Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowotwór się nie ukryje. Badanie PET to medyczna rewolucja Koszalinie

Joanna Boroń
Joanna Boroń
PET (pozytonowa tomografia emisyjna) jest nowoczesną techniką diagnostyczną, stosowaną głównie w onkologii. Badanie PET pozwala wcześnie i dokładnie wykrywać przerzuty i nowe ogniska nowotworu powstałe w organizmie pacjenta.
PET (pozytonowa tomografia emisyjna) jest nowoczesną techniką diagnostyczną, stosowaną głównie w onkologii. Badanie PET pozwala wcześnie i dokładnie wykrywać przerzuty i nowe ogniska nowotworu powstałe w organizmie pacjenta. 123rf.com
Już niedługo chorzy z naszego regionu będą mogli skorzystać z pozytronowej tomografii emisyjnej, czyli PET. To bardzo dokładne badanie wykorzystywane przede wszystkim w onkologii. Pozwala odkryć nawet najmniejsze zmiany nowotworowe.

Pracownie w Koszalinie stworzy Affidea. To międzynarodowa firma, która w Koszalinie prowadzi Międzynarodowe Centrum Onkologii, a w całej Polsce ma ponad 30 pracowni, w tym cztery pozytronowej tomografii emisyjnej (wykonuje się w nich 20 procent badań w Polsce). W całej Europie Affidea ma ponad 300 punktów. Koszalińskie centrum działa od ponad 10 lat. Dziennie około 100 pacjentów z całego Pomorza korzysta w nim z zabiegów radioterapii (naświetlanie guza przez skórę) i brachyterapii (podawanie dawki promieniowania bezpośrednio do guza) finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pracownia PET ma być następnym krokiem w rozwoju koszalińskiego centrum i jego pracowni medycyny nuklearnej, czyli wykorzystującej promieniowanie jonizujące emitowane przez radioizotopy (koszalińskie centrum już ma scyntygraf, czyli gammakamerę, która bada całe ciało, wykluczając bądź potwierdzając przerzuty, przede wszystkim do kości, ale również tarczycy czy sutka).

Badanie PET jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym pozwalającym wykryć nawet niewielkie zmiany nowotworowe

- Zauważyliśmy, że to czego brakuje naszym pacjentom to szybka diagnostyka przed postawieniem diagnozy, a także w trakcie leczenia, by monitorować postępy - mówi Agnieszka Szydłowska, członek zarządu Affidea Polska. - Dziś pacjenci z naszego regionu na badania jeżdżą do Szczecina, gdzie czas oczekiwania to około 4 tygodnie lub do Trójmiasta, tam w kolejce trzeba poczekać około 3 miesięcy. To, że będziemy mieć taką pracownię w Koszalinie, bardzo skróci czas oczekiwania na badanie. Jest jeszcze jeden aspekt. Zauważyliśmy, że dla wielu osób problemem jest odległość. Często rezygnują z badań lub terapii właśnie z tej przyczyny - podkreśla nasza rozmówczyni.

Pracowni PET w całym kraju jest niewiele, bo sprzęt jest bardzo drogi: kosztuje 8 - 10 milionów złotych. Wymaga też odpowiedniej infrastruktury, drogie jest również samo badanie - NFZ wycenia je na 3 do 4,5 tysięcy złotych. W niektórych ośrodkach w Polsce takie badanie można też wykonać prywatnie - cena skanu całego ciała zależy od kilku czynników, jednak trzeba się liczyć z wydatkiem co najmniej 6 tysięcy złotych.

- Największym kosztem takiego badania oraz wyzwaniem organizacyjnym jest podanie izotopu. On jest wytwarzany w środkowej Polsce, szybko się rozkłada. Musimy jak najszybciej dowieść do pracowni i podać pacjentowi. Musimy też tak zorganizować badania, by jak najlepiej wykorzystać możliwości pracowni. Zakładamy, że będziemy mogli takich badań wykonywać 20 dziennie - wylicza Agnieszka Szydłowska.

W koszalińskim centrum już trwają prace nad stworzeniem odpowiedniej infrastruktury. - Potrzebujemy osobnych poczekalni, pomieszczeń, w których czekają na badanie pacjenci, którym już podano glukozę z izotopem, potrzebujemy pomieszczenia dostosowanego do potrzeb urządzenia, ale i specjalnych dróg do transportowania izotopów - wymienia Agnieszka Szydłowska.

Dokładny termin otwarcia pracowni nie jest znany. Ma to się jednak stać do końca tego roku.

O badaniu

Badanie PET jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym pozwalającym wykryć nawet niewielkie zmiany nowotworowe wielkości 2-3 milimetrów. Badanie PET pozwala określić złośliwość nowotworów, a także to, czy dana zmiana jest pierwotna, czy też jest przerzutem.

Dodatkowo badanie służy do monitorowania postępów rozpoczętego leczenia - lekarz może sprawdzić, czy zastosowana chemioterapia daje oczekiwane efekty, a organizm właściwie reaguje na leczenie. Badanie PET doceniane jest również w kardiologii, gdzie umożliwia ocenę żywotności serca i pomiar przepływu krwi. Wykorzystywane jest także w neurologii, gdzie istnieje szereg wskazań do jego przeprowadzenia.

Jak przebiega badanie? Choremu podaje się specjalny zastrzyk z glukozą związaną z izotopem fluoru. Substancja skupia się tylko w miejscach, gdzie znajdują się tkanki aktywne metabolicznie, czyli tkanki nowotworowe. To właśnie w nich gromadzi się najwięcej podanego izotopu. Te skupiska wychwytuje skanowanie ciała.

Największym kosztem takiego badania oraz wyzwaniem organizacyjnym jest podanie izotopu. Ten wytwarzany jest w środkowej Polsce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera