Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy sposób przestępców na kradzież pieniędzy z kont. "Skala problemu w czasie pandemii dynamicznie rośnie"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Niepokoi skala wzrostu liczby tego typu wniosków obserwowana w 2020 r. Było ich niemal dwa razy więcej niż w 2019 r- komentuje ekspert.
- Niepokoi skala wzrostu liczby tego typu wniosków obserwowana w 2020 r. Było ich niemal dwa razy więcej niż w 2019 r- komentuje ekspert. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
Do Rzecznika Finansowego w zeszłym roku trafiło blisko 1,2 tysiąca wniosków o interwencję w sporze dotyczącym nieautoryzowanej transakcji bankowej. Skala problemu w czasie pandemii dynamicznie rośnie.

W zeszłym roku 1163 interwencji Rzecznika finansowego dotyczyło tzw. nieautoryzowanych transakcji. Średnio każdego dnia roboczego niemal 5 osób zgłaszało się o pomoc w rozwiązaniu sporu. - Najczęściej chodzi o sytuacje, w których poszkodowani tracą pieniądze z internetowego konta w banku lub karty płatniczej czy kredytowej na skutek działania oszustów- podano w komunikacie.

– Niepokoi skala wzrostu liczby tego typu wniosków obserwowana w 2020 r. Było ich niemal dwa razy więcej niż w 2019 r. Takiej dynamiki nie notowaliśmy w żadnym z poprzednich lat naszej działalności. Nie ulega wątpliwości, że to efekt epidemii i większej aktywności przestępców. Jeszcze w pierwszym półroczu 2020 r. zanotowaliśmy nieco ponad 400 wniosków o interwencję w sprawie niewłaściwego działania banku w związku z nieautoryzowaną transakcją. Drugie sześć miesięcy przyniosło niemal 750 takich wniosków. Niestety część banków wciąż nie stosuje się do unijnych i polskich przepisów, które określają zasady postępowania w takich przypadkach. Stąd liczba sporów na tym tle rośnie – mówi dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, prof. UŁ, Rzecznik Finansowy, cytowany w komunikacie.

Jak tłumaczy Rzecznik, tylko część poszkodowanych zgłasza się z prośbą o pomoc, klienci ufają w wyjaśnienia banków przedstawione w odpowiedzi na ich zgłoszenie czy reklamację tego typu transakcji. - Widzimy jednak, że interpretacja przepisów stosowana przez banki jest odmienna od naszej – mówi Mariusz Golecki.

Kiedy bank powinien oddać skradzione z konta pieniądze?

Przepisy określają termin zwrotu środków wynikających z nieautoryzowanej transakcji w oparciu o tzw. zasadę D+1. Zgodnie z nią pieniądze powinny wrócić na konto klienta nie później niż do końca dnia roboczego następującego po dniu stwierdzenia wystąpienia nieautoryzowanej transakcji lub po dniu otrzymania zgłoszenia od klienta- wyjaśniono w komunikacie.

Jednak wyjątek od zasady zwrotu kwoty nieautoryzowanej transakcji w tym terminie stanowi uzasadnione i należycie udokumentowane podejrzenie próby oszustwa ze strony klienta, jednak w takim przypadku bank ma obowiązek na piśmie poinformować o takim podejrzeniu organy ścigania. - W praktyce oznacza to, że bank zobligowany jest najpierw niezwłocznie oddać klientowi pieniądze, a następnie – jeżeli ma podstawy, by sądzić, że klient powinien w całości lub części odpowiadać za nieautoryzowaną transakcję – dochodzić tej kwoty od klienta na przykład przed sądem- wyjaśniono.

Kolejne lockdowny, restrykcje, nowe zasady bezpieczeństwa oraz czasowe zamknięcia niektórych obiektów sprawiły, że sieci handlowe musiały w błyskawicznym tempie podejmować decyzje i dostosowywać się do nowych zasad.

W których sklepach najchętniej robimy zakupy? "Ostatni rok b...

Jak wynika z danych udostępnionych przez Rzecznika Finansowego, w 2016 r, czyli pierwszym pełnym roku działalności RF takich zgłoszeń odnotowano 147. W kolejnym już 250, co oznacza wzrost o 70 proc. Tendencja się utrzymywała, w 2018 r. wniosków było o 47 proc. więcej (367). Z kolei w 2019 r. ta liczba sięgnęła 612 (67 proc. wzrostu). 2020 r. przyniósł rekordowe 1163 wnioski, czyli o 90 proc. więcej niż było ich w roku poprzednim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy sposób przestępców na kradzież pieniędzy z kont. "Skala problemu w czasie pandemii dynamicznie rośnie" - Portal i.pl