MM Trendy czerwiec 2018

Page 1

KOSZALIN CZERWIEC 2018 R. / NUMER 4 (52) / WYDANIE BEZPŁATNE

Koszaliński Saturn: dla każdego, na każdą okazję Strony 12-13


#wydarzenia


#

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

#3

#wydarzenia Spis treści

3


#spis

treści

#spis treści czerwiec

2018

#30-32 SMACZNIE

Proste przepisy na piknikowe pyszności

#17-23

MODA

Stowarzyszenie The North Fashion zaprasza na pokaz mody

#08-11 Newsroom

#33-34 W plenerze

#46 Męskie sprawy

Premiery, wydarzenia, ciekawe miejsca

W co tu zagrać? Radzi ekspert

#12-13 Temat z okładki

#36 Zdrowie

Nasz redakcyjny kolega Rafał Nagórski przypomina, że mundial nadchodzi

Saturn to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie

Moc witamin

#14-16 Uroda Małe spa w Parku Wodnym Koszalin ma nowe niespodzianki

#24-26 Kino Czerwiec pod znakiem Młodzi i Film

#28-29 Motoryzacja Toyota Aygo w nowej odsłonie

4

#38-40 Bieganie? Uczmy się na cudzych błędach

#42-43 Uroda

#48-52 Kulturalnie Nie siedźcie w domu! Tyle się dzieje

#54-58 Kronika towarzyska

Czas ochrony przed słońcem

Towarzyskie wydarzenia w obiektywie MM Trendy

#44-45 Felieton

#60 Kartka z podróży

Cztery nogi na podłodze

Z wizytą w pięknych Pieninach

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#wydarzenia

Zostań konsultantką

BIURO AVON Hotel Gromada (wejście od Kaszubskiej) Koszalin, ul. Zwycięstwa 24b, MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

tel. 605 251 962

5


Od redaktora Na zdjęciu Sara Grosiak, makijaż: Aleksandra Władyko

Fot. Alla Boroń

Redakcja Magazyn Miejski Trendy – MM Trendy / Wydanie bezpłatne Redakcja: ul. Mickiewicza 24, 75-004 Koszalin tel.: 94 34 73 555, 94 34 73 522 faks: 94 34 73 540 e-mail: mmtrendy.koszalin@polskapress.pl Redaktor naczelna: Joanna Boroń Product manager: Robert Lipiński Promocja i marketing: Katarzyna Głodek Redakcja: Katarzyna Chybowska, Krzysztof Tuz, Ewa Worsowicz Projekt: Krzysztof Ignatowicz Ilustracja: Krzysztof Urbanowicz Dział fotograficzny: Radek Koleśnik, Izabela Rogowska, Izabela Bobrowicz, Alla Boroń Korekta: Joanna Gliszczyńska Skład: Mobile Plus Druk: FHU Zeta Prezes Oddziału: Piotr Grabowski Reklama: 697 770 229 e-mail: robert.lipinski@polskapress.pl Wydawca: Polska Press Grupa ul. Domaniewska 45, 00-838 Warszawa Prezes: Dorota Stanek Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń. Materiałów, które nie zostały zamówione, redakcja nie zwraca. Na podst. art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Polska Press Grupa sp. z o.o. zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych w „MM Trendy” jest zabronione bez zgody wydawcy.

6

H

asło na czerwiec: wyjdźmy z domu!

Pojedźmy na spacer nad morze. Poszukajmy nowych smaków, odwiedźmy miejsca, które do tej pory omijaliśmy. Albo zorganizujmy piknik (mamy dla was przepis na kilka godzin w plenerze, trochę innych niż zwykle). Pogoda jest dla nas ostatnio łaskawa, korzystajmy z tej letniej aury - kto wie, jak wyglądać będzie lipiec i sierpień. Czerwiec to też czas imprez - przede wszystkim kolejnej edycji festiwalu Młodzi i Film. To święto młodego kina, okazja do obejrzenia świetnych filmów, poznania ich twórców, do refleksji, dyskusji. Skorzystajcie z niej - to nic nie kosztuje, bo wstęp na projekcje i imprezy w ramach festiwalu jest wolny! A może interesuje was moda? Świetnie się składa, bo młodzi projektanci w czerwcu zapraszają na kolejną edycję The North Fashion. Dajcie się zaskoczyć ich wyobraźni. Niech ten czerwiec będzie dla nas wszystkich cudownym czasem!

Joanna Boroń / redaktor naczelna MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#wydarzenia

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

7


#na

topie

8.Festiwal Media i Sztuka

Znamy datę! W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 13-15 lipca. To wielowymiarowy projekt kulturalny i wyjątkowe wydarzenie na mapie letnich imprez organizowanych nad Bałtykiem. Festiwal stał się już marką samą w sobie. Co roku gromadzi wybitnych przedstawicieli kultury, mediów i polityki oraz tłumy publiczności. W letniej, nieformalnej i przyjaznej atmosferze rozmawiają oni o ideach, wartościach, dokonaniach i szeroko pojętej sztuce, w tym sztuce życia, sztuce wyboru. Wydarzenie, odbywające się równocześnie w kilku miejscach nadmorskiego kurortu, dostarcza wielu pozytywnych wrażeń artystycznych, intelektualnych i rozrywkowych. W tym roku do grona dziennikarzy, publicystów i artystów dołączą podróżnicy, którzy opowiadać będą o swoich odważnych ekspedycjach, ekstremalnych wyprawach i egzotycznych kulturach. Swoją obecność zapowiedział już m.in. Aleksander Doba, słynny podróżnik, zdobywca tegorocznego Kolosa za wyczyn roku, czyli trzecią wyprawę kajakową przez Atlantyk, czy Arkady Fiedler, który właśnie przemierza Afrykę samochodem elektrycznym, oraz wielu innych uznanych podróżników. Poza fascynującymi opowieściami z różnych zakątków świata będzie można zdobyć wiedzę, jak podróżować, jak przełamać bariery finansowe, psychiczne, organizacyjne, znaleźć przepis na tanie i bezpieczne podróżowanie, a nawet potencjalnych towarzyszy. (nag)

Miejski rower to jest hit!

27 kwietnia w Koszalinie uruchomiony został Koszaliński Rower Miejski. Przez miesiąc funkcjonowania zarejestrowało się 5.597 użytkowników. Wypożyczono rowery 19.627 razy. Każdy rower był średnio wypożyczany 196 razy. Z ciekawszych statystyk: średni czas wypożyczenia: 33 minuty 10 sekund. Najwięcej wypożyczeń odnotowano na stacji przy ratuszu (3097) i przy Budowlance (2881).

8

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#newsroom

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

9


Nowa strefa dobrego stylu

Wyszczuplanie przez zamrażanie? Tej niezwykłej metodzie, której nazwa brzmi coolsculpting, poświęcony jest najnowszy odcinek Strefy Dobrego Stylu, czyli programu, który oglądać można na stronie www.gk24.pl. Przebieg zabiegu, przeciwwskazania i efekty tej procedury (kryje się za nią 10 lat badań klinicznych) zdradza nam Barbara Awsiukiewicz-Kuczera z Centrum Kosmetycznego Hotelu Aquarius SPA. Zapraszamy do oglądania Strefy Dobrego Stylu i zachęcamy do wizyty w Hotelu Aquarius SPA. Fot. Joanna Boroń

Kobiety - autorytety

Trwa akcja „Głosu Koszalińskiego”, w której gazeta chce pokazywać i nagradzać kobiety niezwykłe - takie, które odnoszą sukcesy zawodowe, działają charytatywnie na rzecz lokalnych społeczności, poświęcając cenny czas i energię. Są wzorem godnym naśladowania dla młodych pokoleń. Ambasadorką akcji jest Małgorzata Hołub-Kowalik, sprinterka, złota medalistka, ale też koszalińska radna. O swoim wsparciu dla plebiscytu Kobieta Roku mówi: Zgodziłam się być ambasadorką tej akcji, ponieważ z doświadczenia wiem, że kobiety, które wykonują swoją pracę, nie szukają poklasku i sławy. Robią to, co uważają za słuszne, a każde otrzymane wyróżnienie daje jeszcze większą motywację do dalszej pracy oraz pokazuje innym, że ciężka praca się opłaca i przynosi efekty. Fot.Radek Koleśnik

10

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


25 lat

„Tęczy”

#newsroom

1 czerwca minęło dokładnie 25 lat istnienia hurtowni „Tęcza”. Ta hurtownia budowlana to jedna z wizytówek Koszalina. To miejsce, które poprzez profesjonalne doradztwo, konkurencyjne ceny i szeroki asortyment zyskało zaufanie klientów. Jest kojarzona na rynku regionalnym jako solidny partner zarówno dla przedsiębiorstw budowlanych, jak i dla klientów indywidualnych. Firma swoje pierwsze kroki stawiała w 1993 roku, a jej pierwsza siedziba mieściła się w biurowcu przy ulicy Niepodległości. Od tamtego czasu sporo się zmieniło, z małej rodzinnej firmy, w której obsługiwali klientów sami właściciele, a cała powierzchnia ich siedziby to było zaledwie 20 mkw., wyrósł regionalny lider. Dzisiaj do dyspozycji klientów jest prawie 2000 mkw. oraz dwudziestoosobowy zespół. Życzymy kolejnego ćwierćwiecza sukcesów!

REKLAMA

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

11


#temat

z okładki

Saturn:

dla każdego, na każdą okazję Tekst: Joanna Boroń / Fot. Alla Boroń

Gdy ponad 50 lat temu powstawał Dom Handlowy Saturn, nie miał sobie równych - nie tylko w Koszalinie, ale w całym regionie. Dziś wiele się zmieniło - także w naszych zakupowych nawykach. Saturn ma się jednak dobrze - radzi sobie na coraz trudniejszym rynku. Też dzięki temu, że to dom handlowy, w którym pod jednym dachem kupić można rzeczy różnych - starannie wyselekcjonowanych - marek.

Do biura, na randkę, na wielką okazję Saturn to miejsce, które wybierają panie po czterdziestce, pracujące w urzędach, biurach czy w wolnych zawodach. Na dziale mody damskiej znaleźć można rzeczy idealne na biznesowe okazje, w całej rozpiętości rozmiarów (w tzw. sieciówkach o to trudno) i marek. Jedną z nich jest polska firma Kaskada, która reklamuje się hasłem „biurowa elegancja”. - Kaskada to jeden z przykładów polskich firm, z którymi współpracujemy. Odradzają się dawne firmy, powstają nowe. Bardzo nas to cieszy, bo klienci coraz większą wagę przykładają do jakości, zwracają uwagę na skład materiałów, staranność wykonania - zdradza Karol Kowalewski, kierownik Saturna.

12

W Saturnie, przy pomocy wykwalifikowanego zespołu, można skompletować całą garderobę - w asortymencie znajdziemy ubrania na każdą okazję, buty różnych marek, w tym Marco Tozzi, Tamaris, skórzane włoskie torebki, do tego oczywiście bieliznę - często polskich, sprawdzonych firm. - Wybierając rzeczy, kierujemy się tym, co modne, preferencjami naszych klientów, których dobrze znamy, ale lubimy też stawiać na nasze rodzime firmy - mówi nasz rozmówca. Saturn obserwuje z uwagą to, co dzieje się na rynku - jego przedstawiciele biorą udział w targach, branżowych imprezach. Firma szuka nowych pomysłów i nowych klientów, także wśród tych, dla których Saturn nie jest oczywistym wyborem, czyli wśród młodszego pokolenia.

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#temat

z okładki

Dział męski - wizytówka Saturna

Moda - tak, ale nie tylko

Panowie zakupy robią inaczej - są wierni konkretnym modelom, markom oraz miejscom. Saturn to dla wielu mężczyzn od lat „ich sklep”. Na ich dziale kupić można rzeczy renomowanych marek, takich jak Pierre Cardin czy Jupiter, Kastor, wygodne obuwie firmy Rieker. Doświadczony personel pomaga klientom skompletować garderobę, ale są i tacy klienci, którzy regularnie wracają po konkretne fasony spodni, koszul czy marynarek. Nie znaczy to wcale, że asortyment na tym dziale jest bardzo konserwatywny - w ofercie znaleźć można też sporo nowości, koszul w nowoczesne wzory czy ubrań mniej formalnych.

Saturn to dom handlowy z prawdziwego zdarzenia - oprócz świetnie zaopatrzonych działów z modą można w nim też zaopatrzyć się w rzeczy do kuchni (znakomicie zaopatrzony dział dla domu - porcelana i naczynia takich marek jak Ćmielów czy Chodzież, przybory kuchenne, garnki) czy łazienki (w tym znakomite ręczniki polskiej marki Greno). Saturn ma również dobrze zaopatrzony dział z bielizną i kosmetykami polskich marek. - Chcieliśmy, by Saturn był jedynym sklepem, którego potrzebują nasi klienci, by w tym jednym miejscu, przy naszej pomocy, mogli znaleźć wszystko, co jest im potrzebne. Czy nam się udaje? Cóż, sprawdźcie państwo sami - zachęca Karol Kowalewski.

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

13


#prezentacja

Małe spa - duży wybór

Tekst: Katarzyna Chybowska/Fot. Mariusz Kuik

Małe spa to bijące serce Parku Wodnego Koszalin. Nazwę „małe” potraktujcie jako pieszczotliwe zdrobnienie, bo w rzeczywistości jego możliwości są ogromne, a oferta ciągle się poszerza.

Park Wodny Koszalin to ważne dla miasta miejsce. Mieszkańcy kojarzą je nie tyle z dobrą zabawą, ile ze strefą relaksu. Tu prym wiedzie małe spa, w którym można nie tylko ukoić nerwy, ale przede wszystkim zadbać o swoje ciało.

Twoja twarz jest dla nas ważna Do i tak już bardzo bogatej oferty części spa w Parku Wodnym Koszalin dołączyły kilka tygodni temu zabiegi na twarz. - Wprowadzamy wszystko stopniowo, tak aby nasi pracownicy mieli czas opanować wszystkie potrzebne umie-

14

jętności do przeprowadzania nowych zabiegów - wyjaśnia Katarzyna Kużel, zarządzająca saunarium i małym spa. - Dobierając aż sześć nowych zabiegów, bazowaliśmy na doświadczeniu i wiedzy naszych pracowników oraz potrzebach klientów, na które jesteśmy szczególnie wyczuleni. Już na pierwszy rzut oka widać, że oferta jest na tyle bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie. - Profesjonalnie przygotowane masaże twarzy to nie tylko relaks w czystej postaci, ale też świetny sposób na poprawę stanu naszej skóry, co przed sezonem letnim, kiedy nasza skóra będzie szczególnie podatna na uszkodzenia,

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#prezentacja

jest bardzo wskazane - zaznacza Renata Różańska, masażystka specjalizująca się w tego typu zabiegach. - Mnie osobiście bardzo zależało na wprowadzeniu do oferty zabiegu Głębokiego nawadniania. Wielu klientów ma właśnie problem z nawilżeniem skóry. Ta terapia przeznaczona jest nie tylko dla każdego typu skóry, ale też, przede wszystkim ze względu na to, że jest oparta na bazie ekstraktu z miąższu dyni i kwasu hialuronowego oraz alg, ma potwierdzone działanie. Spośród zabiegów, które szczególnie stawiają na nawilżenie, warto też zwrócić uwagę na Blask i odmłodzenie. - Ta terapia zainspirowana jest bogactwem roślinnych składników aktywnych. Tu również mamy w składzie ekstrakty z miąższu dyni i kwasu hialuronowego lub jagód goi, ale w tej procedurze ich działanie jest nieco inne - zaznacza nasz ekspertka. Małe spa to miejsce, które odwiedzają osoby w różnym wieku i z różnymi potrzebami. - Wiele z naszych stałych klientek i klientów to osoby w sile wieku, którym zależy na tym, żeby zabieg dawał szybkie i widoczne efekty. W takim przypadku mogę bez wahania polecić Żurawinowy deser. To ekspresowa terapia relaksująca, właśnie dla skóry dojrzałej. Wzmacnia naszą skórę, opierając swoje działanie na bogactwie owoców żurawiny. Zawierają one bardzo dużą ilość witaminy C, witamin z grupy B, kwasów organicznych, mikro- i makroelementów, soli mineralnych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych - wyjaśnia Renata Różańska.

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

15


#prezentacja Asem w rękawie, jeśli chodzi o zabiegi odmładzające, jest też Złoty eliksir. - Tu mamy szybki i nieinwazyjny biologiczny lifting. To zabieg, który z jednej strony napina naszą skórę, z drugiej ją mocno rozjaśnia. Działa na skórę dojrzałą bardzo kom-

pleksowo, bo oprócz wspomnianych efektów, dzięki szlachetnym substancjom, działa też przeciwzmarszczkowo, nawilżająco, wygładzająco oraz regenerująco. Osoby, które borykają się z problemami związanymi ze skórą twarzy, też powinny odwiedzić małe spa. - Sucha cera, wrażliwa, skłonna do podrażnień. Tu potrzebne jest coś, co ją wzmocni i zrelaksuje. Dobrym rozwiązaniem może być Mleczny koktajl. Wszystkim, bez względu na rodzaj skóry czy wiek, polecam relaksacyjny masaż skóry. To zaledwie 20 minut, które może odprężyć całe nasze ciało i mieć prawdziwie zbawienny wpływ na samą twarz. Może zmniejszyć widoczne zmarszczki i napięcie mięśni, przywrócić naturalny owal twarzy - radzi masażystka. Wszystkie opisywane przez nas zabiegi oparte są na kosmetykach Organique. - Wybierając producenta preparatów, postawiliśmy na naturalność i bezpieczeństwo w przypadku alergików. Organique spełnił nasze oczekiwania, ponieważ ich produkty są jedno-, dwu- lub czteroskładnikowe i nie zawierają w sobie niepotrzebnej chemii. Jako jedyni w Koszalinie możemy się poszczycić korzystaniem z oferty tej firmy w pełni - dodaje Katarzyna Kużel, zarządzająca małym spa. Zabiegi trwają od 20 do 60 minut. Każdy z nich jest jednak pewnym rytuałem. - Zaczynamy od demakijażu twarzy, potem przeprowadzamy delikatny peeling enzymatyczny twarzy, szyi i dekoltu. Chcemy, aby każdy z naszych klientów poczuł się specjalnie - wyjaśnia Katarzyna Kużel.

Nie zapominamy o reszcie Zabiegi na twarz mogą być przeprowadzane same, ale mogą też być łączone z zabiegami na całe ciało, w których małe spa się specjalizuje. Zabiegami, które cieszą się tu szczególną popularnością, są między innymi Hammam oraz Happy Skin. - Pierwszy z nich polecam szczególnie panom. Jest to turecki zabieg mocno złuszczający i nawilżający naskórek, jednocześnie trwa, półtorej godziny i obejmuje nie tylko peeling z użyciem czarnego mydła Savon Noir, ale też peeling specjalną gruboziarnistą rękawicą. Do tego jest relaksacyjny masaż głowy i twarzy, a zabieg kończy się nawilżeniem całego ciała. Taki zabieg można zafundować sobie raz na jeden-dwa miesiące. Polecam go zwłaszcza panom zabieganym, którzy nie mają czasu na regularne peelingi. Natomiast Happy Skin to świetny zabieg, w czasie którego oczyszczamy skórę i relaksujemy się, a jednocześnie nasza skóra nabiera blasku. Efekty widoczne są natychmiast - podpowiada Renata Różańska.

Małe spa - Park Wodny Koszalin ul. Rolna 14 Rezerwacja osobista w strefie SPA lub telefonicznie tel. 609 249 111, tel. 94 721 60 07 w godz. 12-22

16

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#moda

Koszalińscy studenci pokażą, na co ich stać

Tekst: Katarzyna Chybowska /Fot. Justyna Kadzińska/Ewa Borowińska

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

17


xxx

#moda

#

Organizacja studencka The North Fashion, działająca przy Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, już po raz trzeci zaprasza na pokaz mody Fashion Day. To okazja nie tylko do zaprezentowania ich dokonań z minionych miesięcy, ale przede wszystkim pokazania, że moda staje się coraz bardziej odpowiedzialna. Jak sami piszą: są młodymi, kreatywnymi i chętnymi do działania ludźmi. Różni ich wiele, ale łączy jedno - pasja do tworzenia. Zajmują się szeroko pojętą modą: projektują odzież i biżuterię, organizują pokazy mody, wystawy oraz sesje zdjęciowe.

Efekt miesięcy pracy - Nad czerwcowym pokazem pracujemy już od kilku miesięcy. W styczniu wraz z Angeliką Karabin, która nas wspiera od strony modelingowej, przeprowadziliśmy casting. Od tamtej pory trwają próby choreografii oraz przymiarki kreacji - wyjaśnia Adrianna Wichrowska, przewodnicząca organizacji studenckiej The North Fashion. - Na pokazie, który będzie trwał około dwóch godzin, zaprezentujemy najlepsze prace dyplomowe studentów oraz absolwentów instytutu. Gwoździem programu tegorocznego III Fashion Day będzie przygotowana specjalnie na tę okazję kolekcja Slow Fashion. - Jedno hasło, wiele spojrzeń - tak można w skrócie podsumować ten projekt. Chcemy zwrócić uwagę na to, że ubiór nie musi być tylko na chwilę. Liczymy na to, że może więcej osób w czasie robienia zakupów zatrzyma się i zastanowi: czy będę to na pewno nosił? Czy faktycznie chcemy ubrania z tego materiału? Czy warto kupować coś tylko na jeden sezon? Czy szybko nam się to nie znudzi? Naszym celem jest propagowanie świadomych wyborów ubrań - podkreśla przewodnicząca. Kolekcja Slow Fashion będzie składać się z około sześciu minikolekcji po cztery sylwetki każda. - Jeśli chodzi o sam pokaz, będzie różnie. Są takie kolekcje, które zawierają również modę w stylu haute couture, ale będą też takie pret-a-porter. Mamy nadzieję, że to pozwoli każdemu znaleźć coś ciekawego dla siebie. Slow Fashion to też przekrój przez materiały dobrze znane, takie jak skóra, jedwab, muślin, ale też takie, które nie są typowo kojarzone z modą. Na przykład Ewa Borowińska robi kolekcję, w której korzysta z różnego rodzaju folii. Na pewno będzie można zobaczyć stroje zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje, ale też sztukę dla sztuki - zapewnia Adrianna Wichrowska.

Jedno wydarzenie, wiele celów Ten rok jest szczególny dla studentów. To nie tylko 50-lecie istnienia uczelni, ale też 20-lecie Instytutu Wzornictwa. - Przede wszystkim w tworzeniu tak dużego przedsięwzięcia chodzi o to, żeby się zaprezentować, zaistnieć na rynku. To też okazja dla nas, żeby się sprawdzić, pokazać, że

18

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#wydarzenia

Koszalin, ul. Morska 2 94 343 00 44

Słupsk, ul. Bałtycka 10 59 840 01 44

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

www.rebis.pl #14

19


#moda potrafimy od strony organizacyjnej podołać takiemu wyzwaniu. Bo oprócz projektowania jest coś jeszcze - dodaje nasza rozmówczyni. - Ważne jest też wyjście do ludzi, pokazanie, że instytut działa i że robimy coś więcej niż tylko zaliczenia. Na pewno liczymy na to, że zostaniemy w pewien sposób dostrzeżeni. III edycja Fashion Day może się dla niektórych młodych projektantów okazać przełomowa. - Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej rozpoczyna współpracę z LPP, firmą, która zarządza pięcioma markami: Reserved, Mohito, House, Cropp i Sinsay. Ich przedstawiciele będą obecni na pokazie. Jak nietrudno się domyślić, takie okazje są szczególnie ważne dla młodych projektantów, którym niełatwo się przebić. - Mamy mnóstwo ubrań na rynku. Bardzo trudno trafić w tę odpowiednią niszę, kiedy co dwa tygodnie zmienia się kolekcja w sklepach, w sieciówkach. Nie pomaga też napływ taniej odzieży ze wschodu stwierdza studentka. - Z drugiej strony, bez konkurencji nie ma zabawy.

Fashion Day III edycja 6 czerwca, City Box, Rynek Staromiejski, początek o godz. 18. Wstęp wolny.

20

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#wydarzenia

Modne i osobiste W czasie czerwcowego pokazu będzie można na pewno zobaczyć zarówno najnowsze trendy ogólnoświatowej mody, jak i to, czym inspirują się młodzi adepci niełatwej sztuki projektowania. - Na razie szyjemy z myślą o sobie, co nam by się podobało, co my chciałybyśmy założyć. Nie myślimy jeszcze o tym, że to sprzedamy - stwierdza Adrianna. - Jako projektanci w pewnym sensie zwracamy uwagę na to, co modne. Robimy to trochę nieświadomie. Trendy w modzie są w ten sposób ustalane, że przewiduje się tendencje na rynku i czasem po prostu wybieramy kolory, które są modne.

Sztab ludzi W przygotowanie Fashion Day zaangażowanych jest wielu ludzi, nie tylko samych studentów z The North Fashion. - Mamy ponad 40 modeli i modelek. Oprócz tego współpracują z nami fotografowie, makijażystki. Bardzo dużo pomagają, kierują i doradzają nam pani profesor Alina Adamczak oraz opiekunka naszego koła Sara Betkier. Ze wszystkimi niuansami, jeśli chodzi o tajniki szycia, możemy zwrócić się do pani Katarzyny Eisen oraz do pana Emiliana Reiske w kwestii wykonania biżuterii. W czasie pokazu odbędą się też występy artystyczne. Na deskach City Boksu wystąpią Michalina Olszewska, zespół Pepper Groove oraz Akademicki Klub Tańca. REKLAMA

Nowe marki w Koszalinie Codzienne użytkowanie, stylowa ochrona DLA NIEJ I DLA NIEGO

ZNAJDZIESZ NAS: Sklep Leo Premium, Galeria Emka Wyspa Leo, Galeria Emka Sklep Leo (dawne Nomi), ul. Bohaterów Warszawy 2A 4 Mobile, ul. Zwycięstwa 80 MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

21


#moda Organizator sesji: Basia Bukowska, Pomoc w realizacji zdjęć: Renata Barteczko, Daria Prądzyńska, Sara Betkier Makijaż: Klaudia Demko W sesji udział wzięły: Martyna Szostak, Angelika Karabin, Julia Łoboda,

22

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#moda

Natalia Szwajłyk [ 796 238 545

makijaż permanentny brwi stylizacja rzęs

makijaż

f MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

@

Zwycięstwa 80/2, Koszalin Szminkova szminkova@gmail.com

23


#kino

#

Wywiad

Młodzi opanują Koszalin po raz 37.

Tekst: Katarzyna Chybowska/Fot. Radek Koleśnik

Zamiast plaży i słońca - ciemna i cicha sala kinowa... dla wielu wybór jest oczywisty. Przez tydzień w Koszalinie znów będzie można oglądać dokonania młodych, zdolnych, debiutujących reżyserów z całego kraju.

Festiwal Młodzi i Film to jedno z najważniejszych filmowych wydarzeń w Polsce, a na pewno najważniejsze w naszym regionie. To tu młodzi reżyserzy, aktorzy, scenarzyści często zaczynają długie i owocne kariery. Koszalińska publiczność zaś niejednokrotnie jest tą, która debiutanckie produkcje ogląda jako pierwsza. Tegoroczna edycja festiwalu bez wątpienia będzie rekordowa. - 17 filmów zgłoszono do Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych w tym roku jest wyjątkowo dużo zgłoszeń: 32 animacje, 57 dokumentów i aż 117 fabuł - wymienia Marta Grzegorczyk z Centrum Kultury 105. - To dowód na to, że

24

polscy twórcy chcą się pokazać ze swoimi filmami w Koszalinie i to nas bardzo cieszy. Wśród 11 fabuł konkursowych znajdują się takie filmy, jak: „Serce miłości”, „Atak paniki”, „Zgoda”, „Podatek od miłości”, „Wieża. Jasny dzień”, „Reakcja łańcuchowa”, „Catalina” oraz „Photon”. Będzie można też zobaczyć trzy pokazy premierowe filmów: „53 wojny”, „Dzień czekolady” i „Justa”. Filmy konkursowe to jak zwykle tylko część z tego, co zobaczyć będzie można w czasie festiwalu. - Ci, którzy nie zdążyli do kina, będą mogli na dużym ekranie obejrzeć „Cichą noc”. To bez wątpienia film, który zdobył tak dużo nagród, że niemal zdominował polski rynek w tym roku -

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#kino podkreśla Paweł Strojek, dyrektor Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Kolejną gratką dla kinomanów będzie sekcja Retrospekcja, w której przybliżona zostanie twórczość Marka Koterskiego. - Zaprezentujemy po rekonstrukcji debiutancki film tego autora, czyli „Dom wariatów”. Oprócz tego: „Baby są jakieś inne”, „Dzień świra”, „Życie wewnętrzne” oraz „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Na 23 czerwca planowane jest też spotkanie z reżyserem - dodaje dyrektor. Widzowie do tej listy ciekawych seansów pozakonkursowych mogą doliczyć też pięć filmów dokumentalnych, w tym „Call me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego oraz pięć filmu debiutanckich z zagranicy.

Nie samym filmem Nieodłącznym elementem festiwalu Młodzi i Film są występy na scenie muzycznej. - W czasie tej edycji wróciliśmy do Teatru Muza Variete, co nas cieszy. Myślę, że tegoroczni wykonawcy pasują do klimatu tego miejsca - dodaje Paweł Strojek. Dyrektor przy okazji nie ukrywa, że w przyszłości chciałby, aby całe centrum festiwalowe oraz scena muzyczna zostały przeniesione do nowo wybudowanego, wyremontowanego amfiteatru. - Jako pierwszy zaprezentuje się zespół The Fruitcakes, grający muzykę w stylu zespołu The Beatles, taki rock klasyczny. Występujący w nim Tomek Ziętek to chłopak, którego można zobaczyć w filmie „Cicha noc”, gdzie grał jedną z głównych ról. Świetny aktor filmowy młodego pokolenia, REKLAMA

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

25


#kino

pochodzący ze Słupska. Myślę, że widzowie będą zafascynowani. Drugi zespół, czyli Łona i Weber, to gwiazdy, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Trzeci - Hańba to zdobywcy Nagrody Czesława Niemena i Paszportu Polityki, na których na pewno warto się wybrać - zdradza nasz rozmówca. W tym roku widzowie nie muszą martwić się transportem pomiędzy kinem Kryterium a Klubem Festiwalowym w Teatrze Muza Variete. - Praktyczną atrakcją będzie autobus, zabytkowy Ikarus, udostępniony nam przez Miejski Zakład Komunikacji, który będzie za darmo przewoził uczestników festiwalu spod Centrum Kultury 105 na ul. Morską - informuje Paulina Zgrzebnicka z Centrum Kultury 105. Oprócz sceny muzycznej festiwal w programie jak zawsze proponuje liczne działania artystyczne, warsztaty, spotkania i szkolenia. - Dla widzów mamy też coś ze świata nowinek technologicznych. W holu Centrum Kultury 105 będzie można usiąść i obejrzeć fragment filmu w technologii VR. Projekt nazywa się Kino wirtualne i polega na tym, że widzimy całe pomieszczenie, w którym nakręcona jest scena, a perspektywa zmienia się wraz z tym, jak my się poruszamy, odwracamy - zachęca Paulina Zgrzebnicka. W holu Centrum Kultury pojawi się też sklepik festiwalo-

26

wy, w którym dostępne będą gadżety, zarówno z tego roku, jak i z lat ubiegłych. W czasie festiwalu nie zabraknie również gości specjalnych. - Cały czas czekamy na potwierdzenia - informuje Paweł Strojek. - Nie ukrywamy tego, że dla nas najważniejsi są młodzi twórcy, będzie ich na pewno ponad 500. Myślę, że chętnie nas odwiedzają, bo bardzo dbamy o to, aby nasz festiwal był przyjazny twórcom i widzom. Przypomnę, że wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu Młodzi i Film jest darmowy.

Nagrody Młodzi twórcy będą mieli o co powalczyć. Tegoroczne nagrody wahają się od 3 do 20 tys. zł. Najwyższa, jak zawsze, jest nagroda główna - Wielki Jantar za pełnometrażowy debiut filmowy. Co warte podkreślenia, swoje nagrody przyznawać będą dziennikarze oraz widzowie, którzy po każdym seansie pełnometrażowym będą otrzymywać kartę do głosowania. Festiwal organizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 - zapowiada się imponująco. W klimatycznym wnętrzu kina Kryterium oraz w zaciszu kina Alternatywa widzowie będą mogli zobaczyć łącznie około 200 filmów.

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#wydarzenia

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

27


#prezentacja

Kuracja odmładzająca w Toyocie

tekst Jakub Roszkowski / Fot. Radek Koleśnik

Najpopularniejszy w Polsce maluch dostał właśnie zupełne nowe szaty. Toyotę Aygo obejrzymy w pełnej krasie w salonie w Koszalinie. Dni otwartych drzwi już 23-24 czerwca.

Premiera tej małej Toyoty miała miejsce w marcu podczas salonu samochodowego w Genewie. Już wtedy Aygo zachwyciło gości salonu. A teraz obejrzymy je w Koszalinie i przekonamy się na własne oczy, czy ten maluch naprawdę zasługuje na miano najpopularniejszego i najlepszego auta segmentu A w Polsce.

28

Trochę liczb Suche fakty są takie: w ubiegłym roku Toyota Aygo, jeszcze przed kuracją odmładzającą, była w trójce najpopularniejszych małych aut miejskich w Europie i najpopularniejszym takim samochodem w Polsce. Sprzedanych zostało

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#prezentacja łącznie 85 tysięcy tych maluchów na kontynencie i blisko 3.500 tych aut w naszym kraju. Ta druga liczba świadczy o tym, że aż 25 procent małych miejskich samochodów kupionych w zeszłym roku w Polsce to auta marki Toyota Aygo. Ten mały „japończyk” stał się więc u nas bezapelacyjnie najpopularniejszym maluchem.

Rezerwacja online Nowa, a właściwie gruntownie odmłodzona Toyota Aygo jest zdecydowanie autem bardzo nowoczesnym, wykorzystującym najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Auto - tak jak większość dóbr materialnych w XXI wieku - możemy nawet zamówić przez internet. Ale wiadomo, nie ma to jak w salonie: dotkniemy, obejrzymy, a nawet się nim przejedziemy. Salon Toyota Jankowscy w Koszalinie to przecież firma z ogromnym doświadczeniem, działająca na rynku już od 26 lat, a od dwóch ostatnich funkcjonująca w nowej, nowoczesnej siedzibie przy ul. Diamentowej. Dodajmy jeszcze tylko, że koszaliński salon Toyoty to lider sprzedaży w województwie!

Leasing, kredyt, gotówka Wróćmy jednak do naszego malucha, czyli Aygo. Przedsprzedaż auta już się rozpoczęła. Pierwsze modele dojadą do kierowców w czerwcu. Toyota proponuje dobrą ofertę finansową, bo rata w leasingu dla osoby fizycznej wynosi 399 złotych. Ceny nowego Aygo zaczynają się od 40 tys. złotych. Co ważne, ten odświeżony maluch dostępny jest w dwóch nowych odsłonach - z nowym lakierem Magenta i w wersji czarnej z niebieskimi akcentami stylistycznymi.

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

Wnętrze Aygo też zostało unowocześnione. Znajdziemy tu m.in. nową tablicę rozdzielczą i zupełnie nową kolorystykę. Nowe Aygo będzie dostępne w wersjach x oraz x-play.

Sprawy techniczne Toyota Aygo, choć mała, ma naprawdę sporo mocy. Silnik o pojemności 1 litra ma aż 72 konie mechaniczne. Do setki rozpędza się w 13,8 sekundy, a na autostradzie licznik pokaże aż 160 km/h! Nie zapominajmy o spalaniu. A to jest naprawdę niskie. Toyota Aygo wypije jedynie 3,9 litra benzyny na 100 km. Wersja ECO zużyje jeszcze o 0,3 litra mniej. Mały teścik? Będzie możliwy dla każdego. Dni otwarte z Aygo w Koszalinie już 23 i 24 czerwca.

29


#smacznie

Przepis na piknik Tekst Joanna Boroń/ Fot. Alla Boroń

Udany piknik to dobra pogoda, świetne towarzystwo i jedzenie - proste, odporne na atmosferyczne warunki. Mamy dla was trzy pomysły na takie właśnie piknikowe dania (szczerze? I bez pikniku są pyszne).

Chińskie zupki jako... sałatka Nasz poradnik piknikowy zaczynamy od sałatki na bazie… zupek chińskich. To danie sprawdza się świetnie, bo taka sałatka dobrze znosi podróż, słońce i piknikowe warunki. Jest jedno małe „ale” - nie można jej nazwać dietetyczną. Na jedną chińską zupkę (najlepiej o smaku rosołu łagodnego lub pikantnego) potrzebujemy dwóch ugotowanych jajek, około 50 gramów startego żółtego sera, majonezu, pieprzu

30

do smaku. Możemy też dodać kukurydzy. Zupkę zalewamy mniejszą ilością wody - gdy makaron jest gotowy, odlewamy wodę (jeśli damy jej mniej, to makaron całość wciągnie). Dodajemy pozostałe składniki - w tym majonezu tylko tyle, ile trzeba do zlepienia składników. Doprawiamy, pakujemy. Jedna uwaga - naprawdę nie opłaca się robić porcji z jednej takiej zupki - najlepiej podwoić albo i potroić ilość składników. Prawda, że proste? Trzyminutowe babeczki

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#smacznie Równie proste są kokosowe babeczki, które nazywam trzyminutowymi, bo tylko tyle czasu trzeba, by je wstawić do piekarnika. Składniki to dwie szklanki mąki pszennej, dwa jajka, pół szklanki oleju i szklanka mleka, ¾ szklanki cukru, czubata łyżeczka proszku do pieczenia, szczypta soli i około 100 gramów wiórków kokosowych, opcjonalnie skórka cytrynowa lub z limonki. Wszystkie składniki mieszamy tylko do ich połączenia (do mieszania nie trzeba miksera, wystarczy łyżka), przekładamy do muffinkowych foremek - to porcja na 12 sztuk, chyba że pieczemy w keksówce (to nam oszczędza jeszcze minutę albo i dwie). Pieczemy około 20 minut - powinny się lekko zrumienić. Oczywiście jeśli robimy ciasto w większej formie, to pieczenie zajmie nam więcej czasu. Możemy je polać odrobiną lekkiego lukru cytrynowego, który pasować będzie do subtelnego aromatu skórki.

Kulki mocy Wypromowane przez fitcelebrytki kulki mocy to absolutny przebój piknikowy - są pyszne, zdrowe i dodają energii. Ich przygotowanie to nie problem - potrzebne są bakalie, orzechy, kakao i blender albo mikser oraz trochę... wyobraźni. Zasada jest prosta - potrzebujemy słodkiego kleju, czyli bakalii. Najlepiej się sprawdzą daktyle i suszone śliwki, ale można też dać rodzynki, żurawiny czy morele. Tyle samo objętościowo potrzebujemy zmielonych orzechów i wiórków kokosowych - świetnie sprawdzą REKLAMA

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

31


#smacznie się orzechy arachidowe, oczywiście niesolone. Jeszcze tylko czubata łyżka chia i kakao oraz łyżka oleju kokosowego (może być też masło orzechowe). Możemy poeksperymentować z aromatami - cynamon, skórka po-

32

marańczowa dodadzą takim kulkom trochę charakteru. Bakalie zalewamy na chwilę wrzątkiem, by zmiękły. Wodę odlewamy. Wszystkie składniki miksujemy. Z masy lepimy kulki - jeśli masa jest zbyt rzadka, dodajemy trochę wiórków kokosowych. Nasze kulki mocy obtaczamy w wiórkach, kakao czy płatkach migdałów. Dajemy kulkom kilka godzin, by nabrały lepszego smaku… i jemy. Na zdrowie.

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#w

plenerze

Planszówki podbijają świat Tekst: Katarzyna Chybowska/ Fot. Alla Boroń

Gry towarzyskie to świetny pomysł nie tylko na piknik, ale na każde spotkanie w gronie bliskich i znajomych, na podróż czy wakacyjną wyprawę. Na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej propozycji. O to, co warto wybrać, zapytaliśmy miłośnika gier planszowych oraz początkującego kolekcjonera.

- Wszystko zależy od naszych upodobań oraz od tego, czy wybieramy się na piknik, czy wycieczkę w gronie osób dorosłych, czy są z nami również dzieci - zaznacza Adam Zaremba. - Poza tym ważne jest, aby gra była pozbawiona małych elementów, które łatwo można zgubić w plenerze, oraz żeby łatwo się rozkładała, tak aby stół piknikowy czy koc w zupełności nam wystarczył. Jeśli pogoda pozwoli, a wiatr jest w miarę umiarkowany, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych ciekawą grą może być Dixit. - To bardzo kreatywna gra, na pobudzenie wyobraźni. Myślę, że już sześciolatki sobie z nią poradzą, choć na grze znajdziemy informację, że jest przeznaczona od 8. roku życia - stwierdza Adam. - Zasady są proste, wymyślamy hasło

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

do jednej z kart, którą mamy. Pozostali gracze starają się wybrać ze swoich kart taką, która pasuje do tego hasła. Następnie miesza się je, odsłania i głosuje, o którą chodziło. Ci gracze, którzy trafią na tę pierwszą, oryginalną, zdobywają punkty. Dixit, tak jak większość gier, ma kilka wersji do wyboru oraz uzupełniające dodatki. - Mamy propozycję dla 3-6 graczy, ale też wersję dla 3-12 graczy. Można je łączyć - informuje nasz ekspert. - Może nie warto od razu kupować wszystkiego, ale warto powoli wzbogacać swoją kolekcję, bo prawda jest taka, że karty mogą się nam opatrzyć. Jeśli lubicie zgadywać, to może wam też spodobać się gra Tajniacy.

