję przebudowy Śródmieścia, przechodzi do II etapu. Teraz czas na dokumentację techniczną. Ta ma powstać na przełomie 2018 i 2019 roku.

Dopiero, gdy będzie gotowa dokumentacja, będzie można bardziej precyzyjnie określić koszty ambitnego przedsięwzięcia, które wstępnie oszacowano na 80 milionów złotych. Dokumentacja będzie też podstawą do szukania źródeł finansowania. Na tym etapie trudno mówić o okresie, kiedy inwestycja miałaby być zrealizowana. Na pewno będzie przeprowadzona etapami.

- Gdyby Koszalin zdecydował się na to przedsięwzięcie, to byłaby pierwsza taka sytuacja w okresie powojennym, kiedy miasto realizuje rewolucję w zagospodarowaniu na taką skalę - mówi Marek Wawrzyniak, z pracowni Toprojekt, który przedstawił wizualizację podczas sesji Rady Miejskiej w Koszalinie.

Koncepcja przebudowy wprowadza przede wszystkim częściowe ograniczenie ruchu pojazdów w ścisłym centrum.
- Od Saturna i ul. Połtawskiej (tu byłby konieczny skręt w prawo, by objechać centrum), w stronę ul. Słowackiego i Andersa, Mickiewicza i częściowo ul. Młyńskiej i w stronę ul. Dworcowej - mówi Wojciech Kasprzyk, wiceprezydent Koszalina.

- W ten rejon miasta mogłyby wjeżdżać jedynie autobusy MZK, taksówki, służby ratownicze, ewentualnie samochody z dostawami i mieszkańcy - choć w tych dwóch przypadkach brany jest pod uwagę dostęp z drugiej strony zabudowy. Centrum, w rejonie katedry, to miałby być teren dostępny przede wszystkim dla pieszych, gdzie biłoby serce miasta, gdzie można by pospacerować, posiedzieć, odpocząć.

W ramach realizacji inwestycji zostałaby wymieniona podziemna infrastruktura wodno - kanalizacyjna. To także wymiana nawierzchni, nowa zieleń, mała architektura, oświetlenie (na zasadzie gry świateł, która eksponuje takie budowle, jak np. katedra, czy fragmenty murów obronnych.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej firma toprojekt z Rybnika przedstawiła proponowaną wizualizację rewitalizacji śródmieścia Koszalina. Docelowo tak miałoby w przyszłości wyglądać centrum miasta.

Wizualizacja rewitalizacji centrum Koszalina [zdjęcia, wideo]

Zobacz także: Rozmowa Tygodnia GK24. Prezydent Koszalina Piotr Jedliński o remontach dróg

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!