Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa publikacja o dziejach progimnazjum w Sławnie

Rafał Nagórski
To zdjęcie sławieńskiego progimnazjum z roku 1900. Obecnie mieści się tutaj Zespół Szkół im. Henryka Dąbrowskiego
To zdjęcie sławieńskiego progimnazjum z roku 1900. Obecnie mieści się tutaj Zespół Szkół im. Henryka Dąbrowskiego Archiwum Jana Sroki
"Historia sławieńskiego progimnazjum 1872-1914" - to tytuł najnowszej publikacji o historii Sławna, którą wydała fundacja Dziedzictwo.

Obiekty szkolne budowane były na dawnych łąkach, położonych między kanałem miejskim, Moszczenicą i Wieprzą, które od niedawna wykorzystywane były jako plac ćwiczeń huzarów ( między dzisiejszymi ulicami Cieszkowskiego i Kąpielową). Kamień węgielny wmurowano 18 października 1878 roku.

Pracami budowlanymi kierował miejscowy mistrz murarski G. Lieder. W połowie 1879 roku budynek główny był pod dachem, a kilka miesięcy później powstały sala gimnastyczna i sanitariaty. W nowym budynku znajdowało się 9 klas lekcyjnych, pracownie fizyki i plastyki, biblioteka, aula, pokój nauczycielski, kancelaria rektora. Koszt budowy nowej szkoły wyniósł ponad 106 tysięcy marek - to fragmenty nowej publikacji o historii Sławna, dofinansowanej przez miasto, a wydanej przez Fundację "Dziedzictwo" i wydawnictwo "Margraf".

Publikacja nosi tytuł "Historia sławieńskiego progimnazjum 1872-1914", a jej autorem jest dr Fritz Kühn, który w latach 1916-1924 był dyrektorem tej szkoły. Przekładu z języka niemieckiego dokonała Irena Elsner. Książka znajduje się w bibliotekach, można ją nabyć w księgarni i Punkcie Informcji Turystycznej (ul. Dworcowa 4, budynek PKP).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!