Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe centrum-przystań nad jeziorem Trzesiecko z małym poślizgiem

Rajmund Wełnic
Dopóki pozwala pogoda, trwają także prace na zewnątrz centrum rewitalizacji jezior.
Dopóki pozwala pogoda, trwają także prace na zewnątrz centrum rewitalizacji jezior. Rajmund Wełnic
Centrum rewitalizacji jezior będzie gotowe nieco później i sporo drożej niż planowano. Dawna przystań nad jeziorem Trzesiecko zaczyna nabierać kształtów znanych z efektownych wizualizacji.

W miejscu dawnego hangaru na łódki stoi już nowy budynek z marynistycznymi elementami dachu. Powstaje także łącznik ze starym budynkiem. Tam na pozór zmieniło się niewiele, ale to złudzenie. Gmach z czerwonej cegły jest w trakcie całkowitej przebudowy wnętrz. Ma już też nowy dach, bo stary - jak się okazało się na placu budowy - dosłownie spróchniał, trwają intensywne prace wewnątrz. Jednak - zakładając, że nowe centrum rewitalizacji jezior i edukacji ekologicznej - miało być, zgodni z umową, gotowe na koniec marca, trudno uwierzyć, że wykonawca - firma Skanska - dotrzyma terminu. Zwłaszcza, że zima już tuż, tuż.

- Do końca grudnia mamy opłacone faktury na 2 mln zł - starosta szczecinecki Krzysztof Lis mówi, że prac wykonano już za więcej. Cała inwestycja miała początkowo pochłonąć 6,666 mln zł, ale już w trakcie robót okazało się m.in., że trzeba stawiać nowy dach, czego projekt nie uwzględniał. Robót dodatkowych było zresztą sporo - w sumie na około półtora miliona złotych. - M.in. z tego powodu zgodziliśmy się przedłużyć termin zakończenia inwestycji - mówi starosta. - Początkowo wykonawca chciał przesunąć termin na koniec czerwca, ale nie zgodziliśmy się. Centrum ma być gotowe na koniec maja, dodatkowo Skanska gratis wykona małą architekturę między jeziorem na budynkami Na dziś zagrożeń nowego terminu nie ma, wykonawca jest przygotowany, aby na wypadek mrozów prowadzić prace wewnątrz.

Skanska w Szczecinku postawiła także nową komendę policji przy ulicy Polnej. Centrum rewitalizacji jeziora i ośrodek edukacji ekologicznej będzie miało dwie kondygnacje oraz taras. We wnętrzu nowej przystani znajdować się będą m.in. bogato wyposażone sale dydaktyczne z eksponatami i akwariami, laboratorium ze sprzętem badawczym, sala audytoryjna, sala wielofunkcyjna z wbudowanymi akwariami oraz pokoje gościnne z galerią. Na piętrze powstanie taras z widokiem na jezioro przykryty płótnem żaglowym.

Centrum ma gościć młodzież i - jako jedyne w Polsce w tej formule - prowadzić badania nad rewitalizacją jezior, a już dziś wiele akademickich ośrodków naukowych deklaruje swoje wsparcie w tej materii. W starej części powstanie baza noclegowa z 50 łóżkami w 2-3 osobowych pokojach z pełnym węzłem sanitarnym. W sumie centrum będzie miało pod dachem ponad 1,4 tysiąca metrów kwadratowych. Starostwo dostało na inwestycję dotację i preferencyjną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (w sumie ponad 4 mln zł), milion wykłada także Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Do tej pory przystań miała w użyczeniu Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!