reklama

Nowy ZUS 2020. Od stycznia 2020 r. ogromny wzrost obciążeń ZUS dla większości przedsiębiorców. Składki wyższe o 10 procent [5.12.2019 r.]

AIPZaktualizowano 
Podobna sytuacja była przed rokiem, wówczas wzrost obciążeń przedsiębiorców na ZUS też był rekordowy w historii, choć wyniósł nieco ponad 88 zł. Teraz aż o 127 zł miesięcznie. Krzysztof Kapica / Polska Press
Przedsiębiorcy opłacający obowiązkowe składki ZUS od własnej działalności muszą szykować na nie dodatkowe 127 złotych. To efekt dynamicznego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Wyższe składki zapłacą także osoby rozpoczynające działalność gospodarczą i korzystające z preferencji w płaceniu ZUS. W sumie wyższe niż się na to zanosiło, bo ich składki zależą od płacy minimalnej, a tę rząd w ostatniej chwili zdecydował się podnieść o dodatkowe 150 zł.

Jedyną grupą, która skorzysta na dynamicznym wzroście płac, a konkretnie minimalnego wynagrodzenia za pracę są przedsiębiorcy uzyskujące nieduże obroty, beneficjenci obowiązującego od początku 2019 r, prawa zwanego :mała firma mały ZUS”.

Podwyżka składek o 127 złotych miesięcznie

Wzrost obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą to efekt coraz wyższych płac. Podstawa minimalnego wymiaru składek emerytalnych, rentowych i innych uzależniona jest od wysokości wynagrodzenia. W przypadku standardowych składek podstawę stanowi 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia prognozowanego na dany rok, a w przypadku składek opłacanych na zasadach preferencyjnych – wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku.
Taka prognoza zawarta jest w projekcie ustawy budżetowej na 2020 rok, zaakceptowanym już przez Radę Ministrów. Przewidziano w nim, że przeciętne wynagrodzenie w 2020 roku wzrośnie z 4 765 zł (prognoza dla 2019 r., wedle której ustalono przedsiębiorcom wysokość składek na 2019 r.) do 5 227 zł, a więc o prawie 10 proc. W praktyce oznacza to, że minimalne składki ZUS przedsiębiorców wzrosną o 9,7 proc., a dokładnie w sumie o 127 zł.

Podobna sytuacja była przed rokiem, wówczas wzrost obciążeń przedsiębiorców na ZUS też był rekordowy w historii, choć wyniósł nieco ponad 88 zł.

Dla większości małych firm, zwłaszcza samozatrudnionych to ogromne dodatkowe obciążenie – im nikt dochodów nie podwyższa z automatu, na dodatkowe koszty prowadzonej działalności muszą zarobić zwiększając wysiłki dla uzyskania odpowiednio wyższych zysków.

Rząd nie ograniczy podwyżki

Rząd od razu uciął wszelkie spekulacje, że może w takim razie zmienić zasady ustalania składek ZUS by ich podwyżka nie była tak dotkliwa.

"Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne jest ustalana w odniesieniu do prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Od dwudziestu lat funkcjonuje taki mechanizm. Rząd nie wprowadza żadnych zmian w tym zakresie. Od kilku lat widać lepszy standard życia oraz wzrost wynagrodzeń Polaków, który również prognozujemy w kolejnym roku. Dlatego też automatycznie będą korygowane składki na ubezpieczenia społeczne" - zakomunikowało Ministerstwo Rodziny, pracy i Polityki Społecznej.

Korygowane czy waloryzowana czyli podwyższane mocno skoro mocno rosną przeciętne wynagrodzenia.

