Nowe przepisy od 1 stycznia. Sprawdź co się zmieniło

Oprac. Gazeta Lubuska (gm, wak, sc, jan, tami, mich) Zaktualizowano 
rys. Tomasz Wilczkiewicz
Nowy rok przyniósł szereg zmian w przepisach, które regulują nasze codzienne życie. Publikujemy listę niektórych "nowinek", które weszły w życie 1 stycznia 2010 roku.

RODZINA

Świadczenie pielęgnacyjne

Od 1 stycznia obowiązują korzystne zmiany w przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego. Najistotniejsze polegają na tym, że nie liczy się dochodu rodziny oraz że świadczenie ustalane jest na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności osoby nad którą sprawujemy opiekę (dzieckiem lub osobą dorosłą), a nie jak było do tej pory na 12 - miesięczny okres zasiłkowy.

Ponadto, gdy ktoś po raz pierwszy występuje o to świadczenie, dostanie pieniądze nie tak jak było dotąd, od miesiąca złożenia wniosku o świadczenie w gminie, ale wcześniej - od miesiąca złożenia wniosku o ustalenie niepełnosprawności w powiatowym zespole do spraw niepełnosprawności.

Przypomnijmy, że świadczenie pielęgnacyjne wynosi 520 zł miesięcznie i przysługuje osobie zdolnej do pracy, która rezygnuje z niej lub nie podejmuje zatrudnienia, by sprawować opiekę nad najbliższym członkiem rodziny. Za opiekuna gmina opłaca składki emerytalno - rentowe i zdrowotne.

Urlopy ojcowskie i macierzyńskie

Od nowego roku ojcowie mogą brać tydzień płatnego urlopu na dziecko, niezależnie od urlopu macierzyńskiego dla matki dziecka. Urlop przysługuje im do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy.

Od stycznia tego roku także mamy skorzystają z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Będzie on udzielany jednorazowo. Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego - na pisemny wniosek pracownicy. Trzeba go złożyć w terminie nie krótszym niż siedem dni przed rozpoczęciem korzystania przez nią z tego dodatkowego urlopu.
* W 2010 i 2011 roku po urodzeniu jednego dziecka będzie (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) do dwóch tygodni dodatkowego wolnego,
* w 2012 i 2013 - do 4 tygodni,
* w 2014 - do 6 tygodni.

ZASIŁKI

Wyższe zasiłki dla bezrobotnych

Od nowego roku bezrobotni otrzymywać będą wyższe zasiłki. Podstawowa kwota wzrośnie z obecnych 575 zł do 717 zł, ale wypłacana będzie tylko przez trzy miesiące przebywania na bezrobociu. Potem wynosić będzie 563 zł i wypłacana będzie do końca okresu zasiłkowego, który nadal wynosić będzie pół roku lub rok, ale tylko w powiatach, w których stopa bezrobocia półtora razy przekracza przeciętną stopę bezrobocia w kraju. Przez rok zasiłek nadal otrzymywać będą po staremu również bezrobotni w wieku powyżej 50 lat i z ponad 20-letnim stażem pracy.

Bezrobotni którzy mają przyznany już zasiłek lub otrzymają go do końca roku, będą go w przyszłym roku dostawać w przyznanej wysokości do końca okresu zasiłkowego.
PENSJA

Wyższa płaca minimalna

Od 1 stycznia płaca minimalna wynosi 1317 zł, co powoduje też wzrost innych naliczanych od niej wypłat, np. maksymalnej odprawy za zwolnienie pracownika z powodu likwidacji firmy lub stanowiska, zasiłku chorobowego, dodatku za pracę nocną, odszkodowania za mobbing w pracy.

SĄDY

Elektroniczny pozew o zapłatę

Od stycznia pozwy o zapłatę w postępowaniu upominawczym, można będzie wnosić elektronicznie. Bez względu na wartość sporu, takie pozwy należy kierować do sądu rejonowego w Lublinie, który jako jedyny w kraju będzie je rozpatrywał. Pozew można będzie złożyć logując się na stronie internetowej tego sądu i powód występujący osobiście, nie będzie potrzebował do tego elektronicznego podpisu. Ale jeśli pozew będzie wnosił adwokat, radca prawny czy rzecznik patentowy, będzie musiał złożyć podpis elektroniczny. Również elektronicznie, korzystając z karty lub przelewu z konta, powód będzie mógł wnieść opłatę za pozew.

Nakazy zapłaty wydawane będą powodom elektronicznie, a w formie papierowej rozsyłane bezpośrednio pozwanym. Będą oni mogli wnieść sprzeciw elektronicznie albo w formie papierowej. Taki sprzeciw rozpatrywany będzie przez sąd według właściwości ogólnej. Jeśli sprzeciwu nie będzie i nakaz się uprawomocni, powód będzie mógł wnieść elektronicznie do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji.

LOKALE

Wykup mieszkań spółdzielczych nadal ,,za złotówkę''

Mimo zapowiedzi zmian, od nowego roku nadal obowiązywać będą dotychczasowe zasady przekształcania spółdzielczych mieszkań lokatorskich na własnościowe, a własnościowych w odrębną własność, z udziałem w gruncie.

Sejm uchwalił, a prezydent podpisał już nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która utrzymuje poprzednie zasady wykupu, mimo zakwestionowania ich przez Trybunał Konstytucyjny. Tak więc nadal lokator, który nie zalega z czynszem, będzie mógł złożyć w spółdzielni wniosek o wykup mieszkania i spłaci tylko koszty jego budowy oraz nominalną wartość umorzonego kredytu, zaciągniętego przez spółdzielnie na jego budowę.

W praktyce może to być od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, do których doliczyć należy opłatę za notariusza (od stycznia 329 zł) oraz za założenie księgi wieczystej (260 zł). Spółdzielniom wydłużono do sześciu miesięcy czas na załatwienie nowych wniosków, natomiast wnioski złożone do 30 grudnia tego roku, muszą załatwić do 30 czerwca przyszłego roku.

EMERYTURY

Waloryzacja emerytur i rent

Jak co roku emeryci i renciści dostaną od 1 marca podwyżkę świadczeń. Wstępnie zapisano w budżecie, że podwyżka wyniesie 4,1 proc. i dotyczyć będzie nie tylko emerytur i rent, ale także wszystkich dodatków do nich.

Byli esbecy dostaną mniejsze emerytury

Koniec z przywilejami dla byłych funkcjonariuszy służb specjalnych PRL. Zgodnie z nową ustawą dezubekizacyjną, od początku nowego roku, byli esbecy, a także członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego mają otrzymywać o nawet połowę mniejsze świadczenia emerytalne.

Ustawa wchodzi w życie wraz z nowym rokiem. 13 stycznia zbada ją jeszcze Trybunał Konstytucyjny. Zgodnie z jej założeniami, wszyscy oficerowie służb specjalnych PRL oraz członkowie WRON, mają utracić swoje dotychczasowe przywileje. Według wstępnych wyliczeń, ustawa może objąć ponad 40 tys. osób.

Składki na pomostówki

Od początku stycznia pracodawcy zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub w pracy o szczególnym charakterze zobowiązani będą do odprowadzania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Obowiązek ten nakładają przepisy ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.

Nowe obowiązki dotyczą pracodawców, którzy zatrudniają pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r. i wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których to pracach mówi ww. ustawa.

Podstawę wymiaru składek na Fundusz Emerytur Pomostowych stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Stopa procentowa składki na Fundusz Emerytur Pomostowych wynosi 1,5 proc. podstawy jej wymiaru. Składka jest w całości finansowana przez płatnika składek.

Szczegółowe informacje na temat obowiązku i zasad odprowadzania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych można uzyskać na stronie internetowej ZUS pod adresem: http://www.zus.pl/files/FEP_ZUS.pdf

EMERYTURA

Nie daj się wylosować

Tylko do 11 stycznia osoby które rozpoczęły pierwszą pracę, mają czas na wybór tzw. drugiego filaru, w którym gromadzona będzie ich przyszła emerytura.

Zasada ta dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1968 r. Po podjęciu pracy i zgłoszeniu do ubezpieczenia emerytalnego, powinny one w ciągu siedmiu dni od podpisania umowy z pracodawcą, przystąpić do jednego z 14 otwartych funduszy emerytalnych (OFE). ZUS wysłał do takich osób informację z przypomnieniem, że jeśli tego nie zrobią, zostaną przydzielone do funduszu losowo. Odbywa się to zawsze dwa razy w roku, ostatniego dnia roboczego stycznia i lipca.

W praktyce już 11 stycznia ZUS zamknie listę osób, które nie wybrały same funduszu i dlatego trafią na centralne losowanie. Warto samemu zdecydować się na fundusz i wybrać taki, który zagwarantuje nam najwyższe korzyści z odprowadzanych składek. Dowiedzieć się o tym można ze strony internetowej http://www.portalfinansowy.pl./ Po losowaniu ZUS poinformuje nas gdzie jesteśmy, a fundusz przyśle umowę do podpisania. Jeśli losowanie nie przypadnie nam do gustu i będziemy chcieli zmienić fundusz, możemy to zrobić, tyle że za opłatą (160 zł w pierwszym roku, 80 zł przy stażu do dwóch lat). Dopiero po dwóch latach zmiana OFE jest bezpłatna.

ABONAMENT

Zwolnienie z abonamentu RTV

Po wejściu w życie ustawy o opłatach abonamentowych, co ma nastąpić w I kwartale, krąg osób zwolnionych z płacenia abonamentu poszerzy się o emerytów po ukończeniu 60 lat, których świadczenie nie przekracza połowy średniej miesięcznej pensji (obecnie 1.350 zł), osoby na zasiłkach przedemerytalnych, bezrobotnych oraz osoby korzystające z pomocy społecznej.

ZDROWIE

Bez legitymacji

* od 1 stycznia ZUS nie będzie poświadczać legitymacji ubezpieczeniowych, dlatego nie będą one stanowić dowodu opłacania składek zdrowotnych podczas wizyty u lekarza. Chorzy muszą pamiętać, żeby zabrać ze sobą do lekarza każdy inny dokument, który potwierdza uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej, a w szczególności opłacanie składek zdrowotnych.

* od 1 stycznia lekarze rodzinni nie będą mogli kierować pacjentów na badania wysokospecjalistyczne kosztochłonne, czyli na rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy i usg dopplerowskie naczyń. Na te badania kierować będą mogli tylko specjaliści. Lekarze rodzinni nadal będą mogli kierować na gastroskopię i kolonoskopię oraz na każde inne podstawowe badanie.

Źródło: Co się zmieni w przepisach w 2010 roku? - www.gazetalubuska.pl

Udostępnij

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

7iedem

dzięki za info sam nie wiedziałem że tyle się zmienia

s
spec

zapomnieli dodać że wymiana dowodów osobistych od 1 stycznia 2010 jest za free !!!

G
Gość

jestem rolnikiem to mam zwolnić żonkę aby gmina opłacała składki KRUS , jak to jest z tym dochodem syn ma orzeczenie do 2018 r

L
Lelek

Badanie USG naczyń - wysokospecjalistyczne kosztochłonne, chyba tylko w tym chorym kraju.

T
TELEWIZJA KABLOWA KOSZALIN

Usunięte przez moderatora.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3