Nowe zasady kontroli zwolnień lekarskich przez ZUS. Rekordzistka ma do zwrotu 30.000 chorobowego. Sprawdzą co robiłeś na L4 [METODY] 19.10

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Kogo może skontrolować pracodawca?Jest uprawniony (oprócz ZUS-u) do kontroli wykorzystywania przez pracowników zwolnień lekarskich z powodu choroby, a gdy zatrudnia ponad 20 osób – także z powodu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem i innym chorym członkiem rodziny (do 20 osób poprosi o to ZUS).Kliknij w prawo, żeby zobaczyć kolejne nowe zasady ZUS
Kogo może skontrolować pracodawca?Jest uprawniony (oprócz ZUS-u) do kontroli wykorzystywania przez pracowników zwolnień lekarskich z powodu choroby, a gdy zatrudnia ponad 20 osób – także z powodu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem i innym chorym członkiem rodziny (do 20 osób poprosi o to ZUS).Kliknij w prawo, żeby zobaczyć kolejne nowe zasady ZUS archiwum
Od 18 września 2021 r. obowiązuje znowelizowana Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Najważniejszą zmianą są nowe możliwości zwalczania przez ZUS nadużyć pracowników korzystających z L4. Sprawdź jakimi metodami ZUS sprawdzi co robiłeś na zwolnieniu lekarskim. Sprawdzamy w których sytuacjach ZUS może zażądać zwrotu świadczenia chorobowego. Pod lupą będą szczególnie ci, którzy pobierają wysokie zasiłki lub są na L4 powyżej 30 dni. Oto, jak ZUS sprawdzi, co robiłeś na L4.

Uważaj, co robisz na zwolnieniu lekarskim. Rekordzistka ma do zwrotu 30.000 zł chorobowego. Nowa ustawa doszlifowała ZUS-owi sposób na symulantów.

Od 18 września 2021 r. obowiązuje znowelizowana Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Zmiany dotyczą wielu spraw, lecz uwagę zwraca dodany do art. 84 punkt 3, dający Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych precyzyjną możliwość zwalczania nadużyć pracowników będących na tzw. L4. W efekcie ZUS może skuteczniej żądać zwrotu zasiłku chorobowego w razie nieprzestrzegania wskazań w zwolnieniu – np. gdy ktoś pracuje albo nawet spaceruje.

Dotychczas bazowano na mglistym punkcie 2 artykułu 84 ustawy:

  • za kwoty nienależnie pobranych świadczeń uważa się świadczenia przyznane lub wypłacone na podstawie nieprawdziwych zeznań, fałszywych dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzania w błąd organu wypłacającego.
  • Jedne sądy wskazywały, że pkt 2 może być podstawą do żądania przez ZUS zwrotu świadczeń, a inne orzekały na niekorzyść ZUS-u, wskazując, iż to niewystarczająca podstawa; wykształciły się nawet dwa nurty orzecznicze. Dlatego teraz w art. 84 dopisano punkt 3, wprost odwołujący się do konkretnych zachowań osób przebywających na zwolnieniach lekarskich; w punkcie tym za nienależnie pobrane uważa się:
  • świadczenia z tytułu niezdolności do pracy, co do których stwierdzono, że w okresie ich pobierania świadczeniobiorca wykonywał pracę zarobkową lub wykorzystywał zwolnienie niezgodnie z jego celem.
  • Jeśli więc po cofnięciu świadczenia przez ZUS pracownik nie pogodzi się z tym i pójdzie do sądu, sąd będzie miał szerszą jasność prawną i w konsekwencji częściej wypowie się po stronie ZUS-u. ZUS zaś śmielej niż dotąd może odbierać świadczenia, także na wniosek pracodawcy. Jednak nadal musi mieć ku temu powody, które udowodni.

Dlatego warto wiedzieć:

  • jak nas może skontrolować pracodawca,
  • jak nas i lekarza może skontrolować ZUS,
  • jakie skutki mogą z tego wyniknąć.

To nie żarty. Na Dolnym Śląsku pewnej pracownicy nakazano zwrot 30.000 zł! Poniżej galeria 16 najważniejszych pytań i pomocnych odpowiedzi dotyczących kontroli zwolnień lekarskich.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie