Nowa pracownia densytometryczna w Szczecinku

Materiał informacyjny F.H.U. AS ANNA SUDOŁ
W Szczecinku uruchomiono pracownię badań densytometrycznych. Dlaczego są one tak ważne? Jak i gdzie je można wykonać?

Pracownia densytometryczna mieści się na parterze budynku szpitalnego w Szczecinku przy ulicy Kościuszki (wejście główne od strony jeziora, tuż obok pracowni tomografu). Wyposażona jest w densytometr - aparat do określania gęstości mineralnej kości.

Badanie wykonuje się aparatem RTG o małej mocy, a szczecinecka pracownia wyposażona jest w urządzenie firmy Stratos. Badanie polega na prześwietleniu kości – te zdrowe i mocne dadzą silne odbicie, przez słabe i kruche przejdą z łatwością. Badanie trwa góra 10 minut i natychmiast po nim można wracać do normalnego życia.

Dlaczego badanie gęstości kości jest ważne? Wykonuje się je zwykle u osób zagrożonych osteoporozą, czyli odwapnieniem kości, która powoduje ich nadmierną łamliwość. Zwykle narażone są na nią kobiety po menopauzie, ale nie tylko. Problem coraz częściej dotyka osoby młodsze i mężczyzn. Odpowiednio wcześnie wykryta choroba pozwala wdrożyć leczenie i zapobiec skutkom złamań spowodowanych osteoporozą.

Aby to jednak wiedzieć, lekarz musi znać gęstość kości pacjenta. W wypadku operacji ortopedycznych to wręcz podstawowe badanie diagnostyczne. Badanie wykonuje się najczęściej na bliższym końcu kości udowej i odcinku lędźwiowym kręgosłupa, dają one najbardziej wiarygodne wyniki.

Kto powinien poddać się badaniu densytometrycznemu? Osoby po 40. roku życia, których w rodzinach występowała osteoporoza, występuje mała zawartość wapnia i witaminy D w diecie oraz niska masa ciała. A także przewlekle chorzy pacjenci, którzy doznawali częstych złamań kości. Profilaktycznie zaś wskazane jest u kobiet po 50. roku życia i mężczyźni po 60. roku życia. Każde zdjęcie jest od razu opisane przez lekarza radiologa. Pracownia jest czynna codziennie, badania po wcześniejszym umówieniu telefonicznym (604 805 666).

Dodaj ogłoszenie