33


#w

plenerze

- Zasady są proste, to takie kalambury ze słowami lub z obrazkami. Można grać w dwie osoby. W wersje pojedynek albo od czterech do nawet ośmiu graczy w wersję drużynową - informuje nasz ekspert. - Są też wersje bez cenzury, tylko dla dorosłych.

Małe, kieszonkowe gry Ciekawą grą zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych jest też Avalon. - Zapoznając się z zasadami, można stwierdzić, że ta propozycja przypomina grę Mafia. Mamy dobrych graczy i złych, mamy też Gandalfa, który wie, kto jest kim i powinien pomagać tej dobrej stronie. Tu będziemy jednak potrzebować co najmniej 5 graczy. Dla zupełnie początkujących graczy można polecić takie karcianki jak List Miłosny oraz Sabotażysta. - W pierwszym przypadku mamy możliwość grania od 2 do 4 zawodników. Karty są opisane i mówią nam, co mamy robić. Rozgrywki są bardzo krótkie, za to emocjonujące. W przypadku Sabotażysty to gra od 3 zawodników. Musimy ułożyć tunel do złota, ale ktoś wśród nas jest sabotażystą i będzie nam w tym przeszkadzał. Ta gra ma też wersję dla dwóch osób. W przypadku Listu Miłosnego fajne jest to, że możemy grać tak naprawdę wszędzie, bo karty mogą być odkładane nawet na kolana. Do Sabotażysty przydałby się jednak kawałek prostej powierzchni. Jeśli lubicie główkować oraz niestraszne wam kolory, bardzo dobrym wyborem może być karcianka Red7. - Tu dochodzą emocje, trochę jak przy pokerze. Osoba, która nie wygrywa swojej tury, odpada z gry. W przypadku 2 osób gra się bardzo szybko, jeśli jest więcej zawodników, dłużej się myśli. Liczy się pomysłowość oraz spostrzegawczość i trochę szczęścia.

Tylko dla dorosłych Wymienione wcześniej gry sprawdzą się zarówno w towarzystwie dzieci, jak i samych dorosłych. Są jednak gry, które przeznaczone są dla pełnoletnich graczy. - Karty Dżentelmentów to mocno kontrowersyjna karcianka. Zasady są bardzo proste. Są dwa zestawy kart: pytania i odpowiedzi. Jeden zawodnik odczytuje pytanie, pozostali z kart, które mają w ręce, muszą dopasować odpowiedzi. Sęk w tym, że zarówno pytania, jak i odpowiedzi są dość ostre i przesączone czarnym humorem. Jak mówi napis na opakowaniu: Sprawdź, jak grzeczni są twoi znajomi.

Uwaga! Gry się niszczą Na rynku pojawiają się coraz częściej gry wykonane z plastiku, którym niestraszna woda czy kurz. Niestety większość gier nadal wykonywana jest z łatwo niszczącego się papieru. - Świetnie poradził sobie z tym producent Dobble, który nie tylko wydaje wiele wersji swojej gry, ale ostatnio wydał też wersję plażową - wyjaśnia Adam Zaremba. - W przypadku delikatnych gier polecam dokupienie do nich koszulek, karty nie będą się wtedy tak szybko niszczyły i brudziły. Jeśli przydarzy wam się, że jakaś część gry się zniszczy lub zgubi, warto napisać do jej wydawnictwa prośbę o dosłanie brakujących elementów. Najczęściej jest to robione nieodpłatnie.

Adam Zaremba Miłośnik gier planszowych, kolekcjoner

Chcecie zacząć swoją przygodę z planszówkami? Jeśli tak zajrzeć na spotkanie Klubu Gier Planszowych w Koszalinie, które odbywają się w każdy czwartek w godzinach 18 - 24 w Klubie Wojskowym na ul. 4 Marca. Wstęp wolny.

34

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#prezentacja

Biała Dama: dajcie się zaczarować smakiem Pomysł na niedzielę wolną od handlu? Spacer nad morzem w rodzinnym gronie, a potem poszukiwanie nowych smaków!

Idealnym miejscem na taki - nie tylko niedzielny - rodzinny obiad, kolację czy kawę jest mieleńska Biała Dama. Biała Dama zaprasza gości przez cały rok, codziennie oferując świetne dania, w tym niedzielne rodzinne obiady z dziesięcioprocentową zniżką. Szef kuchni restauracji Biała Dama serwuje dania ze świeżych produktów, dostępnych na lokalnym rynku. Są to dania zarazem proste, ale i zaskakujące, łączą w sobie nieoczywiste smaki, zawsze są pięknie podane, bo to pierwsze wrażenie ma niezwykły wpływ na nasz smak. Czerwiec to czas szparagów, truskawek, młodych warzyw. Jakie pomysły na te długo wyczekiwane sezonowe owoce i warzywa ma szef kuchni restauracji Biała Dama? W karcie jest kilka niespodzianek: kokosowy krem z kalafiora, słodko pikantna sałatka z chłodnikiem z ananasa i mango, dzikie sałaty. Biała Dama to morze, jezioro. W kulinarnym repertuarze ryby zajmują szczególne miejsce. W restauracji zjemy zarówno dorsza, sandacza, jak i łososia. Owoce morza też są przygotowywane na wiele sposobów. Szef kuchni lubi zaskakiwać swoich gości niebanalnymi pomysłami kulinar-

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

nymi. Jednym z takich dań jest polędwica z dorsza w bekonie serwowana z musem szparagowym i chrustem z batata. Dla wielu osób zwieńczeniem każdego posiłku jest deser. Obiad lub kolację w Białej Damie zakończyć można deserem z sezonowych owoców lub ciastem rabarbarowym z lodami i rokitnikiem. Takie desery kochają nie tylko najmłodsi! Biała Dama oferuje też swoim gościom parking, plac zabaw dla dzieci, miejsce na spacery wzdłuż jeziora, pomost widokowy. Biała Dama to miejsce idealne nie tylko na niedzielę wolną od handlu.

Restauracja Biała Dama przy Marina Mielno Chrobrego 26a 76-032 Mielno www.marina-mielno.pl tel. 602 14 13 12

35


#zdrowie

Takie małe, a takie potrzebne Tekst Joanna Boroń

Różnią się składem chemicznym i właściwościami. Jedno je łączy: są nam niezbędne do życia. Potrzebujemy ich w niewielkich ilościach, ale mimo to pełnią bardzo ważną rolę w przemianie materii, zwanej metabolizmem. Witaminy nie są źródłem ani budulca, ani energii. Stanowią za to czynniki absolutnie niezbędne do tego, aby proces przemiany materii mógł przebiegać normalnie. Organizm przypomina ogromną chemiczną fabrykę, w której odbywa się produkcja energii i materiału budulcowego (czyli białka). Rolę kontrolerów pełnią w niej enzymy, specjalne białka, które występują u wszystkich żywych organizmów i są niezbędne do przebiegu istotnych do życia reakcji chemicznych. Enzymy i ich pomocnicy, witaminy, pełnią bardzo ważną funkcję w milionach reakcji zachodzących w organizmie. Witamina A to jedna z najważniejszych witamin. Do objawów jej niedoboru zaliczamy m.in. problemy ze wzrokiem (tzw. kurza ślepota), wypadanie włosów - w przypadku bardzo dużych niedoborów pojawia się łysienie plackowate, kruchość paznokci. Gdy brak nam witaminy A, skóra staje się bardziej narażona na infekcje, trądzik, łuszczy się i jest przesuszona. Małe dzieci, które nie otrzymują odpowiednich dawek tej witaminy w pożywieniu, wolniej rosną. Niedobór witaminy B1 wywołuje chorobę beri-beri, objawiającą się uszkodzeniami nerwów i porażeniami mięśni. Sto lat temu z powodu tej choroby masowo umierali mieszkańcy Azji, których podstawą diety był biały, łuskany ryż. Jeśli nasza dieta jest prawidłowo zbilansowana, nie ma powodu do niepokoju. W jadłospisie nie powinno zabraknąć ciemnego pieczywa, fasoli, grochu, mięsa - są to bardzo dobre źródła witaminy B1. Problem pojawia się u osób nieracjonalnie odchudzających się. Jeśli podczas stosowania diety odczuwamy zmęczenie, mamy problemy z koncentracją, łatwo zapominamy o najprostszych czynnościach - powodem może być niedobór witaminy B1. Na jej deficyt narażone są osoby spożywające dużo alkoholu. Do przedawkowania witaminy B1 dochodzi bardzo rzadko. Objawia się to zawrotami głowy, zaburzeniami rytmu serca, drżeniem mięśni. W aptekach dostępne są zestawy z najważniejszymi witaminami z grupy B. Zaleca się łączyć je z suplementami magnezu. Witamina B2 jest bardzo ważna dla oczu. Jeśli pojawia

36

Nie trać witamin Kupuj świeże produkty. Ale pamiętaj, że odpowiednio zamrożone warzywa i owoce są prawie tak dobre, jak te odpowiednio zamrożone. Nie gotuj zbyt długo potraw zawierających witaminy, bo przejdą one do roztworu. Staraj się przy tym zużywać jak najmniej wody. Jeżeli to możliwe, nie wylewaj roztworu, w którym gotowałeś warzywa, i staraj się go wykorzystać. Poddawaj produkty minimalnej obróbce (takiej jak krajanie czy szatkowanie). Przyrządzaj potrawy jak najkrócej przed podaniem. Mrożone warzywa gotuj bez rozmrażania. Przechowuj w lodówce żywność wymagającą chłodzenia, aby zapobiec jej zepsuciu lub zwiędnięciu (w stałej temperaturze poniżej 0 stopni). Mrożonki trzymaj w temperaturze poniżej 20 stopni Celsjusza. Żywność w puszkach i suszona powinny się znajdować w chłodnym i suchym miejscu. Nie trzymaj długo mrożonek i żywności w puszkach i zawsze sprawdzaj ich datę ważności (przechowywane dłużej niż 3 miesiące tracą aż 75% witamin!). Fasolę, groch, makaron, ryż, mąkę przechowuj w ciemnych pojemnikach, gdyż promienie nadfioletowe niszczą zawartą w nich witaminę B2.

się jej niedobór, pogarsza się widzenie, odczuwamy światłowstręt i nasze oczy łzawią. Nie mniej istotna jest dla układu nerwowego, oddechowego i krwionośnego. Bardzo charakterystycznym objawem niedoboru witaminy B2 są zajady i owrzodzenia w kącikach ust, a także osłabienie i wypadanie włosów. Jeśli chcemy dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę witaminy B2, warto w codziennej diecie uwzględnić kefir, maślankę, mleko, sery twarogowe i żółte. Jej źródłem jest także mięso, groch, fasola. Witaminę B2 trudno przedawkować. Jeżeli już do tego dojdzie, występują nudności i wymioty. Witamina B3 reguluje poziom cholesterolu we krwi, chroni przed chorobami serca i układu krążenia. Rozszerza naczynia krwionośne i jest pomocna u osób z migrenami. Wpływa na poprawną pracę układu nerwowego, łagodzi objawy stresu. Korzystnie oddziałuje na skórę (poprawia jej ukrwienie) i włosy. Co ciekawe, coraz częściej witamina B3 dodawana jest do kremów, balsamów, szamponów przeciwłupieżowych.

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#wydarzenia

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

37


#aktywnie

Uczymy się na błędach... cudzych

Nieważne, czy jesteśmy początkującym biegaczem, czy bierzemy udział w poważnych maratonach - urazy mogą się przydarzyć każdemu. Jak zminimalizować ryzyko kontuzji? Jakie są najpowszechniejsze grzechy biegaczy?

Po pierwsze: brak rozgrzewki Rozpoczęcie biegu z marszu może skończyć się dla nas poważną kontuzją, dlatego warto poświęcić kilkanaście minut na dobre rozruszanie stawów i rozgrzanie wszystkich partii mięśni. Dodatkowo, by uniknąć urazów, warto wzmocnić stawy od środka i zatroszczyć się o odpowiednią suplementację. W tym celu sięgnijmy po preparaty zalecane osobom aktywnym fizycznie, na przykład te na bazie kolagenu.

38

Po drugie: nieprawidłowa technika biegania Prawidłowa technika biegania to połowa sukcesu. Chociaż bieganie z rękoma zaciśniętymi „na boksera” to dość typowy widok, to taka postawa biegacza wcale nie przynosi lepszych efektów. Aby nie utrudniać sobie joggingu, rozluźnijmy ramiona, trzymajmy je pod kątem 90 stopni i poruszajmy nimi wahadłowo. Nie biegajmy ze spuszczoną głową. Patrząc pod nogi, utrudniamy sobie oddychanie, szybciej się męczymy i przeciążamy odcinek szyjny.

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#wydarzenia #wnętrza

ul. Zwycięstwa 206 Koszalin

Tel. 798 594 183 lub 798 830 119 biuro@ddauto.pl www.ddauto.pl /DDAUTOKoszalin/

39

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#aktywnie

Po trzecie: nieodpowiednia dieta Pamiętajmy, przy dużym wysiłku fizycznym wrasta nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Zadbajmy więc, by na naszym talerzu znalazły się owoce, warzywa, kasze i makarony pełnoziarniste. Odrzućmy w kąt lukrowane bułki, niezdrowe chipsy czy słodkie napoje. Jedzmy częściej ziarna i pestki dyni, dzięki temu będziemy szybciej się regenerować. Nie zapomnijmy również o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Brak spożywania płynów może spowodować odwodnienie, dlatego po napój powinniśmy sięgać nawet wtedy, gdy biegamy krócej niż 30 minut.

Po czwarte: nie za wszelką cenę Na nasze bieżące możliwości biegowe wpływa wiele czynników, m.in. samopoczucie, warunki pogodowe czy stresujący dzień w pracy. To, że jeszcze wczoraj taką samą długość trasy udało nam się przebiec w czasie krótszym niż dziś, nie oznacza, że robimy coś źle. Powściągnijmy swoją żądzę

40

wygrywania i zwolnijmy tempo. Skupmy się na odpowiedniej technice i na tym, co sygnalizuje nasze ciało. Pamiętajmy, że mięśnie też potrzebują dni wolnych na regenerację, a także treningu wzmacniającego całe ciało, który możemy wykonać samodzielnie lub na siłowni.

Po piąte: nieodpowiednie obuwie Buty to naprawdę bardzo ważny element sprzętu biegacza. Nie kupujmy ich pod wpływem przecen, najlepiej udajmy się do specjalistycznego sklepu, w którym model buta zostanie dobrany do kształtu stopy, miejsca, na którym opieramy ciężar ciała, a także wybranego typu biegu. Biegając po twardej nawierzchni, warto zdecydować się na zakup butów oferujących przynajmniej minimalny poziom amortyzacji. Pamiętajmy jednak, by w miarę możliwości urozmaicać podłoże biegowe. Co drugi lub trzeci dzień przeprowadzajmy trening na plastycznej nawierzchni, ponieważ wtedy zyskujemy naturalny masaż mięśni podeszwowych oraz zmniejszamy ryzyko kontuzji stawu kolanowego, stawu skokowego, bioder i kręgosłupa.

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#wydarzenia

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

41


#uroda

Zawsze „filtruj” słońce tekst: Joanna Boroń

Opalenizna dodaje uroku, wizualnie odmładza. Niestety nadmiar słońca ma na naszą skórę fatalny wpływ. Jak zachować zdrowy umiar? Stosując odpowiednie preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi - i to nie tylko podczas opalania!

Jesteśmy indywidualnie fotowrażliwi, tzn. inaczej reagujemy na promieniowanie słoneczne. W inny sposób powinniśmy się więc chronić przed promieniowaniem. Klasyfikację fototypów stworzył Fitzpatrick, dermatolog z Harvardu, który wyróżnił 6 typów skóry, w zależności od ilości zawartej w niej melaniny. Jej zawartość zależy od rasy (białej rasie przypisane są cztery fototypy) i ekspozycji na promieniowanie UV, czyli naturalnego uwarunkowania klimatycznego. W kraju, w którym skóra wystawiona jest na silne promieniowanie słoneczne przez większą część roku, rodowici mieszkańcy mają ciemniejszą skórę niż mieszkańcy

42

krajów skandynawskich czy koła podbiegunowego, gdzie słońce świeci słabiej i krócej. To, do jakiego należymy fototypu, jest dla nas pierwszą wskazówką przy wyborze odpowiedniego filtru. Przy wyborze kremu do opalania należy zwrócić uwagę na rodzaj filtra SPF (Sun Protection Factor). Jego wartość mieści się w zakresie 2-50. Trzeba jednak pamiętać, że żaden filtr nie zatrzymuje promieni słonecznych w 100%. Numer, który jest podawany przy oznaczeniu SPF, mówi nam, o ile dłużej nasza skóra jest chroniona przed słońcem. Im wyższy wskaźnik SPF, tym dłużej jesteśmy chronieni przed

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#uroda promieniowaniem słonecznym. Jeśli wybieramy najwyższy filtr, czyli SPF +50, chronieni jesteśmy najdłużej. Ale by tak się stało, musimy go nałożyć odpowiednio dużo. Podam przykład - przy jednej aplikacji na twarz i szyję powinniśmy nałożyć porcję wielkości orzecha laskowego. Taka aplikacja wystarczy nam jednak na dwie godziny, o ile nie będziemy wchodzić do wody czy dotykać twarzy. To rzecz, o której nie pamiętamy - przebywając na słońcu, powinniśmy się smarować co dwie godziny i po każdym wyjściu z wody. O przeciwsłonecznej ochronie pamiętać powinniśmy nie tylko na wakacjach, ale i w mieście. Teoretycznie dobry krem i podkład z filtrem, który nakładamy rano przed wyjściem z domu, powinien nam wystarczyć. Przed wyjściem z pracy na słońce dodatkowo warto zaaplikować nieco kosmetyku z filtrem albo użyć pudru mineralnego, który daje naturalną ochronę SPF. Specyfiki, które mają nas chronić przed słońcem, dzielą się na mineralne, chemiczne i mieszane. Osoby z cerą niezwykle wrażliwą, atopową powinny zainwestować w preparat z filtrami mineralnymi, ponieważ są to naturalne minerały sproszkowane dodane do tłustego nośnika. Tworzą na skórze naturalną barierę odbijającą promienie słoneczne. Mają niestety minus - zostawiają na skórze biały filtr, są więc trudne do aplikacji. Jeśli mamy cerę bezproblemową, możemy wybierać spośród preparatów mieszanych.

Którym jesteś fototypem? D Fototyp I celtycki - skóra bardzo wrażliwa na słońce - są to osoby o bladej karnacji, z piegami i rudymi włosami. Niestety, u osób o takim fototypie nawet chwila na słońcu może skończyć się poparzeniem słonecznym. Osoby takie narażone są bardziej na nowotwory skóry. Powinny zatem unikać korzystania ze słońca, a jeżeli już na takowe się zdecydują, muszą stosować bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną - nawet preparaty z kategorii SPF +50. D Fototyp II północnoeuropejski - skóra wrażliwa na słońce - są to osoby o cerze jasnej, z niewielką ilością piegów, o włosach rudych i/ lub blond. Osoby takie są narażone na poparzenia słoneczne, jednak przy odpowiednim dawkowaniu słońca następuje pigmentacja skóry, czyli mają szansę opalić się na brązowo. D Fototyp III środkowoeuropejski - skóra mieszana - osoby takie łatwo opalają się na brązowo, natomiast rzadko cierpią na poparzenia słoneczne. D Fototyp IV południowoeuropejski - skóra dosyć odporna na słońce - osoby takie opalają się na ciemnobrązowy kolor i bardzo rzadko cierpią na poparzenia słoneczne. Mimo że narażenie na poparzenie jest niewielkie, u osób takich skóra jest wciąż podatna na fotostarzenie, stąd konieczność stosowania kosmetyków z odpowiednim filtrem.

REKLAMA

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

43


#wnętrza

Cztery nogi na podłodze

Obserwując polskie domy i mieszkania, zauważam, że nadal jesteśmy bardzo konserwatywni w swoich wyborach mebli do jadalni i salonu. Ograniczamy się bezpieczną kolorystyką, typowymi materiałami, boimy się niestandardowych rozwiązań. Nie bierzemy pod uwagę, że te produkty ewoluują i pomimo spełniania swoich podstawowych funkcji, mają do zaoferowania znacznie więcej.

44

Odnoszę również wrażenie, że o ile stół dla większości z nas musi utożsamiać solidność, długowieczność i funkcjonalność, za które jesteśmy w stanie zapłacić więcej, tak krzesła często są dla niego jedynie bladym tłem. Idziemy na niepotrzebne kompromisy, sądząc, że krzesło ma służyć jedynie w miarę komfortowemu siedzeniu lub, co jeszcze gorsze, ma jedynie bardzo dobrze wyglądać. Szybko okazuje się jednak, że to ślepa uliczka.

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


Takie decyzje kosztują nas zwykle więcej. Słabej jakości krzesła są niewygodne, szybko się niszczą lub tracą stabilność, a w konsekwencji przestajemy lubić spędzać czas przy stole. Czasem już po pół roku zaczynamy kolejne poszukiwania krzeseł, ponownie decydując się na przeciętnej jakości produkty. Nasza frustracja rośnie, jak i wydatki. A może warto przerwać to błędne koło? Codziennie spędzamy przy stole przynajmniej godzinę, niejednokrotnie znacznie więcej, jeśli mebel służy nam także do pracy. W skali roku to setki, o ile nie tysiące godzin. Czy to nie wystarczający powód, aby zadbać o jak najlepszy komfort? Potraktujmy zakup krzeseł do stołu jak inwestycję w swoje samopoczucie, komfort, spokój i radość z użytkowania. Najlepszej jakości krzesła gwarantują nam nie tylko duże wartości użytkowe, estetykę projektu czy jakościowe materiały, ale przede wszystkim ergonomiczną sylwetkę podczas siedzenia, która sprawia, że nie chce się z nich wstawać. Wybierając wygodne krzesło, warto zwrócić uwagę na kilka cech. Najbardziej oczywiste wydają nam się użyte materiały - drewno dębowe podświadomie utożsamiamy z najwyższą jakością i trwałością. To prawda, jednak równie trwałe będą krzesła wykonane z wysokiej jakości tworzyw czy metalu. Drewno bukowe jest równie mocne jak dąb, jednak ma inne walory estetyczne. Tańsze, miękkie drewna z drzew iglastych (sosna, świerk) zwykle nie sprawdzają się w dłuższej perspektywie. Zwróćmy również uwagę na to, jak zbudowane jest krzesło, jaka jest jego konstrukcja. Jeśli na przykład nogi wkręcone są jedynie zwykłym gwintem w siedzisko, możemy spodziewać się, że po krótkim czasie straci ono swoją stabilność i będziemy musieli je wymienić. Bardzo często naturalne drewno imitowane jest realistycznymi nadrukami naklejanymi na innych materiałach. Nie spodziewajmy się trwałości takich rozwiązań. Wybierając krzesło, zapytajmy, gdzie zostało wykonane, jaką historię ma zakład produkujący. Najlepsze marki mogą pochwalić się dziesiątkami lat tradycji lub też współpracą z takimi renomowanymi fabrykami. Za najlepszymi wzorami stoją też uznani projektanci - osoby wyspecjalizowane w tworzeniu mebli do siedzenia. Nie jest dla nich tajemnicą, jak zaprojektować wygodny, ergonomiczny i funkcjonalny mebel. Taki proces jest zresztą niejednokrotnie długi i kosztowny, ale dzięki temu uzyskujemy produkt wyjątkowy i ponadczasowy. Dobre krzesło będzie zwykle kosztować więcej niż przeciętnej jakości produkt. Jest to nieuniknione, jeśli ma zachować pełnię swoich walorów. Jednakże nie ulegajmy stereotypom - możliwe jest kupienie świetnego krzesła w rozsądnej cenie, nieprzekraczającej kilkuset złotych. Jeśli planujemy zakup kilku krzeseł do stołu, warto też zastanowić się, z ilu z nich będziemy korzystać najczęściej. Zwykle są to jedno, dwa krzesła, pozostałe przeznaczone są na wyjątkowe sytuacje. Warto wówczas w te częściej użytkowane zainwestować więcej dla naszej wygody. Polskie meble od dziesiątek lat słyną z jakości wykonania. Od niedawna widać jednak także wielkie zaangażowanie producentów w proces ich projektowania. Paged Collection, Politura, VZÓR, Kosicka Design - to tylko niektóre z marek angażujących się w propagowanie najlepszego designu krzeseł. Także Duńczycy słyną z produkcji fantastycznych krzeseł. Warto wspomnieć choćby o takich markach

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

jak Muuto czy Normann Copenhagen. Lecz piękne krzesła znajdziemy również w Czechach - dzięki marce TON. TON istnieje i pracuje nieprzerwanie od ponad 150 lat. To rzemiosło, które utożsamia najwyższą jakość ręcznej produkcji krzeseł i stołów. Ich produkty obecne są w najbardziej znaczących realizacjach, lecz dostępne są także dla indywidualnych koneserów. Wybierając krzesło, warto rozważyć różne materiały. Gładkie krzesła drewniane będą idealne do kuchni i jadalni, lecz należy pamiętać, że przy długim siedzeniu będą mniej komfortowe niż tapicerowane. Krzesła obite tkaniną zapewniają dużą wygodę i dają możliwość zabawy kolorem tapicerki. Wysokiej jakości krzesła posiadają najlepszej jakości tkaniny o podwyższonej odporności na wytarcia, zabrudzenia i blaknięcie. Ciekawą alternatywą są krzesła z siedziskami wykonanymi z nowoczesnych kompozytów, np. mieszanki tworzyw sztucznych i zmielonych włókien roślinnych. Są wygodne, lekkie i bardzo nowoczesne. Z kolei krzesła wykonane z metalu bardzo często możemy wykorzystywać także na zewnątrz - w ogrodzie, na tarasie czy balkonie. Aktualne trendy zapraszają nas do zabawy kolorem, materiałem, formą krzeseł. Nie bójmy się eksperymentować i zestawiać ze sobą kilku różnych krzeseł przy jednym stole. Zawsze możemy znaleźć wspólny mianownik, dzięki któremu razem stworzą piękną dekorację stołu. Tradycyjne stosowanie identycznych krzeseł oddało nieco pola takiemu miksowaniu. Dzięki niemu każdy domownik może wybrać swoje ulubione. Producenci sięgają także po nowe, świeże materiały, jak wspomniane wyżej kompozyty. To odwołania do natury, często podkreślane też organicznymi formami krzeseł.

Adam Wysocki, właściciel kołobrzeskiego Pufa Design Showroom, miłośnik wzornictwa

45


#po

męsku

Szaleństwo ogarnie cały kraj

64 mecze rozgrywane w ciągu 31 dni. Już tylko dni dzielą nas od rozpoczęcia piłkarskich mistrzostw świata. I jestem przekonany, że poradniki dla pań, jak przetrwać ten trudny okres, nie będą potrzebne tak długo, jak w Rosji grać będą Polacy.

Zacznę jednak od dowcipu, który z okazji mistrzostw krąży w internecie: Mój kolega zdobył bilet na mecz mistrzostw świata. Niestety, zapomniał, że dokładnie tego samego dnia jest jego ślub. Jest może ktoś z was zainteresowany? Jeśli tak, to ślub i wesele są w Pucku o godzinie 16, a panna młoda ma na imię Jola… Tradycyjnie już przed ważną piłkarską imprezą pojawia się wysyp nie tylko kawałów i anegdot, ale również bardziej lub mniej poważnych poradników dla pań o tym, jak przetrwać ten trudny okres w ich życiu. A w takich poradnikach stereotyp goni stereotyp, że niby panie nie wiedzą, jak długo trwa mecz, co to jest spalony, kiedy dyktowany jest rzut karny. I tak dalej. Bzdura! Prawdą jest, że śledzenie mistrzostw w męskim wydaniu ma zupełnie inny wymiar, bo to nie tylko oglądanie spotkań, ale ich dokładne analizowanie, planowanie, śledzenie dodatkowych newsów o wszystkim, co dzieje się wokół największej piłkarskiej imprezy. Ale już dawno wielkie sportowe widowiska, szczególnie te z udziałem naszej drużyny narodowej, przestały być wydarzeniem zamkniętym tylko dla największych fanów. Stały się świętami całych rodzin. Atmosferę skutecznie podgrzewają media, a nawet najpoważniejsze programy informacyjne na czas mistrzostw zamie-

46

niają się w serwisy sportowe transmitowane niemal 24 godziny na dobę. To w nich nawet na żółtym pasku potrafi się pojawić informacja o tym, że piłkarze właśnie zjedli śniadanie… To w nich widzimy obrazki na żywo z treningów, z hotelu, czy z tego, jak nasi zawodnicy spędzają czas wolny. Takie totalne szaleństwo dotyka na razie głównie naszych piłkarzy i ekipę trenera Adama Nawałki, czego najlepszy przykład mieliśmy dwa lata temu podczas Euro we Francji. Jeszcze większa gorączka zapanuje w trakcie mundialu w Rosji. I właśnie dlatego wszelkiego rodzaju poradniki i anegdoty o związkach zawieszonych na czas mistrzostw można odłożyć na bok, bo dopóki w Rosji grać będą Robert Lewandowski i spółka, cały kraj owładnięty będzie mundialowym szaleństwem. Czy ktoś tego chce, czy nie. Jeśli nasi nie wyjdą z grupy, to zostaną wtedy dwa tygodnie do końca imprezy. Czas spokojnie do przeżycia dla tych, którzy nie lubią futbolu. Ale jeśli biało-czerwoni będą kroczyć od zwycięstwa do zwycięstwa, to nic innego już liczyć się nie będzie aż do połowy lipca i jeszcze długo, długo potem.

Rafał Nagórski

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#prezentacja

Ahoj przygodo! W podróży do Portugalii

Tekst: Katarzyna Chybowska /Fot. Szkoła Morska w Darłowie Trwa drugi etap projektu „Poland on the move” w Zespole Szkół Morskich w Darłowie. Dzięki projektowi wielu młodych ludzi miało (lub będzie mieć) okazję, żeby wyjechać na zagraniczne praktyki. Tego typu działania to tylko jeden z wielu powodów, dla których tylu chętnych chce się uczyć w darłowskiej szkole. Rozpoczęła się rekrutacja do szkół średnich, to jak co roku bardzo gorący okres dla ZSM w Darłowie. - Mamy naprawdę bogatą ofertę, zarówno dla osób, które chcą związać swoją przyszłość z morzem, jak i dla tych, którzy myślą o turystyce czy logistyce - zapewnia Magdalena Miszke, dyrektor ZSM w Darłowie. - Od dwóch lat prowadzimy klasę w zawodzie technik nawigator morski o specjalności klasa akademicka. To nasz wspólny projekt z Akademią Morską w Szczecinie. Od przyszłego roku nasi uczniowie będą brali udział w zajęciach prowadzonych przez jej wykładowców. Szkoła może pochwalić się też doskonałymi wynikami egzaminów. - Od kilku lat uczniowie klas nawigacyjnych w 100 procentach zdają egzamin maturalny. Wyróżniamy się też, jeśli chodzi o wysoką zdawalność egzaminów zawodowych - mówi nie bez dumy dyrektorka. Oprócz bazy edukacyjnej Zespół Szkół Morskich w Darłowie oferuje miejsca w szkolnej bursie. To też jedyna szkoła średnia dysponująca własnym statkiem szkoleniowym. Nic więc dziwnego, że to jedna z najbardziej znanych placówek tego typu w kraju. - Bardzo ważne jest dla nas nie tylko merytoryczne przygotowanie młodzieży do podjęcia pracy, ale przede wszystkim praktyczne. Dlatego duży nacisk stawiamy na nowe doświadczenia - podkreśla dyrektorka. - Kiedy pojawiła się możliwość wysyłania uczniów na praktyki zagraniczne, od razu postanowiliśmy z niej skorzystać. Już drugi rok z rzędu uczący się na kierunku technik hotelarz i technik logistyk mają możliwość odbycia praktyk zawodowych w słonecznej Portugalii w ramach programu „Poland on the move”. - Uczniowie z klas o profilu logistycznym zdobywają wiedzę zawodową w zakresie magazynowania, spedycji i planowania wysyłki, natomiast hotelarze doskonalą swoje umiejętności obsługi gościa hotelowego i

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

Wyjazdy realizowane są w ramach projektu „Poland on the move” dofinansowanego z Funduszy Europejskich „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilności kadry kształcenia zawodowego.” Całość kosztów pokrywana jest z funduszy unijnych i wynosi 118 164 euro. restauracyjnego, prowadzenia eventów tematycznych oraz housekeepingu - wyjaśnia dyrektorka. Młodzież w czasie swojej wizyty w Portugalii również zwiedza. W ubiegłym roku były to miejsca takie jak Braga, Bom Jesus, Lizbona, Porto i Vigo, a tegoroczni uczestnicy poszerzą ofertę zwiedzania o Madryt w sąsiedniej Hiszpanii. - Łącznie w projekcie uczestniczy 60 uczniów w 4 grupach wyjazdowych - dodaje koordynatorka Alina Domżałowicz. - Jako nauczycielka języka angielskiego widzę, że praktyki pozwalają też przełamać barierę językową oraz otwierają młodzież na świat. Dodaje jej to skrzydeł, co nas bardzo cieszy. To także okazja do lepszego poznania uczniów. Kilka dni temu do szkoły dotarła kolejna dobra informacja. - Narodowa Agencja Programu Erasmus Plus poinformowała, że projekt „Compass przez praktyki zagraniczne do europejskiego rynku pracy” został zatwierdzony do realizacji. To oznacza, że w przyszłym roku nie tylko logistycy i hotelarze, ale także mechanicy okrętowi i nawigatorzy będą brali udział w praktykach zagranicznych w Portugalii i Hiszpanii. Łączna wartość dofinansowania to 150 000 euro - mówi Alina Domżałowicz.

47


#podróże

Bornholm

świetny pomysł na wakacje Joanna Boroń Fot. Alla Boroń

Bornholm to mała duńska wyspa na Bałtyku. Od naszego wybrzeża dzieli ją zaledwie 100 km. Warto pokonać ten dystans, bo wyspa odwiedzającym ma wiele do zaoferowania - baśniowe widoki, zabytki.

Wyprawę na Bornholm można zaplanować z Polferries - Polska Żegluga Bałtycka nie tylko wprowadza wakacyjne rejsy na wyspę, ale i przygotowała propozycje tygodniowej wyprawy na Bornholm, czyli Majorkę Północy. Wyspa od 100 lat przyciąga swoją niezwykłą przyrodą. Na północnym krańcu oglądać można także największe w Skandynawii ruiny zamku średniowiecznego - Hammershus. Centrum wyspy to las Almindingen, czyli jeden z największych kompleksów leśnych w Danii. To świetne miejsce na piesze wycieczki pomiędzy starymi drzewami bukowymi, dzikimi partiami skał i leśnymi jeziorkami. Jeden z wycieczkowych traktów prowadzi na najwyższe na wyspie wzniesienie: Rytterknagten. Wschodnia strona Bornholmu to malownicze miasteczka przycupnięte nad brzegiem morza. Za to południe wyspy to wymarzone miejsce do plażowania, od Balki do Dueodde ciągną się piaszczyste plaże. Na wyspie panuje mikroklimat, który sprzyja rozwojowi niezwykłych jak na tę część Europy roślin. Znajdziemy tu figi, które rosną niemal w każdym ogródku na wyspie. Popularne są także drzewka brzoskwiniowe i winogrona. Jeśli chodzi o oryginalną roślinność, to sporą atrakcją wyspy są drzewa araukarii, które charakteryzują się bardzo grubymi

48

igłami oraz pięknymi szyszkami. Na każdym kroku spotyka się urokliwe miasteczka i malownicze osady rybackie, w których koniecznie trzeba się skusić na wędzonego śledzia, do którego wędzenia wykorzystywane jest drewno z drzew rosnących na wyspie, najczęściej olchowe. Oczywiście śledzie to nie jedyne smakołyki warte spróbowania. Wyspa jest wymarzonym miejscem dla rowerzystów, którzy chcą aktywnie spędzić urlop. Wielu ludzi wybiera ten środek lokomocji do zwiedzania dzięki wygodnym i bezpiecznym ścieżkom rowerowym, które gęstą siecią oplatają całą wyspę. Plusem są niewielkie odległości pomiędzy miejscami wartymi zobaczenia oraz odpowiednia infrastruktura. W czasie wędrówek po wyspie koniecznie trzeba odwiedzić jeden z licznych warsztatów rzemiosła artystycznego. Pamiątki z wyspy kupić można też na nietypowych samoobsługowych straganach, które ustawione są przy drogach. Są stoiska z warzywami, owocami, przetworami i przeróżnymi artykułami, np. bryłkami granitu, książkami, zabawkami. Przy każdym produkcie widnieje cena - odliczoną kwotę należy wrzucić do pudełka, które stoi obok towarów. Bornholm to świetne miejsce na urlop.

MAGAZYN MIEJSKI | 3/2018


#wydarzenia

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018 49

49

MAGAZYN MIEJSKI | 3/2018


#niebawem

Kul tu ral nie ZAPOWIADAMY POLECAMY ZAPRASZAMY

Zajrzyj nocą do archiwum

Po raz kolejny Archiwum Państwowe w Koszalinie otwiera swoje gościnne progi dla mieszkańców miasta i regionu. W ramach imprezy o nazwie Noc w Archiwum ta bardzo prężnie działająca koszalińska instytucja zaprasza m.in. na koncerty chóru Kanon oraz zespołu Ziemia Bobolicka, na gry planszowe, zlot food trucków. Nie zabraknie jak zawsze stanowiska dla najmłodszych. Wielu zainteresują na pewno wystawy, tym razem będą aż cztery, w tym ta poświęcona festiwalowi w Jarocinie pt. „Jarocin w obiektywie bezpieki”. Rozstrzygnięty zostanie też konkurs „Wszyscy jesteśmy archiwistami rodzinnymi”. Swoją obecność zapowiedzieli miłośnicy starych samochodów z grupy Klasyczny Koszalin. (zp) Noc w Archiwum, 9 czerwca, w godz. 18-24 na terenie Archiwum Państwowego w Koszalinie, ul. M. Skłodowskiej-Curie 2. Wstęp wolny. Fot. Radek Koleśnik

50

MAGAZYN MIEJSKI | 3/2018


#prezentacja

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

51


#niebawem

Aktorzy koszalińscy zapraszają na komedię prowincjonalną Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie od kilku lat zaprasza widzów na premierę kończącą sezon. Tak jest i w tym roku. Na deskach BTD zobaczymy owoc współpracy dwóch Piotrów: Rawickiego oraz Ratajczaka, którzy przygotowali spektakl pt. „Aktorzy koszalińscy - czyli komedia prowincjonalna”. Jeśli widzieliście i lubicie film Agnieszki Holland „Aktorzy prowincjonalni” z 1978 roku (obraz nagrodzony w Cannes), nie może was zabraknąć wśród publiczności. Twórcy sztuki nie ukrywają bowiem, że było on dla nich inspiracją. Spektakl opowiada historię aktorów, którzy na prowincji, pod okiem warszawskiego reżysera, próbują wystawić „Wyzwolenie” Wyspiańskiego. Spektakl jest pretekstem do rozmowy o życiu aktora w Koszalinie w roku 2018. (zp) Premiera: 16 czerwca, godz. 19, Bałtycki Teatr Dramatyczny, pl. Teatralny 1. Bilety: 60 zł.

Trwają zapisy na wyścigi rowerowe W tym roku - już po raz 62. - zapraszamy najmłodszych koszalinian na Dziecięce Wyścigi Rowerowe „Głosu Koszalińskiego”. Start tej tradycyjnej imprezy przewidziano na sobotę, 16 czerwca. W tym roku startować będą dzieci w wieku od 3 do 9 lat. Młodzi sportowcy zostaną oczywiście podzieleni na kategorie wiekowe i w zależności od konkretnej kategorii będą rywalizować na różnych dystansach - dostosowanych do możliwości małych zawodników.

REKLAMA

NOWA INWESTYCJA BLISKO CENTRUM KOSZALINA sześciokomorową, drzwi zewnętrzne, instalacje CO, elektryczną i wodnokanalizacyjną z mat. o wysokiej jakości. Klatka schodowa wykończona zostanie zgodnie z projektem architekta wnętrz, obsługiwana będzie windą sprawdzonej firmy. W podpiwniczeniu budynku, jak i na terenie działki można nabyć miejsca postojowe jedno- lub dwustanowiskowe na samochód. Budynek mieszkalno-usługowy położony zaledwie 3 minuty samochodem lub 7 min pieszo od centrum Koszalina. Jesteśmy w trakcie budowy I etapu inwestycji, tj. 19 apartamentów mieszkalnych o powierzchniach: 39 m² do 46 m² (dwa pokoje), 60 m² - 80 m² (3 pokoje) w stanie deweloperskim, oraz jednego lokalu usługowego. Wszystkie apartamenty posiadają: tarasy, balkony. Wyposażone zostaną w ekonomiczną wentylację systemową hybrydową, ponadto w stolarkę okienna 3-szybową

52

Dziedziniec zostanie przeznaczony na tereny zielone rekreacyjne z drzewami, ławeczkami, fontanną, placem zabaw. W przyszłości w kompleksie znajdować się będzie przedszkole. Zakończenie inwestycji, jak i oddanie I etapu do zasiedlenia przewidujemy na IV kwartał 2018. Perfekcyjne umiejscowienie Apartamentów Oaza pozwoli nam cieszyć się z wszystkich udogodnień dobrej infrastruktury, tj. sklepy, szkoły, przedszkola.

WSZELKIE INFORMACJE POD NUMEREM TELEFONU 503 141 933 TOMASZ CZERNICKI I ADRESEM INTERNETOWYM MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018 WWW.APARTAMENTYOAZA.COM.PL


Nowa inwestycja III etap „OSIEDLE HOLENDERSKIE”

#wydarzenia

Nowa inwestycja „OSIEDLE HOLENDERSKIE” obejmuje 6 budynków wielorodzinnych przy ul. Holenderskiej na Osiedlu Unii Europejskiej. Budowa będzie przeprowadzona w VI etapach, łącznie będą wybudowane 172 lokale mieszkalne wraz ze 168 stanowiskami postojowymi w podziemnych halach garażowych. Mieszkania będą 1-, 2-, 3-, 4-pokojowe o różnej strukturze i powierzchni od 29,3 m² do 79,5 m². Na 3. piętrze znajdują się mieszkania 2-poziomowe z tarasami. Wszystkie mieszkania posiadają balkon. Budynki wyposażone są w windy.

www.lechbud.pl MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

53


#towarzysko wydarzenia

W czerwcu halę widowiskowo-sportową opanowali tancerze, od przedszkolaków po dorosłych. To wszystko w ramach pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego King Dance Cup. Widzowie oprócz podziwiania zmagań sportowych mogli też posłuchać występów artystycznych. Na scenie zaprezentował się między innymi wokalista Nick Sinckler. Dużym zainteresowaniem cieszył się też nietypowy taneczny pokaz marki Top Secret, przygotowany przez choreografkę Szkoły King Dance. Galę wieczorną poprowadziła Anna Głogowska. Fot. Radek Koleśnik

54

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


##prezentacja wydarzenia

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

55


#towarzysko wydarzenia

Dune - wielkie otwarcie

Ponad 500 gości wzięło udział w wielkim otwarciu Dune Resort. To zespół trzech nowoczesnych apartamentowców zbudowanych przez Firmus Group, które stanęły w Mielnie, po sąsiedzku z morzem. Kilka dni temu drugi z tych obiektów oraz cały kompleks zostały uroczyście otwarte (trzeci obiekt również lada chwila ma otrzymać pozwolenie na użytkowanie). Wartość całej inwestycji Dune Resort wyniosła niebagatelne 185 mln złotych. Łączna powierzchnia użytkowa Dune Resort to aż 31,5 tysiąca metrów kwadratowych. Wielkie otwarcie świętowali właściciele apartamentów z Polski i świata oraz zaproszeni goście. Imprezę prowadził Olivier Janiak, muzyczną gwiazdą wieczoru był zespół AudioFeels. Fot. Radek Koleśnik

56

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


# #towarzysko wydarzenia

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

57


#towarzysko wydarzenia

Sportowa wersja AMG Mercedes-Benz pokazał swoje najmłodsze dziecko, czyli auto klasy A. Premiera miała miejsce w salonie firmy Mojsiuk w Starych Bielicach. Goście salonu mogli obejrzeć sportową wersję tego modelu - AMG. Fot. Radek Koleśnik

58

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


#wydarzenia

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

59


#kartka

z podróży

Pieniny: z widokiem na Tatry Tekst/Fot. Joanna Boroń

Dziś mamy dla was kilka migawek z gór. Pieniny dla tatromaniaków to góry spacerowe - nie ma tu wycieńczających podejść, szlaków z ekspozycją, która przyprawia o szaloną palpitację serca. Nie ma też tłumów, bo większość turystów wybiera Tatry właśnie. Lista zalet tego pasma górskiego jest długa - na jej szczycie umieścić trzeba jednak widoki, szczególnie te na Tatry. Przy dobrej pogodzie widok z Sokolnicy, Wysokiej czy Trzech Koron hipnotyzuje. Zarezerwujcie trzy-cztery dni i ruszajcie w drogę!

60

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


Kołobrzeska

M/S JANTAR

#kartka z podróży bilety online Tickets online www.kzp.kolobrzeg.pl

M/S JANTAR

nie połączenie żeglugowe z malowniczą duńską rnholm. M/S Jantar, nowoczesny, luksusowo ny katamaran pasażerski, jest flagową jednostką kiej Żeglugi Pasażerskiej. Na trzech pokładach do pasażerów znajdują się wygodnie wyposażone enia pasażerskie, pełniące również rolę kawiarni ji. Specjalną atrakcją jest świetne jedzenie serwoz szefa statkowej kuchni.

Eine weitere Attraktion ist die ganzjährige, direkte Schiffsverbindung zur malerischen Insel Bornholm. M/S Jantar ist das Flaggschiff der Kolberger Passagierflotte, ein moderner, luxuriöser Passagier-Katamaran: Auf drei Decks stehen den Passagieren ein großzügig ausgestattetes Café sowie ein Restaurant zur Verfügung, die zugleich auch als Passagiersalons dienen. Eine besondere Attraktion ist das ausgezeichnete Essen, das vom Chef der Schiffsküche persönlich vorbereitet wird.

Aktualny rozkład rejsów na naszej stronie internetowej

ist dierejsów ganzjährige, direkte SchiffsverBezpośrednie połączenie żeglugowe z malowniczą duńską Eine weitere Attraktion Rozkład / Fahrplan tar cennik /Bornholm. Preisliste W obie strony* W jedną stronę bindung zur malerischen Insel Bornholm. wyspą M/S Jantar, nowoczesny, luksusowo informacja i sprzedaż biletów Odejście Przyjście Hin und Zurück Einfache Fahrt RZEGwyposażony – NEXØ katamaran pasażerski, jest flagową jednostką M/S Jantar ist das Flaggschiff der Kolberger AbfahrtPassagierflotte,Ankunft Eine weitere die ganzjährige, direkte SchiffDecks sverBezpośrednie połączenie żeglugoweNaz trzech malowniczą duńską Die Erwachsene 190 PLN 140 PLN Attraktion Kołobrzeskiej Żeglugi Pasażerskiej. pokładach do ein moderner, luxuriöseristPassagier-Katamaran: Auf drei Kołobrzeska Żegluga Kołobrzeg 7.00 22.00 bindung zur malerischen Insel Bornholm. wyspą Bornholm. M/S Jantar, nowoczesny, luksusowo dyspozycji pasażerów znajdują się wygodnie wyposażone stehen den Passagieren ein großzügig ausgestattetes Café Sp. z o.o. 4 do 12wyposażony latPasażerska katamaran pasażerski, jest fl agową jednostką M/S Jantar ist das Flaggschiff der Kolberger Passagierfl otte, 170kawiarni PLN 130 PLN pomieszczenia pasażerskie, pełniące również rolę sowie ein Restaurant zugleich auch als 11.30 Nexøzur Verfügung, die17.30 n 4 bis 12 Jahrenarmatora Biuro Die Firma Office Kołobrzeskiej ŻeglugiI Pasażerskiej. trzechjedzenie pokładach do ein moderner, luxuriöser Passagier-Katamaran: Aufist dreidas Decks i restauracji. Specjalną atrakcją jest Na świetne serwoPassagiersalons dienen. Eine besondere Attraktion ausdyspozycji pasażerów znajdują się wygodnie wyposażone stehen den Passagieren ein großzügig ausgestattetes Café niżej 4 lat bezpłatnie bezpłatnie gezeichnete Essen, das vom Chef der –Schiff sküche 2018 persönlich wane przez Kołobrzeg, szefa statkowej 78-100 ul. kuchni. Morska 7 KOŁOBRZEG NEXØ pomieszczenia również rolę frei kawiarni sowie Verfügung, die zugleich auch als tel./fax +48pasażerskie, 94 352 89 pełniące 20 ter 4 Jahren freiein Restaurant vorbereitet wird. IV zur21, 28, 29 i restauracji. Specjalną tel. 94 352 43 01 atrakcją jest świetne jedzenie serwo- Passagiersalons dienen. Eine besondere Attraktion ist das aus(cena za osobę) słe + dzieci od 4 –12 lat statkowej www.kzp.kolobrzeg.pl kzp@pro-onet.pl gezeichnete Chef der6,Schiff persönlich wane przez szefa kuchni. 1, 2, 3, 5, 9, 16,sküche 19, 23, 26, 31 170 PLN 130 PLN Essen, Vdas vom achsene mit Kindern von 4 bis 12 J. (Preis für Person) www.kzp.kolobrzeg.pl vorbereitet wird. VI 1, 2, 3, 6, 8, 9, 13, 16, 20, 23, 27, 30 nimum 15 osób (cena za osobę) 170 PLN 130 PLN Rozkład / Fahrplan Jantar(Preis cennik / Preisliste VIIstronę1, 2, 4, 6, 7, 8, 9,rejsów 11, 13, 14, 15, 16, 18, 20, 21, 22, 23, 25, 27, 28, 29, 30 W obie strony* W jedną on min.m/s 15 Personen für Person) Odejście Przyjście Hin und Zurück Einfache Fahrt KOŁOBRZEG – NEXØ VIII 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12,Abfahrt 13, 14, 15, 16, 17,Ankunft 18, 19, 20, 22, 24, 25, 26, 27, 29, 31 ahrrad 50 PLN 25 PLN Dorośli / Die Erwachsene 190 PLN 140 PLN Rozkład rejsów / Fahrplan m/s Jantar cennik / Preisliste Kołobrzeg 7.00 22.00 W obie strony* W jedną stronę IX 1, 5, 8, 12, 15, 19, 22, 26, Odejście 29 / Motorrad 180 PLN 160 PLN Przyjście Hin und Zurück Einfache Fahrt Dzieci od 4 do 12 lat KOŁOBRZEG – NEXØ 170 PLN 130 PLN Nexø 17.30 11.30 Abfahrt Ankunft a do roweru / Fahrradanhänger 50 PLN 25 PLN X 6, 13, 20 Kinder von 4 bis 12 Jahren Dorośli / Die Erwachsene 190 PLN 140 PLN Kołobrzeg 7.00 22.00 Dzieci poniżej 4 lat bezpłatnie bezpłatnie KOŁOBRZEG NEXØ 2018 Dziecipod od warunkiem 4 do 12 lat powrotu tego samego dnia. 1. Armator zastrzega sobie prawo zmiany– cennika i rozkładu rejsów bez wcześniejszego zawiadomienia. w obie strony 170frei PLN 130frei PLN Nexø 17.30 11.30 Kinder unter 4 Jahren IVsobie21, 28,do29odwołania 2. Armator zastrzega prawo rejsu ze względu na złe warunki pogodowe. Kinder bis 12 Jahren in und zurück nurvon bei 4Rückkehr am selben Tag. 2 os. dorosłe + dzieci od 4 –12 lat (cena za osobę) V sich1,das2,Recht 3, 5,zu6,–Änderungen 9,NEXØ 16, 19, der 23, 26, 31 sowie des Fahrplans ohne vorherige Ankündigung vor. 1. Die Reederei behält Preisliste Dzieci poniżej 4 lat bezpłatnie bezpłatnie 170 PLN 130 PLN KOŁOBRZEG 2018 Zwei Erwachsene mit Kindern von 4 bis 12 J. (Preis für Person) 2.frei Bei schlechten Wetterbedingungen behalten wir uns das Recht zur Absage von Fahrten vor. Kinder unter 4 Jahren frei IV 298, 9, 13, 16, 20, 23, 27, 30 VI 21, 1, 2,28, 3, 6, Grupa minimum 15 osób (cena za osobę) 2 os. dorosłe + dzieci od 4 –12 lat (cena za osobę) 170 PLN 130 PLN VVII 1, 2, 3, 19,13, 23,14, 26,15, 3116, 18, 20, 21, 22, 23, 25, 27, 28, 29, 30 4, 5, 6, 6, 7, 9, 8, 16, 9, 11, 170 PLN 130 PLN Gruppe von min. 15 Personen (Preis für Person) Zwei Erwachsene mit Kindern von 4 bis 12 J. (Preis für Person) VI 2, 4, 3, 5, 6, 6, 8, 7, 9, 8, 13,10, 16,11, 20,12,23,13,27,14,3015, 16, 17, 18, 19, 20, 22, 24, 25, 26, 27, 29, 31 VIII 1, 3, Rower / Fahrrad 50 PLN 25 PLN Grupa minimum 15 osób (cena za osobę) 170 PLN 130 PLN VII 1, 5, 2, 8, 4, 12, 6, 7,15, 8, 9, IX 19,11, 22,13, 26,14, 2915, 16, 18, 20, 21, 22, 23, 25, 27, 28, 29, 30 Motocykl / Motorrad 180 PLN 160 PLN Gruppe von min. 15 Personen (Preis für Person) Motocykl / Motorrad

Design und Druck: www.kamerapress.pl DIII18

BORNH Informacja i sprzedaż biletów Przyczepka do roweru / Fahrradanhänger Rower / Fahrrad Auskunft und Kartenverkauf

biletu w obie Offi stronyce pod warunkiem powrotu tego samego dnia. matora* Cena / Die Firma Przyczepka / Fahrradanhänger * Fahrpreis hin do undroweru zurück nur bei Rückkehr am selben Tag. +48 94 352 89 20, tel. 94 352 43 01 .onet.pl, * Cenawww.kzp.kolobrzeg.pl biletu w obie strony pod warunkiem powrotu tego samego dnia.

