MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy mammograf cyfrowy dla diagnostyki onkologicznej w Koszalinie

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Nowoczesny mammograf zapewnia lepszą jakość uzyskanych obrazów i diagnostyki.
Nowoczesny mammograf zapewnia lepszą jakość uzyskanych obrazów i diagnostyki. Fot. Mat. prasowe
W Przychodni Onkologicznej przy ul. Orlej 2 w Koszalinie został zainstalowany nowy mammograf cyfrowy. Wyremontowano i wyposażono także pomieszczenia pracowni mammografii. Koszt inwestycji to ponad 1,1 mln złotych.

To najnowsza inwestycja koszalińskiego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika. Uruchomienie nowoczesnego miejsca diagnostyki onkologicznej było możliwe dzięki uczestnictwu szpitala w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych, co pozwoliło pozyskać środki finansowe na zakup mammografu cyfrowego z możliwością jego rozbudowy.

- Nowotwór piersi to 16-18 tysięcy nowych przypadków co roku. Niestety, jedna trzecia chorych kobiet umiera. Ta pracownia ma służyć temu, aby rozpoznać chorobę na etapie, na którym możliwe jest jej wyleczenie – powiedziała Hanna Symonowicz, koordynator oddziału onkologii i chemioterapii koszalińskiego szpitala, zapraszając jednoczenie na badania profilaktyczne. W ubiegłym roku w przychodni wykonano 2700 badań mammograficznych, z czego 1200 była to właśnie profilaktyka.

Ważne jest wykrycie choroby w jak najwcześniejszej fazie. - Wtedy możemy ograniczyć ingerencję chirurgiczną. To urządzenie bardzo nam w tym pomoże – zauważył dr n. med. Wojciech Jasiński, chirurg ogólny i onkologiczny. - W Koszalinie nigdy nie było problemu z dostępnością do mammografii - dodał. - Teraz jednak, dzięki temu aparatowi, będzie można wykrywać zmiany submikroskopowe, kilkumilimetrowe skupiska tzw. mikrozwapnień, które pozwalają podejrzewać proces patologiczny w piersi.

W poniedziałek, 6 lipca, pracownię mammografii cyfrowej do użytku oficjalnie oddali Andrzej Kondaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego oraz Stanisław Gawłowski, przewodniczący Rady Społecznej szpitala. - Kupiliśmy bardzo nowoczesny mammograf, który pozwoli na bardzo precyzyjną diagnostykę zmian patologicznych i będzie efektywnie wykorzystany dla dobra pacjentek. Aby uruchomić pracownię, niezbędne było wsparcie Urzędu Marszałkowskiego, organu założycielskiego dla naszego szpitala – podkreślił Andrzej Kondaszewski.

- To kolejny etap modernizacji koszalińskiego szpitala, z czego się bardzo cieszymy. Nie tylko jako samorządowcy, ale także mieszkańcy tego regionu, bo zyskaliśmy nowoczesne narzędzia do walki z chorobą cywilizacyjną, jaką jest nowotwór – zaakcentował wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Koszt zakupu i instalacji aparatu wyniósł około 700 tysięcy złotych. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia (462 tys. zł), fundacji „Pokonać Raka” (200 tys. zł) i środkom własnym szpitala. Przeprowadzona została też modernizacja pomieszczeń pracowni mammografii. Zostały one też wyposażone m.in. w sprzęt komputerowy i meble. Zarząd województwa zachodniopomorskiego przeznaczył na ten cel 450 tys. zł.

Zobacz także: Konferencja ws. szpitala w Koszalinie

Oświadczenia majątkowe składają co rok parlamentarzyści, ministrowie, sędziowie, prokuratorzy i samorządowcy. W terminie do 1 czerwca 2020 złożyli najnowsze. Zobacz, co wykazali prezydenci Koszalina i prezesi miejskich spółek za rok 2019 i porównaj z 2018.Kliknij strzałkę w prawo, żeby zobaczyć oświadczenia majątkowe

Oświadczenia majątkowe 2020: prezydenci Koszalina i prezesi....

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo