MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy eksponat w muzealnym dziale sztuki więziennej. Warto go zobaczyć!

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Eksponat na pewno będzie cieszył się dużym zainteresowaniem zwiedzających.
Eksponat na pewno będzie cieszył się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Fot. bobolice.pl
Muzeum Regionalne w Bobolicach wzbogaciło się o makietę przedwojennego dworca kolei szerokotorowej. Eksponat na podstawie fotografii wykonali osadzeni z Dobrowa.

Muzeum Regionalne w Bobolicach ma swoją siedzibę w kamienicy przy placu Zwycięstwa. Dzieli ją wspólnie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury. Muzeum gromadzi i udostępnia eksponaty archeologiczne, militarne, narzędzia i przedmioty codziennego użytku, zarówno poniemieckie oraz przywiezione przez polskich osadników po II wojnie światowej, wytwory sztuki ludowej, okazy przyrodnicze, wszelkie dokumenty odnoszące się do historii Bobolic oraz Pomorza Środkowego. Część zbiorów jest udostępniana zwiedzającym w formie wystaw stałych w siedmiu działach: archeologicznym, etnograficznym, galerii, historii Bobolic, militariów, przyrodniczym oraz sztuki więziennej.

- Nie wszystkie prezentowane są w sposób stały. W przyszłym roku zorganizujemy siódmą już wystawę sztuki więziennej, na którą złożą się najciekawsze eksponaty – informuje Izabela Helman, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bobolicach.

- Najnowszym jest makietę przedwojennego dworca kolejowego w Bobolicach. Wcześniej osadzeni wykonali makietę przedwojennego ratusza miejskiego i bobolickiego zamku. W ten sposób chcą przypominać nam historię architektury miasta.

Makieta powstała w Oddziale Zewnętrznym w Dobrowie Aresztu Śledczego w Koszalinie pod nadzorem wychowawcy i współautora projektu, kpt. Zbigniewa Sołtysa. Zachwyca precyzją wykonania i odwzorowaniem szczegółów budowli. Do jej wykonania osadzeni użyli różnych materiałów – m.in. drewna, masy papierowej. Zadbali o detale, jak na przykład oświetlenie budynku. Dodatkowo dworzec został wzbogacony o model niemieckiego pociągu pancernego nr 77, który 26 lutego 1945 r. został rozbity pod Drzewianami przez radziecki 3 Korpus Zmechanizowany Gwardii.

Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9-14.

Noc Muzeów w Koszalinie w ubiegłych latach [ZDJĘCIA]

Zobacz także Noc Muzeów 2019 w Koszalinie (archiwum)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo