To najnowsza inwestycja koszalińskiego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika. Uruchomienie nowoczesnego miejsca diagnostyki onkologicznej było możliwe dzięki uczestnictwu szpitala w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych, co pozwoliło pozyskać środki finansowe na zakup mammografu cyfrowego z możliwością jego rozbudowy.
- Nowotwór piersi to 16-18 tysięcy nowych przypadków co roku. Niestety, jedna trzecia chorych kobiet umiera. Ta pracownia ma służyć temu, aby rozpoznać chorobę na etapie, na którym możliwe jest jej wyleczenie – powiedziała Hanna Symonowicz, koordynator oddziału onkologii i chemioterapii koszalińskiego szpitala, zapraszając jednoczenie na badania profilaktyczne. W ubiegłym roku w przychodni wykonano 2700 badań mammograficznych, z czego 1200 była to właśnie profilaktyka.
Ważne jest wykrycie choroby w jak najwcześniejszej fazie. - Wtedy możemy ograniczyć ingerencję chirurgiczną. To urządzenie bardzo nam w tym pomoże – zauważył dr n. med. Wojciech Jasiński, chirurg ogólny i onkologiczny. - W Koszalinie nigdy nie było problemu z dostępnością do mammografii - dodał. - Teraz jednak, dzięki temu aparatowi, będzie można wykrywać zmiany submikroskopowe, kilkumilimetrowe skupiska tzw. mikrozwapnień, które pozwalają podejrzewać proces patologiczny w piersi.
W poniedziałek, 6 lipca, pracownię mammografii cyfrowej do użytku oficjalnie oddali Andrzej Kondaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego oraz Stanisław Gawłowski, przewodniczący Rady Społecznej szpitala. - Kupiliśmy bardzo nowoczesny mammograf, który pozwoli na bardzo precyzyjną diagnostykę zmian patologicznych i będzie efektywnie wykorzystany dla dobra pacjentek. Aby uruchomić pracownię, niezbędne było wsparcie Urzędu Marszałkowskiego, organu założycielskiego dla naszego szpitala – podkreślił Andrzej Kondaszewski.
- To kolejny etap modernizacji koszalińskiego szpitala, z czego się bardzo cieszymy. Nie tylko jako samorządowcy, ale także mieszkańcy tego regionu, bo zyskaliśmy nowoczesne narzędzia do walki z chorobą cywilizacyjną, jaką jest nowotwór – zaakcentował wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.
Koszt zakupu i instalacji aparatu wyniósł około 700 tysięcy złotych. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia (462 tys. zł), fundacji „Pokonać Raka” (200 tys. zł) i środkom własnym szpitala. Przeprowadzona została też modernizacja pomieszczeń pracowni mammografii. Zostały one też wyposażone m.in. w sprzęt komputerowy i meble. Zarząd województwa zachodniopomorskiego przeznaczył na ten cel 450 tys. zł.
Zobacz także: Konferencja ws. szpitala w Koszalinie
Oświadczenia majątkowe 2020: prezydenci Koszalina i prezesi....
Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?