Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe technologie: Kamery w walce z terroryzmem

Kazimierz Sikorski AIP
Mysluk.pl
Nowe technologie wkraczają coraz śmielej w nasze życie. Nowoczesne urządzenia są coraz mniejsze, coraz bardziej wydajne i coraz częściej wykorzystywane dla naszego bezpieczeństwa. Kiedy jedni narzekają, że śledzą każdy nasz ruch w mieście, parku, na parkinach i przez to ograniczają naszą prywatność, większość ze zrozumieniem przyjmuje obecność wszechobecnych kamer. Mają one chronić nas przed przestępcami i największym dziś zagrożeniem- terroryzmem.

Na jednym z berlińskich dworców kolejowych trwa nadal niecodzienny eksperyment. Grupa ochotników zgodziła się przekazać na jego użytek swoje wizerunki i trafiła "czarną listę" podejrzanych o terroryzm. Zadaniem rozmieszczonych w wielu punktach dworca specjalnych kamer jest wyłuskanie ich z tłumu podróżnych. W ten sposób testuje się możliwości szybkiej identyfikacji wśród ogromnej rzeszy ludzi tych, którzy podejrzani są o dokonanie przestępstwa.

Na pytanie czy doczekamy się chwili, kiedy specjalnie zaprogramowane kamery będą w stanie rozpoznawać podejrzanych o dokonanie zamachu Jakub Kozak, odpowiedzialny za sprzedaż produktów w firmie Axis Communications mówi, że tak.
Jako przykład podaje zamach w Bostonie podczas maratonu w roku 2013, w którym zginęły trzy osoby, a ponad 200 zostało rannych. Analiza filmowego zapisu ostatniego odcinka trasy w momencie zamachu zwróciła uwagę śledczych na nietypowe zachowanie podejrzanych o zamach. Kiedy po eksplozji tłum rzucił się do ucieczki, wiedząc że stało się coś niedobrego, sprawcy masakry zachowali zimną krew. Dzięki temu zachowaniu udało się zidentyfikować sprawców zamachu, potem była obawa, zabicie jednego z braci, wreszcie osądzenie drugiego.

Przeczytaj!

Inny przykład, włoski kurort Rimini, zgwałcenie na miejscowej plaży Polki i pobicie jej męża. Na trop zwyrodnialców naprowadziły śledczych kamery firmy Axis umieszczone na miejscowej promenadzie. Przekazanie obrazu z kamer do publicznej wiadomości sprawiło, że dwóch przestępców oddało się w ręce policji, dwóch pozostałych dość szybko ujęto. Podobnie było podczas tegorocznego zamachu w Manchesterze. Analiza zapisu z kamer pozwoliła niemal dokładnie prześledzić drogę zamachowca od wejścia do hali widowiskowej aż po samą eksplozję.

Kamery są dziś wszędzie, w pociągach, autobusach, na ulicach. Kto wie, czy podczas niedawnego zamachu w londyńskim metrze, kiedy terrorysta pozostawił w jednym z wagoników plastikowy pojemnik z marteriałem wybuchowym nie zawiodł operator, który śledził pracę kamer. Tym razem nie udało się zapobiec wybuchowi, Na szczęście byli tylko ranni.

- Obecne kamery nie tylko rejestrują obraz, współracują z komputerami, z radarami (takimi w jakie wyposaża się np. autonomiczne pojazdy, a więc bez kierowców), by automatycznie reagować na zagrożenia. Może to np. dotyczyć podejrzanie zachowujących się ludzi w hali portu lotniczego czy pozostawiony bez opieki bagaż- wyjaśnia Jakub Kozak.

Śledczy nie wyobrażają sobie dziś pracy bez kamer. Ich producenci, jak wspomniany Axis, Bosch czy Telco starają się sprostać potrzebom, wyzwaniom naszych czasów, a zwykli ludzie muszą sie do tego przyzwyczaić.

Obejrzyj wideo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowe technologie: Kamery w walce z terroryzmem - Strefa Biznesu