Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne autobusy dla Szczecinka i Wałcza. Podpisano umowy na dofinansowanie

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
W delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego podpisano umowy na zakup bezemisyjnych autobusów.
W delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego podpisano umowy na zakup bezemisyjnych autobusów. Krzysztof Marczyk
W delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego podpisano umowy na zakup bezemisyjnych autobusów. Sygnatariuszami dokumentu zostali: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządy Wałcza i Szczecinka.

Szczecinek otrzyma dofinansowanie na 5 autobusów o napędzie elektrycznym i 5 stacji ładowania. Dotacja wyniesie 8,5 mln złotych, a niskooprocentowana pożyczka - blisko 2,5 mln złotych. Wałcz wkrótce będzie miał 8 pierwszych autobusów elektrycznych i 8 punktów ładowania. Tu wartość wsparcia wyniesie ponad 15 mln złotych.

- Wśród wielu wyzwań, które przed nami stoją, jest walka o czystsze powietrze - powiedziała Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska.

- Jednym z programów dotyczących elektromobilności jest Zielony Transport Publiczny, dedykowany dużym i małym miastom, ale najważniejsze, że trafia do Polski powiatowo-gminnej, bo to najczęściej duże aglomeracje wygrywają w tym wyścigu i są beneficjentami programów - dodała.

Te autobusy to rzecz dotycząca naszego regionu, ale skala całego zadania jest znacznie większa, na ponad 500 pojazdów elektrycznych i ponad 100 o napędzie wodorowym dla przewozu osób, a także 450 punktów ładowania. Ogólny budżet programu w skali kraju przekracza 2 miliardy złotych, z czego 1,6 mld to forma dotacyjna (bezzwrotne wsparcie), a ponad 400 mln złotych przewidziano na preferencyjne pożyczki dla samorządów.

- To autobusy niskopodłogowe, dostosowane do przewozu osób z niepełnosprawnością - mówił z kolei Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- W Wałczu dziennie jeden pojazd będzie przejeżdżał do 180 km, a łącznie te autobusy będą miały przebieg około 160 tysięcy kilometrów. W Szczecinku rocznie autobusy pokonywać mają około 205 tysięcy kilometrów. W ten sposób ograniczy się emisję dwutlenku węgla do atmosfery o około 200 ton rocznie. Życzę powodzenia przy postępowaniach przetargowych, wyłonieniu wykonawcy, tak by w wyznaczonych terminach (do końca czerwca 2024 roku w przypadku Wałcza i do końca 2023 roku jeśli chodzi o Szczecinek) udało się tę inwestycję zrealizować - dodał.

Maciej Żebrowski, burmistrz Miasta Wałcz oraz Daniel Rak, burmistrz Miasta Szczecinka, zgodnie podkreślali, że to istotny wkład w unowocześnienie taboru, zwiększenie komfortu pasażerów oraz element ochrony środowiska. Burmistrzowie wyrazili przy tym nadzieję, że uda się sfinalizować w przyszłości kolejne inwestycje dotyczące ekologicznego transportu publicznego w ich miejscowościach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera