Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe drogi, chodniki, place zabaw, boisko - jak inwestuje Gmina Biesiekierz

Katarzyna Chybowska
Katarzyna Chybowska
Gmina Biesiekierz ma za sobą dobry rok - rok inwestycji, które ułatwiły życie mieszkańcom i były odpowiedzią na ich oczekiwania - słyszymy od włodarzy, którzy podkreślają, że w części na inwestycje udało się zdobyć tzw. fundusze zewnętrzne. Zapytaliśmy o szczegóły.

Jeszcze w grudniu 2019 urzędnicy podpisali umowy na dwie bardzo ważne dla gminy inwestycje drogowe.

- W Starych Bielicach mogą wreszcie odetchnąć mieszkańcy ulic Polnych Traw i Jabłoniowej. Dzięki remontowi, co prawda krótkiego odcinka, skończy się problem zalewania drogi i braku dostępu do posesji - wyjaśnia Tomasz Hołowaty, zastępca wójta gminy Biesiekierz. - Staraliśmy się o dofinansowanie tego projektu jeszcze w 2018 roku, nie udało się. Ponowiliśmy wniosek w 2019 i wreszcie otrzymaliśmy dofinansowanie- 500 tysięcy złotych z Funduszu Dróg Samorządowych.

Łącznie projekt będzie kosztował 1.154.355 złotych. Prace mają się zacząć wraz z nadejściem wiosny, a ich zakończenie przewidziane jest we wrześniu 2020.

- Druga umowa z firmą Domar z Tatowa została podpisana na remont ulicy Parkowej w Nowych Bielicach. Droga biegnie obok Domu Pomocy Społecznej i świetlicy, aż do terenów inwestycyjnych oraz rolniczych - wyjaśnia nasz rozmówca. - Tu również pozyskaliśmy pieniądze, ponad 750 tysięcy złotych na zadanie warte blisko 1,5 mln. I tak jak wszystkie nasze projekty, ten również rozwiązuje problemy kompleksowo - tam, gdzie potrzeba, pojawią się chodniki, oświetlenie i odwodnienie.

Na liście jest też kolejna ważna inwestycja: - W minionym roku udało nam się oddać do użytku nową salę gimnastyczną w Starych Bielicach, wybudowaliśmy pięć stref aktywności, czyli siłowni na świeżym powietrzu w Biesiekierzu, Kotłowie, Parnowie, Laskach Koszalińskich i Nowych Bielicach - wymienia wicewójt. - W Laskach Koszalińskich i Biesiekierzu zostały one powiększone o place zabaw. W tym roku planujemy sześć kolejnych takich inwestycji, aby mieszkańcy wszystkich sołeckich miejscowości mieli dostęp do placów zabaw. Pieniądze już mamy zabezpieczone w budżecie, a jak uda się uzyskać dodatkowe pieniądze, wówczas strefy te zostaną jeszcze lepiej wyposażone.

Koszt jednej tzw. rozszerzonej strefy aktywności to 100 tys. zł, mniejsza wersja to 50 tys. zł. Place mają powstać w Warninie, Świeminie, Parsowie, Gniazdowie, Cieszynie i Kraśniku.

Warto też wspomnieć o wybudowanym w 2019 roku sprawnościowym torze przeszkód na stadionie w Biesiekierzu.

- To ciekawa inicjatywa, może z niej korzystać każdy, ale głównie kierowana jest do naszych piłkarzy i młodych strażaków - podkreśla Tomasz Hołowaty. - Na ten cel też udało nam się pozyskać dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. To projekt o wartości ponad 40 tysięcy złotych, z czego połowę otrzymaliśmy z dotacji.

W tym roku ogłoszony zostanie przetarg na budowę pierwszego w gminie boiska ze sztuczną nawierzchnią.

- Mamy już dofinansowanie i będziemy tę inwestycję realizować w latach 2020/2021. Boisko powstanie przy szkole w Starych Bielicach - informuje wicewójt.

W minionym roku gmina Biesiekierz zainwestowała też ponad 400 tysięcy złotych w Szkołę Podstawową w Starych Bielicach, aby dostosować ją do nowej reformy i potrzeb uczniów.

- Dzięki temu będziemy mieć bardzo dobry kompleks szkolno-sportowy w centrum miejscowości. Tam też wybudowaliśmy w 2019 roku nowy plac zabaw - dodaje wicewójt. - W bezpośrednim sąsiedztwie szkoły zakupiliśmy także działkę, na której planujemy budowę świetlicy wiejskiej. To ostatnia miejscowość, która takiej świetlicy jeszcze nie posiada.

2019 rok to też oddanie do użytkowania dwóch nowych świetlic w Kotłowie i w Parsowie, inwestycje te dofinansowane zostały z funduszy Unii Europejskiej.

- W minionym roku oddaliśmy też dwie inwestycje drogowe. Pierwsza to ponad 1,5 kilometra drogi w Parnowie, w kierunku na cmentarz. To pierwszy tak długi odcinek wybudowany z płyt YOMB. Dotychczas była to droga gruntowa, z której korzystały auta osobowe, ale też potężne maszyny rolnicze. Wykonanie jej z płyt pozwoli na wygodne korzystanie z niej przez kierowców aut osobowych, ale wytrzyma ona też ciężar maszyn rolniczych - mamy więc bardzo dobry efekt za mniejsze pieniądze w porównaniu z technologią typu asfalt, czy kostka brukowa.

Oddana została też droga w Starych Bielicach, która rozwiązuje problemy mieszkańców ulic Sąsiedzkiej, Podgórnej, Wspólnej i Przyjaciół. Wyjaśnijmy, największe utrudnienia pojawiły się na ulicy Przyjaciół, gdzie na środku drogi od lat stoi... słup elektryczny, ale ta sprawa - jak zapewnia wicewójt - zostanie rozwiązana w tym roku. - Chcieliśmy go usunąć w czasie prac w 2019 roku, ale pojawiła się szansa na zwiększenie zakresu likwidacji tej kolizji drogowej. Jesteśmy obecnie w trakcie podpisywania umowy z zakładem energetycznym. Dzięki temu usuniemy nie jeden a cztery słupy, również na ul. Podgórnej. Realizacja zaplanowana jest na pierwszy, może drugi kwartał 2020 roku. Wreszcie pozbędziemy się tych straszaków - zapewnia wicewójt.

W 2019 roku zakończono także przebudowę i termomodernizację obiektu warsztatowego w Biesiekierzu, w którym stacjonują m.in. gminę służby komunalne.

- To nie tylko poprawa estetyczna, ale też spadek kosztu utrzymania dzięki termomodernizacji - zapewnia urzędnik.

Swoją siedzibę w dawnym przedszkolu w Biesiekierzu otrzymał prężnie działający Klub Seniora. Klub będzie funkcjonował na nowych zasadach, jako wyodrębniona jednostka, z kierownikiem oraz animatorem i przede wszystkim aktywnymi seniorami mającymi własną siedzibę.

- Nowy rok to też 80 nowych lamp na terenie gminy oraz wydanie miliona złotych na kilkanaście krótkich odcinków dróg, na które nie ma szansy pozyskać dofinansowania.

- Przed nami też wyzwanie, jakim będzie budowa Centrum Przesiadkowego na placu naprzeciwko „Pomnika Ziemniaka”. Miejsce to stanie się nie tylko bezpieczne dla pieszych, pozwoli korzystać z transportu publicznego, ale też pojawi się tam nowoczesny pasaż handlowy. Łączny koszt projektu to milion złotych - dodaje Hołowaty.

Gmina zapowiada starania o kolejne dotacje na przebudowy i remonty ważnych dla mieszkańców miejsc i dróg. Już na dniach powinno pojawić się rozstrzygnięcie ostatniego naboru do Funduszu Dróg Samorządowych. W ramach tej edycji FDS gmina złożyła wniosek o budowę ulicy Platanowej i Dębowej w Starych Bielicach oraz - wspólnie z powiatem koszalińskim - na budowę drogi na odcinku Biesiekierz - Parnowo.

Samorządowi zależy na jeszcze jednej rzeczy - by z informacją na temat wszelkich działań inwestycyjnych dotrzeć do mieszkańców.

- Zorganizujemy spotkania z mieszkańcami, żeby wyjaśnić im wszelkie wątpliwości przed rozpoczęciem prac, aby uniknąć też niespodzianek w postaci lokalizacji zjazdów, ich szerokości, czy rozwiązywania problemów wysokościowych - wyjaśnia Tomasz Hołowaty. - Bywa, że w okresie od powstania projektu do jego realizacji mieszkańcy przeprowadzili swoje inwestycje i na przykład zmienili lokalizację wjazdu, czy furtki. Chcemy uniknąć niepotrzebnego zamieszania.

Jednym z ważniejszych tego typu spotkań będzie to w Starych Bielicach, gdzie mieszkańcy dowiedzą się, jak i kiedy będą mogli przy okazji inwestycji odwodnić swoje działki. O tym, kiedy i gdzie odbędzie się spotkanie, gmina będzie informować mieszkańców na początku roku.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera