Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy cmentarz w Szczecinku

Rajmund Wełnic [email protected]
Stary i nowy cmentarz w Szczecinku rozdzieli linia kolejowa. Na razie tereny za torami to miejsce spacerów z psami.
Stary i nowy cmentarz w Szczecinku rozdzieli linia kolejowa. Na razie tereny za torami to miejsce spacerów z psami. Fot. Rajmund Wełnic
Jest decyzja. W przyszłym roku rozpocznie się budowa nowej nekropolii. Powstanie na nieużytkach za torami w stronę Marcelina.

Pomysł powiększenia nekropolii kosztem sąsiednich ogródków działkowych upadł, bo są one na zbyt podmokłym terenie.

Pieniądze na pierwsze prace przygotowawcze pod budowę nowego cmentarza znajdą się w budżecie Szczecinka na przyszły rok - ujawnił na sesji rady miasta burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

Ratusz zdecydował się na tereny obok obecnego cmentarza za linią kolejową na Kołobrzeg. Ten rozległy teren już wcześniej był przeznaczony na miejsca pochówków, ale sprawa stanęła pod znakiem zapytania, gdy w ratuszu zrodził się pomysł powiększenia nekropolii o pobliskie ogródki działkowe im. Henryka Sienkiewicza wzdłuż ulic Wiejskiej i Szymanowskiego.

Nasz komentarz

Nasz komentarz

Rajmund Wełnic

Decyzja o lokalizacji nowego cmentarza wcale nie kończy dyskusji nad bliskim sąsiedztwem ogródków i mogił. Grządki z kapustą i marchewką dosłownie parę metrów od krzyży - uważam to co najmniej za niestosowne. Działkowcy powinni sami stworzyć sferę buforową poświęcając rząd działek wzdłuż płotu, a zarządca cmentarza zatroszczyć się o solidne ogrodzenie i obsadzenie strefy wysoką zielenią.

Takie rozwiązanie byłoby tańsze, bo działki graniczą z cmentarzem przez płot, i nie spowodowałoby trudności komunikacyjnych. Inwestycja za torami oznacza bowiem budowę od podstaw nowego cmentarza. Ponadto utrudniłaby wielu osobom wizyty na grobach, bo nowy cmentarz znalazłby się kilkaset metrów dalej, na dodatek za linią torów, przez którą trzeba się jakoś przedostać.

Minusem pomysłu były nieunikniony konflikt z działkowcami, ale przeważyło co innego. Tereny działek okazały się zbyt podmokłe, aby chować tu zmarłych. Potwierdziły to badania geologiczne.

Z decyzjami nie można było dłużej zwlekać, bo na szczecineckim Cmentarzu Komunalnym robi się coraz ciaśniej. Za kilka lat nie będzie gdzie dokonywać nowych pochówków. Prace na nieużytkach za torami rozpoczną się w przyszłym roku i będą podzielone na etapy. Najpierw teren trzeba zniwelować i ogrodzić.

Szczecinecki cmentarz powstał w obecnym miejscu w XIX wieku. Obszar nekropolii, na której spoczywa ponad 20 tysięcy osób, obejmuje 17 hektarów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!