Nowoczesny radar w rękach policji (wideo)

Cezary Sołowij
Jesteśmy coraz lepiej wyposażeni do walki z piractwem drogowy. I w takich przypadkach nie ma zmiłuj się - ostrzega sierżant sztabowy Marian Serafin.
Jesteśmy coraz lepiej wyposażeni do walki z piractwem drogowy. I w takich przypadkach nie ma zmiłuj się - ostrzega sierżant sztabowy Marian Serafin. Fot. Piotr Czapliński
Przypomina pistolet i może naraz ustrzelić nawet dwóch piratów drogowych. Tak działa "Iskra" - laserowy radar, który otrzymali koszalińscy policjanci.

KARA

KARA

Przekroczenie dozwolonej prędkości o kolejne dziesięć kilometrów powoduje wzrost mandatu o 100 złotych i 10 dwa punkty karne. Do kwoty 500 złotych i 10 punktów karnych.

Uwaga: radar działa już z odległości kilometra!

Niewielkie rozmiary, własna bateria, daleki zasięg i możliwość zmierzenia prędkości dwóm samochodom - to tylko niektóre zalety niewielkiego urządzenia służącego do mierzenia prędkości.

- To już inna generacja urządzeń - z zadowoleniem podkreśla Marek Leciaho, zastępca naczelnika koszalińskiej drogówki. Do tej pory policjanci musieli ustawiać się ze swoimi "suszarkami" przy radiowozach. Duże i ciężkie urządzenia trzeba było podłączać do akumulatorów samochodowych.

- To urządzenie działa samodzielnie, a bateria wystarcza na szesnaście godzin nieprzerwanej pracy - tłumaczy policjant. Komenda posiada dwie "Iskry". Pojedynczy radar kosztuje prawie 7 tysięcy złotych.

- Kierowcy już dawano spłacili ten zakup - mówi wprost Marek Leciaho. Dzięki temu, że radar ma własną baterie mogą go używać także patrole piesze, a nie tylko ci policjanci, którzy pełnią służbę w radiowozach.

- Co ważne, możemy teraz także mierzyć prędkość przez szybę pojazdu i na dodatek w czasie jazdy. I to nie tylko pojazdu jadącego przed nami, ale także nadjeżdżającego z przeciwka - ostrzega funkcjonariusz drogówki. "Iskrze" niestraszne są także mrozy i upały, bo urządzenie to może pracować w temperaturze od minus 20 do plus 50 stopni Celsjusza. Dotychczasowe radary o nazwie "Rapid" odchodzą do lamusa. - Były ciężkie i tylko przy radiowozie mogliśmy się nimi posługiwać - wyjaśniają różnice policjanci.

Od września ubiegłego roku, do końca marca tego roku policjanci z drogówki wystawili 1960 mandatów za przekroczenie prędkości.
- Tu nie ma mowy o pouczeniu - ostrzegają. Kontrolują kierowców przede wszystkim w tych miejscach, gdzie dochodzi do największej liczby zdarzeń: na ul. Zwycięstwa, Władysława IV, 4 Marca i Gnieźnieńskiej. Jazda z prędkością 170-180 kilometrów na godzinę nie jest wcale rzadkim przypadkiem.
- W ubiegłym miesiącu zatrzymaliśmy kierowcę, który wiózł swoja rodzinę, w tym małe dziecko z prędkością prawie 170 kilometrów. Chyba nie trzeba tego komentować - podsumowuje Marek Leciaho.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lex

Nie wiem skąd się bierze w niektórych wypowiedziach taka agresja w stosunku do piszących, chcących często przestrzeć innych czytelników lub po prostu pouczyć, poinformować czy poradzić. Tak nazywam wypowiedź mojego poprzednika podpisującego się SUPER GOŚĆ. Jego wypowiedź jest kompromitacją wiedzy prawniczej i wprowadzaniem masowej dezorientacji czytelników. Informuję SUPER GOŚCIA jak i innych zdezorientowanych jego wypowiedzią czytelników, że nieprawdą jest co ten gość pisze jakoby o karaniu mandatami decydowały kodeks drogowy i kodeks karny. Otóż podstawą prawną karania w drodze mandatu karnego jest Kodeks Wykroczeń. Jest to ustawa z 20 maja 1971r z późniejszymi zmianami. Jego art. 18 stanowi, że karami za wykroczenia są: areszt, ograniczenie wolności, grzywna i nagana. Sposób karania jest określony z kolei w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia (kpow). Cytowany przez super gościa kodeks drogowy reguluje jedynie m.in. zasady ruchu na drogach publicznych. Nieprawdą jest, że w polskim prawie istnieją przepisy obligatoryjnego karania mandatem karnym za wykroczenia drogowe, szczególnie za przekroczenie dozwolonej prędkości oraz karanie funkcjonariusza policji, czy straży gminnej z kodeksu karnego za niedopełnienie obowiązku tj nie ukaranie sprawcy wykroczenia na drodze mandatem karnym w oparciu o taryfikator jak błędnie podaje super gość. Wykroczenie polegające na przekroczeniu prędkości czyli popularne wykroczenie drogowe podlega sankcji kary grzywny lub nagany (paragrafy 97 i 92 kodeksu wykroczeń). Zapis w kw "lub nagany" to znaczy, że nie można mówić o obowiazku nakładania mandatu karnego tylko także można poprzestać na pouczeniu, które jest kodeksową naganą. Art. 95 i 96 kpow stanowi, że "można nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego" jest to prawo do ukaranuia MK a nie obowiązek. Jeżeli z tego prawa funkcjonariusz skorzysta to dopiero wtedy musi się zastosować do tzw taryfikatora tj. rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 24 .11.2003 r w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Radzę Super Gościowi zapoznać się z tymi przepisami i w przyszłości nie obrażać innych i nie wprowadzać w błąd czytelników bo to co sam napisał jest wielką żenadą. Powtarzam jeszcze raz, że funkcjonariusze często zapominają, że upomnienie sprawcy wykroczenia drogowego jest także kodeksową karą i winni częściej z tego prawa korzystać. Grzywna w drodze mandatu karnego jest ostatecznością w tym wykroczeniu.

S
Super Gość

CYTAT(lex @ 24.04.2008, 08:30) *
Kolejne nadużycie komentarza z-cy naczelnika koszalińskiej drogówki w tym, że kierowcy mają zapomnieć o upomnieniach a tylko mają być przygotowani na mandaty karne. Otóż nie ten pan tworzył prawo i przepis określający rodzaje kar za wyroczenia. Jedną z nich jest pouczenie i o tym policjancji często zapominają. Mandat karny jest już surową sankcją i stosuje się go w ostateczności a nie za każdym razem. Grożenie kierowcom, iż mogą zapomniec o upomnieniu jest nadużyciem stanowiska służbowego wypowiadającego się na forum publicznym. Może ono nawet być podciągnięte pod kodeks karny, który przewiduje sankcję za nadużycie stanowiska przez funkcjonariusza publicznego. Więc proszę nie straszyć kierowców tylko monitorować drogi i masowo zgłaszać do zarządców o ich fatalnym stanie, bo to jest też Wasz obowiązek. Od dróg zależy bezpieczeństwo a nie nie tylko od samej prędkości. Radar nie powinien być jedynym środkiem do poprawy bezpieczeństwa.

Żałosne jest to, co wypisujesz i nie masz racji!. Poczytaj najpierw kodeks drogowy a później kodeks karny i wtedy zabieraj głos. Bo to, co napisałeś to są bzdury a mianowicie, jeżeli popełniasz wykroczenie drogowe, za które jest określona stawka mandatu karnego i ilość zdobytych punktów karnych to za takie wykroczenie nie ma pouczeń i tu ma rację nie policja, policjant tylko ten, kto tą ustawę w prowadził w życie. Nie wypisanie mandatu tylko pouczenie w takim przypadku jest odstąpieniem od czynności służbowych za co podlega się pod kodeks karny. Oczywiście mówiąc kolokwialnie oburza mnie to, że z tego obowiązku jakże sprawiedliwej równości w naszym kraju zwolnione są osoby posiadające wysokie stanowiska osoby z immunitetami. To oni powinni w szczególności ponosić odpowiedzialność gdy popełnią wykroczenie lub przestępstwo a nie uchylają się od odpowiedzialności. Po pierwsze, dlatego ze to nie święte krowy w Indiach a po drugie zwykli obywatele płacą tak jak ja, emeryci, ręnciści a oni nie!. A co tyczy się dróg to zdziwiony jestem, że przedmówca chce, aby to policja naprawiała dziury w jezdni a nie służby drogowe, które z powodu łagodnej zimy zrobią sobie bankiety, bo znów zaoszczędzili z naszych pieniędzy. Nie widzę nigdzie, aby służby porządkowe robiły coś sensownego w tym temacie, bo mają ludzi za nic. Na całym świecie widać, iż wszyscy idą do przodu a my idziemy do tyłu. Policja powinna dbać o bezpieczeństwo obywateli a np. straż miejska o porządek wokół bloków piaskownic a nie ustawiać i łapać kierowców na fotoradar to zadanie dla innych służb a bród, smród i bałagan na około widać.

j
ja
W dniu 24.04.2008 o 14:13, radarowiec napisał:

Fajnie popracujecie trochę dłużej na tych super maszynkach i będziecie na początku cienko piszczeć a potem kolejne objawy. Fajnie, że się cieszycie drodzy policjanci ale nie ma nic za darmo -wasze zdrowie jest narażone na promieniowanie.


he he he ... dobre
r
radarowiec

Fajnie popracujecie trochę dłużej na tych super maszynkach i będziecie na początku cienko piszczeć a potem kolejne objawy. Fajnie, że się cieszycie drodzy policjanci ale nie ma nic za darmo -wasze zdrowie jest narażone na promieniowanie.

p
precz z radarami
W dniu 24.04.2008 o 09:01, Bolek napisał:

Ciekawe, ciekawe... piesze patrole drogówki. Ewenement na skalę światową. W Szczecinku nie ma pieszych patroli. U nas są kamerki i radiowozy. Przestępców łapie się dzojstikem. Ale przeważnie się nie łapie bo są sprytniejsi. Za to najłatwiej łapać kierowców. Tylko tutaj policja ma konkurencję z motywacją. Straż miejska zobowiązała się zarobić na fotoradarze kupę szmalu. Siedzą więc bez przerwy w krzakach i żebrają. Laserów jeszcze nie mają, ale na razie im ten śmietnik wystarcza. Bo z prawdopodobieństwa wynika, że jak się ich mija codziennie przez prawie 300 dni w roku to kiedyś się kierowca zagapi i przekroczy dozwoloną prędkość. Przecież nie ma ludzi nieomylnych.


Wszystkie te działania są po prostu ża-ło-sne. a dziury jak były, tak są, w niektórych miejscach po kolana!
S
SC
W dniu 24.04.2008 o 09:36, lex napisał:

DROGI KOLEGO NIE PODSZYWAJ SIE POD CZYJŚ NICK.NO CHYBA ŻE JESTEŚ TROLLEM.UWAGA NICK LEX JEST ZAREZERWOWANY.


A już myslałem, że to lex napisał w końcu coś mądrego, szkoda ))
W
Wojtek

A na CB nie ma sposobu i juz . Adios ISKRA !

G
Gość
W dniu 24.04.2008 o 08:59, znawca napisał:

Nie uwzględniłeś tego, że pomiar następuje gdy radar pozostaje w spoczynku i tylko na tej podstawie obliczana jest długość fali radiowej bądź laserowej. W innym przypadku dochodzi do przekłamania pomiaru, bo odległość pomiędzy radarem a celem pozostaje zmienna poprzez ruch radaru, a radar tego nie uwzględnia !


nie mylę się, w laserach dopplerowskich prędkość odczytywana jest na podstawie przesunięcia widma, co skutkuje różnym jej zabarwieniem w zależności od róznicy prędkości i pomiar spokojnie może odbywać się w ruchu, a w zasadzie do tego celu on służy (przykład? na tej podstawie okreslana jest prędkość oddalania się obiektów kosmicznych od Ziemi. Reasumując laser dopplerowski może być wykorzystywany do pomiarów prędkości pojazdu, a zwykły radar też, pod warunkiem sprzężenia go z prędkościomierzem samochodu policyjnego
m
mundurowy

Panie i panowie po co te wszystkie spory. Drogówka ma ten radar już od przeszło pól roku i jest wszystko ok. Gazeta nie miała sie czym pożywić na dzisiaj, dlatego napisali na temat stary jak rzeka. A jeśli chodzi o karanie mandatami to możecie być spokojniejsi. Po ostatnich podwyżkach dla tych "na dole" jakoś odechciało im sie pisania mandatów i bardzo często pouczają. Przypomnijmy - naczelnicy i komendanci 1200 - 2000 pln - policjant pracujący na ulicy i 250-300 pln. Skończyła sie praca dla baronów z policji. Pozdrawiam serdecznie

l
lex

No to ja tez nie bede sie podszywal

...zalosne! i nie na temat ziomus!

l
lex
W dniu 24.04.2008 o 08:30, lex napisał:

Kolejne nadużycie komentarza z-cy naczelnika koszalińskiej drogówki w tym, że kierowcy mają zapomnieć o upomnieniach a tylko mają być przygotowani na mandaty karne. Otóż nie ten pan tworzył prawo i przepis określający rodzaje kar za wyroczenia. Jedną z nich jest pouczenie i o tym policjancji często zapominają. Mandat karny jest już surową sankcją i stosuje się go w ostateczności a nie za każdym razem. Grożenie kierowcom, iż mogą zapomniec o upomnieniu jest nadużyciem stanowiska służbowego wypowiadającego się na forum publicznym. Może ono nawet być podciągnięte pod kodeks karny, który przewiduje sankcję za nadużycie stanowiska przez funkcjonariusza publicznego. Więc proszę nie straszyć kierowców tylko monitorować drogi i masowo zgłaszać do zarządców o ich fatalnym stanie, bo to jest też Wasz obowiązek. Od dróg zależy bezpieczeństwo a nie nie tylko od samej prędkości. Radar nie powinien być jedynym środkiem do poprawy bezpieczeństwa.DROGI KOLEGO NIE PODSZYWAJ SIE POD CZYJŚ NICK.NO CHYBA ŻE JESTEŚ TROLLEM.

UWAGA NICK LEX JEST ZAREZERWOWANY.
E
Entuzjasta laserowych gadż

skoro radziecki i na baterie, to pewnie na giełdzie u ruskich bedzie mozna sobie taki kupić ))

B
Bolek

Ciekawe, ciekawe... piesze patrole drogówki. Ewenement na skalę światową.
W Szczecinku nie ma pieszych patroli. U nas są kamerki i radiowozy. Przestępców łapie się dzojstikem. Ale przeważnie się nie łapie bo są sprytniejsi. Za to najłatwiej łapać kierowców. Tylko tutaj policja ma konkurencję z motywacją. Straż miejska zobowiązała się zarobić na fotoradarze kupę szmalu. Siedzą więc bez przerwy w krzakach i żebrają. Laserów jeszcze nie mają, ale na razie im ten śmietnik wystarcza. Bo z prawdopodobieństwa wynika, że jak się ich mija codziennie przez prawie 300 dni w roku to kiedyś się kierowca zagapi i przekroczy dozwoloną prędkość. Przecież nie ma ludzi nieomylnych.

z
znawca
W dniu 24.04.2008 o 07:03, Gość napisał:

i tu się kolego mylisz, co mają siły fizyczne do wiązki promieni np. laserowych? a jesli chodzi o pomiary w trakcie ruchu to proponuję poczytać o zasadzie działania tzw lasera Dopplera.


Nie uwzględniłeś tego, że pomiar następuje gdy radar pozostaje w spoczynku i tylko na tej podstawie obliczana jest długość fali radiowej bądź laserowej. W innym przypadku dochodzi do przekłamania pomiaru, bo odległość pomiędzy radarem a celem pozostaje zmienna poprzez ruch radaru, a radar tego nie uwzględnia !
Z
ZSRR

PRODUKCJI RADZIECKIEJ OCZYWISCIE... DOBRE... KOLES SIE ZATRZYMAL W POPRZEDNIEJ EPOCE...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3