M/S JANTAR

180 PLN

160 PLN

50 PLN

25 PLN

tel./fax +48 94 352 89 20, tel. 94 352 43 01

w.kzp.kolobrzeg.pl kzp@pro.onet.pl, www.kzp.kolobrzeg.pl

Biuro armatora / Die Firma Office tel./fax +48 94 352 89 20, tel. 94 352 43 01 Kołobrzeska Żegluga Pasażerska Sp. z o.o. kzp@pro.onet.pl, www.kzp.kolobrzeg.pl 78 -100 Kołobrzeg, ul. Morska 7 Kołobrzeska Żegluga Pasażerska Sp. z o.o. 78 -100 Kołobrzeg, ul. Morska 7 MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

Zamów bilety online:

VIII X 1, 6, 3, 13,4,205, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 22, 24, 25, 26, 27, 29, 31 IX

1, 5, 8, 12, 15, 19, 22, 26, 29

1. Armator zastrzega sobie prawo zmiany cennika i rozkładu rejsów bez wcześniejszego zawiadomienia. 2. XArmator6,zastrzega 13, 20 sobie prawo do odwołania rejsu ze względu na złe warunki pogodowe. 1. Die Reederei behält sich das Recht zu Änderungen der Preisliste sowie des Fahrplans ohne vorherige Ankündigung vor. 1. zastrzega sobie prawo zmiany cennika rejsówzurbezAbsage wcześniejszego zawiadomienia. 2. Armator Bei schlechten Wetterbedingungen behalten wiri rozkładu uns das Recht von Fahrten vor. 2. Armator zastrzega sobie prawo do odwołania rejsu ze względu na złe warunki pogodowe. 1. Die Reederei behält sich das Recht zu Änderungen der Preisliste sowie des Fahrplans ohne vorherige Ankündigung vor. 2. Bei schlechten Wetterbedingungen behalten wir uns das Recht zur Absage von Fahrten vor.

Design und Druck: www.kamerapress.pl Design und Druck: www.kamerapress.pl DIII18 DIII18

Informacja i sprzedaż biletów Auskunft und Kartenverkauf

Informacja i sprzedaż armatora /online: Die Firma Office biletów mówBiuro bilety Auskunft und Kartenverkauf

rflotte, i Decks s Café uch als as ausönlich

25 PLN

* Fahrpreis hin und zurück nur bei Rückkehr am selben Tag.

ska Żegluga Pasażerska Sp. z o.o. Kołobrzeg, ul. Morska 7

iffsver-

50 PLN

61


#wydarzenia

TU NAS ZNAJDZIESZ

Wyjątkowe miejsca w Koszalinie i Kołobrzegu BAWIALNIE DLA DZIECI

• Smokuś, ul. Franciszkańska 24 • Frajda, ul. Zwycięstwa 106-108 • Bajeczna Chatka Kubusia Puchatka, ul. Morska 28 • Bajeczna Chatka Kubusia Puchatka, ul. Paderewskiego 1 • Motylek, ul. Jana z Kolna 38 • Madagaskar, ul. Bohaterów Warszawy 2 (parter) • Sala Zabaw w Galerii Emka • Sala Zabaw w Galerii Atrium

• Carbo Clinic, ul. Traugutta 33 • Optyka, ul. Łużycka 30 • ARTMED Chrostowscy ul. Piłsudskiego 74 • Bogurscy Gabinet stomatologiczny ul. Boczna 11

KAWIARNIE I CUKIERNIE

• Powidoki, ul. Piłsudskiego 4 • Bez cukru, ul. Zwycięstwa 109 • Soko Slow Juice, CH Atrium, CH Emka • IL Boun Cafe, ul. Domina 3/6 • Caffe Mondo, Rynek Staromiejski 13 BIURA NIERUCHOMOŚCI • Ciastkarnia Poznańska, ul. Połtawska 2 I DEWELOPERZY • Cukiernia - Pizzeria Niedźwiadek, • Urbanowicz Centrum pl. Gwiaździsty 1 Nieruchomości, ul. Andersa 2 • Przystanek Drzewiańska, • Kiljan Nieruchomości, ul. 1 Maja 42 ul. Zwycięstwa 40/48 • Kawiarnia Pauza Koszalin, • Ilecki Nieruchomości, ul. Kaszubska 6A/2 ul. 1 Maja 20/5 • Cafe Arabica Koszalin, • LECHBUD, ul. Podgórna 8 ul. Śniadeckich 7A • PBO Piotr Flens, ul. Gnieźnieńska 74 • Cafe Mondo, Galeria Emka, • Interhouse Nieruchomości, ul. Jana Pawła II 20, ul. Zwycięstwa 77/4 • So Caffe (CH Atrium), • Pol-Eden, ul. Zwycięstwa 196/5 ul. Paderewskiego 1 • Abakus Nieruchomości, • Furora (CH Atrium), ul. Zwycięstwa 143 ul. Paderewskiego 1 • Mielno-Holding Firmus Group, • Między Kartkami, Mścice, ul. Dworcowa 29 ul. Zwycięstwa 90-92 • Gadomska Nieruchomości, • Przystanek Drzewiańska ul. Zwycięstwa 46/U14 ul. 1-go Maja 42 • Biuro Lider Nieruchomości • Przystanek Drzewiańska u Oliwia Bindas, ul. Jana z Kolna 36 l. Władysława IV 33A (obok NOTu) • Goldfarb Nieruchomości, KLUBY SPORTOWE I FITNESS ul. Odrodzenia 2b • Amadeus, ul. Modrzejewskiej 40 • Studio Tańca i Fitnessu OFF, ul. BIURA PODRÓŻY Podgórna 11 • TUI Centrum Podróży, • Dom Tańca, ul. Jana Pawła II 20 ul. Paderewskiego 1 (Atrium) (Galeria Emka) • Salon Firmowy Rainbow Tours, • Forma Squash, ul. Franciszkańska 24 uI. Paderewskiego 1 (Atrium) • MK. Bowling, ul. Okrzei 3 (Kosmos) • Exodos, ul. Kaszubska 6A • Studio Tańca Pasja, • Itaka, ul. Domina 7/9 (Millenium) ul. J. Pawła II 4A • Polskie Biuro Podróży M. Wolski, • Centrum Zgrabnego Ciała Lejdis Fit, ul. Dworcowa 15 ul. Komisji Edukacji Narodowej 5/1 • Masz Wakacje s.c., ul. Harcerska 9c • Fitness Studio Dominika, ul. Franciszkańska 104B • Park Wodny Koszalin, ul. Rolna 14 GABINETY LEKARSKIE • Strefa 3L, ul. Jana Matejki 1 I MEDYCYNY ESTETYCZNEJ • Centrum Rekreacji Forma, ul. Rolna 14 • Adent, ul. 4 Marca 23G • Pulsmed, ul. Stoczniowców 11-13 • Centrum Medyczne Beta Tarnowski, KULTURA ul. Traugutta 31/3 • Centrum Kultury 105, • Dentalmed, ul. Sygietyńskiego 14 ul. Zwycięstwa 105 • Stan-Med., ul. Staszica 8A • Teatr Variete Muza, ul. Morska 9 • Remedica, ul. Śniadeckich 4 • Koszalińska Biblioteka Publiczna, • Przychodnia Sanatus, ul. Żwirowa 10 ul. Polonii 1 • Oculus, ul. Nowowiejskiego 3 • Bałtycki Teatr Dramatyczny, • Medical Beta, ul. Modrzejewskiej 15 ul. Modrzejewskiej 12 • Dermalogica. Instytut Kosmetologii i • Filharmonia Koszalińska, Medycyny Estetycznej, ul. Piastowska 2 ul. Zwycięstwa 40 • Nefretete - Mediderma, RESTAURACJE I BARY ul. Zwycięstwa 40 • Maredo, ul. Zwycięstwa 45 • Klinika Medycyny Estetycznej • Park Caffe, ul. Asnyka 11 i Dermatologii dermaArt, • Viva Italia Bistro Cafe, ul. Świętego Wojciecha 16 ul. Skłodowskiej-Curie 1-3 • Instytut Pięknego Ciała, • Viva Italia, ul. Jana Pawła II 20 ul. Modrzejewskiej 13 (Galeria Emka)

• Pablo & Arni, ul. Waryńskiego 7 (Sąd Okręgowy) • Club 2CV, ul. Piastowska 1 • Pizzeria Toscana, ul. Domina 5 • Kukuryku Lunch bar & shop, pl. Gwiaździsty 5 • Villaggio, ul. Matejki 5 • Piwnica pod Gryfami, ul. Piłsudskiego 28 • Studnia, ul. Mickiewicza 6 • Restauracja Fregata ul. Podgrodzie 1A • Restauracja City Box, Rynek Staromiejski 14 • Restauracja Jamneńska, ul. Młyńska 37 • Bistro LOFT7, ul. Jana z Kolna 7 • Bar Vittorio, ul. 1 Maja 22

SALONY FRYZJERSKO-KOSMETYCZNE

• Instytut Pięknego Ciała, ul. Modrzejewskiej 13 • Dermalogica, ul. Zwycięstwa 40/55-56 (w CH Jowisz) • Avon, ul. Zwycięstwa 24B (Hotel Gromada) • Visage, ul. Połtawska 6 • Salon Fryzjerski Kaskada, ul. Langego 21A • Centrum Urody Koliberek, ul. Traugutta 33/1 • Salon Urody Awangarda, ul. Zwycięstwa 173 • Beauty Art Gabinet Kosmetyczny Dorota Koperska, ul. Nowowiejskiego 3/3 • Cosmedica ul. Zwycięstwa 17/2 • Gabinet Harmonia, ul. Śniadeckich 7b/e • My Atelier - Visage, ul. Dzieci Wrzesińskich 19A/6 • LALI - Ekspresowa Pracownia Urody, ul. 1 Maja 4, • Salon Fryzjerski Dorota S.C, ul. B. Krzywoustego 4a • TOP LASER Centrum Depilacji Laserowej, ul.Jana z Kolna 20 • C&C Studio Urody i Tatuażu, ul. Księżnej Anastazji 3/3

SALONY SAMOCHODOWE

• Citroen A. Drewnikowski, ul. Piastowska 1 • Mitsubishi A. Drewnikowski, ul. Piastowska 1 • Renault i Dacia F. Dubnicki, ul. Gnieźnieńska 81 • Nissan Polmotor, Stare Bielice 8B/1 • VW Krotoski Cichy • Skoda Krotoski Cichy • Mercedes Mojsiuk sp. z o.o., Stare Bielice 128 • Honda Auto Mojsiuk, Stare Bielice 128 • Peugeot Mojsiuk Motor, Stare Bielice 128 • Opel Dowbusz sp z o.o., ul. Lniana 3 • Toyota Jankowscy sp. j., ul. Diamentowa 2 • MAX-CAR, Stare Bielice 2

SKLEPY I SALONY MODOWE

• CH Emka, ul. Jan Pawła II 20 • CH Atrium Koszalin, uI. Paderewskiego 1 • Meble VOX, ul. Poprzeczna 6 • Best Meble, ul. Poprzeczna 6 • Aryton, Zwycięstwa 46 (Merkury) • Traper, uI. Paderewskiego 1 (Atrium) • Atelier-Mara Salon Sukni Ślubnych, ul. Kaszubska 29 • Livia Corsetti Fashion, ul. Wenedów 1A • Chaton, ul. Zwycięstwa 40/37 (Jowisz) • Salon Bella Donna, ul. Drzymały 18 • Młoda Para, ul. Piłsudskiego 21 • VIA ROMA ul. Młyńska 49 lok

INNE

• Auto-Service Żukowski, ul. Kamieniarska 2 • Hotel Unitral, Mielno, ul. Piastów 6 • Pensjonat Marina, Mielno, ul. Chrobrego 26 A • Willa Alexander, Mielno, ul. BoWiD 7 • Emocja Hotel&SPA, Unieście, ul. 6 Marca 16 • Brukarnia, ul. Połczyńska 64 • Chwostek PPHU, ul. Strażacka 1 • Marcus Sat, ul. Domina 11 • Centrum Dietetyczne Naturhouse, ul. Fałata 11D • Salon Łazienek Blu ul. Morska 33A • Format, ul. Władysława IV 139B • Q4Glass, ul. BoWiD 10 • Protektorzy.pl, ul. Zwycięstwa 126 • Instytut Dobrych Praktyk • Biznesowych, ul. Zwycięstwa 126 • Centrum Biznesu, ul. Zwycięstwa 42 • MEC, ul. Łużycka 25A • Royal Park Hotel&SPA, Mielno, ul. Wakacyjna 6 • Mati-Glass Kraina Szkła i Luster, ul. Jasna 6 • Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego, ul. Dworcowa 11-15 • CH ATRIUM, ul. Paderewskiego 1 - biuro, administracja • KARR, ul. Przemysłowa 8

KOŁOBRZEG HOTELE:

• Arka Medical Spa, ul. Sułkowskiego 11 Aquarius, ul. Kasprowicza 24 • Marine, ul. Sułkowskiego 9 • Sand, ul. Zdrojowa 3 • Jantar, ul. Rafińskiego 10 • Ikar Plaza, ul. Wschodnia 35 • Diva, ul. Kościuszki 16 • Balic Plaza, ul. Plażowa 1 • Leda, ul. Kasprowicza 23 • Senator, Dźwirzyno, ul. Wyzwolenia 35 5 • Sanatorium Uzdrowiskowe Bałtyk, ul. Rodziewiczówny 1

INNE:

• Pro-Bud SA, św. Wojciecha 4


#wydarzenia

MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018

63


#wydarzenia

NAJWIĘKSZY DYSTRYBUTOR NA POMORZU

drewno budowlane drewno konstrukcyjne szwedzkie

KOSZALIN, UL. BOHATERÓW WARSZAWY 5 | tel: 94 343 20 21 64 MAGAZYN MIEJSKI | 5/2018


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.