Obciążenia ZUS wzrosną też zaczynającym własny biznes

Faktem jest, że część osób prowadzących własny biznes ma prawo do skorzystania z preferencyjnych zasad opłacania składek. Od dawna dotyczy to przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki we własnym biznesie, a począwszy od 2019 roku także uzyskujących niewielkie obroty. Dla obu tych grup wysokość składek na ZUS uzależniona jest wprost lub pośrednio od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Od 1 stycznia 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie aż do 2 600 zł. A co z budżetówką? Ile wyniesie minimalna stawka za godzinę? Kliknij w ten tekst a poznasz wszystkie szczegóły.

To zaś od nowego roku także odnotuje rekordowy wzrost. Ile wyniesie ostatecznie dowiemy się co prawda dopiero we wrześniu, ale na pewno nie mniej niż 2 450 zł (wobec 2 250 zł aktualnie), co oznacza wzrost o 8,9 proc., a więc niewiele niższy niż składki przedsiębiorców nie mających prawa do preferencji.
[b]Według ministerstwa przedsiębiorczości z małego ZUS-u korzysta ok. 186 tys. przedsiębiorców. Pracujemy nad rozszerzeniem tego rozwiązania od przyszłego roku i powiązaniem składek z dochodami.

Nowa ulga dla 300 tys. przedsiębiorców

Ogłoszony przez premiera mateusza Morawieckiego nowy Pakiet dla Przedsiębiorców (PdP) składa się z pięciu punktów: dwa z nich dotyczą składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (ZUS) przedsiębiorców.
Kluczowe rozwiązanie PdP dotyczy ok. 300 tys. przedsiębiorców, którzy osiągają dochody do 6 tys. zł lub przychody do 10 tys. zł miesięcznie. Takie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą będą płacić składkę pomniejszoną o 500 złotych.
To rozwiązanie dotyczy tych przedsiębiorców, którzy nie mają prawa do wprowadzonego od początku br. tzw. ryczałtowego ZUS (mały ZUS dla małych firm) - ta grupa mikroprzedsiębiorców będzie korzystała z uprawnień do ZUS obliczonego od faktycznych

przychodów na dotychczasowych zasadach.

O tyle też zapewne wzrosną składki osób, które przez pierwsze dwa lata prowadzenia biznesu. Wzrośnie za to grono osób, które zyskają prawo do płacenia ZUS nie od minimalnej podstawy wymiaru uzależnionej od przeciętnego wynagrodzenia, ale od faktycznie osiąganych przez siebie obrotów z działalności gospodarczej.[/b]

Na tym nie koniec. Z całą pewnością wzrośnie też składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jednak o ile, dowiemy się dopiero na początku 2020 r. bowiem jej wysokość uzależniona jest od przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale, a tę kwotę GUS podaje dopiero pod koniec stycznia.

Jak bezpiecznie oszczędzać teraz by mieć największe odsetki? Czy w grudniu 2019 r. są lokaty oraz obligacje oszczędnościowe gwarantowane przez państwo, które dają zarobić mimo wysokiej inflacji? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

Mała firma mały ZUS 2020

Od 2019 r. firmy o małych obrotach płacą ZUS od faktycznie osiąganego przychodu a nie od jednakowej dla wszystkich podstawy wymiaru, którą stanowi 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Z takiej formy skorzystać mogą jednak przedsiębiorcy, których łączy obrót z działalności gospodarczej w poprzednim roku nie przekracza 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Aktualnie jest to 63 000 zł, na 2020 r. będzie zaś co najmniej 73 500 zł. Odpowiada to średnim obrotom miesięcznym 5 250 zł (za rok ubiegły) i 6 125 zł – w roku bieżącym.

Według ministerstwa przedsiębiorczości ok. 300 tysięcy (76 proc. uprawnionych) beneficjentów ulgi na start.

A może polubisz nas na Facebooku? Po co? Dostaniesz zawsze na swoją oś czasu zwiastun każdego naszego ciekawego materiału. Kliknij, przejdź na nasz fanpage i tam kliknij "polub". DZIĘKUJEMY!

Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze

Wideo

Materiał oryginalny: Nowy ZUS 2020. Od stycznia 2020 r. ogromny wzrost obciążeń ZUS dla większości przedsiębiorców. Składki wyższe o 10 procent [5.12.2019 r.] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 533

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Godia

W ustawie jest raczej obroty 10 tys i dochód 6 tys a nie lub

P
Paweł

Nie ma to jak sztucznie podnosić "poziom życia" Polaków. Przez cały czas rząd mówi, jak to oni wspierają MŚP...jak? Pytam się jak ?! Podwyższeniem składek ZUS ? Ok, samych składek nie podnieśli, ale skoro jedno uwarunkowane jest od drugiego to stwierdzam, że podnieśli składki ZUS. Najbogatsi w dalszym ciągu się bogacą, a średniacy albo będą zmuszeni zamknąć działalność i pójść na jakiś etat, albo będą poszerzać szarą strefę...

G
Gość

Proponuję oglądnąć film na youtube pt. "Szokująca przyszłość Polaków i polskich emerytów (koniec Polski jaką znamy)", autor Phil Konieczny.

T
Tomasz

Czas zapłaty za rozdawnictwo socjalne podłej zmiany przyjdzie już w styczniu. Zapnijcie pasy, bo podwyżek co nie miara.

G
Gość
4 grudnia, 06:13, Olo:

Janusze biznesu wykoleja się o 127 zł?

A ty pajacu to w ogóle pracujesz?

O
Olo

Janusze biznesu wykoleja się o 127 zł?

G
Gość
15 listopada, 10:57, rolnik:

kogo to interesuje, przeciez jest zaraz black firday! ale fajnie nie moge sie doczekac super promocji!

26 listopada, 07:03, Gość:

Haha rozbawiłeś mnie

cybermonday, zus z 1300zł na 900zł!

l
leoś

szambo nie przepisy - antyludzkie...

mordy pełne "miłosierdzia" i "sprawiedliwości" podparte krzyżami a przepisy antyludzkie i aspołeczne.. do tego w milionach paragrafów. Za takie prawo powinno się sadzać na dożywocie albo pod sąd kapturowy xd ;-)

Przynajmy że prawo którego ogarnięcie zajmie narodowi kilka lat to nie prawo a bezprawie paragrafów.... podobno powoduje że żaden biznesmen nie działa tu legalnie xDDD to ojczyzna czy nieporozumienie xD

G
Gość

Oni są proiedpoleni. Myślą tylko o podwyższeniu haraczu. Chcą więcej o 127 to nie dostaną nic, bo skończy się to zamykanymi działalnościami.

I
INSPEKTOR

TO WSZYSTKO PRZEZ PISOWCÓW BO NAWET KIEROWCA KACZYŃSKIEGO ZARABIA OFICJALNIE MARNIE BO AŻ 16.000 MIESIĘCZNIE.DLATEGO BIEDOTA CIERPI

ZA PISU NIE IDZIE ZWIĄZAĆ KOŃCA Z KOŃCEM A IDIOCI NA NICH GŁOSUJĄ

N
NASSO

DOBRY DZIEŃ MOI LUDZIE POLSKI

MOJE ŚWIADECTWO W JAKI SPOSÓB UZYSKAŁEM KREDYT, ABY KUPIĆ DOM OD PRAWDZIWEJ I ORYGINALNEJ FIRMY KREDYTOWEJ NAZWANEJ pożyczki jose luis, JESTEM BARDZO SZCZĘŚLIWY I BÓG BŁOGOSŁAWI pożyczki jose luis (joseluisloans@aol.com) (joseluisloans@gmail.com)

Nazywam się Maria, jestem z Polski, szukałem prawdziwej firmy pożyczkowej przez ostatnie 5 miesięcy, aby kupić dom, dostałem tylko kilka oszustw, które zmusiły mnie do zaufania im i na koniec dnia, zabrali moje pieniądze, nie dając niczego w zamian, cała moja nadzieja została utracona, stałem się zdezorientowany i sfrustrowany, nigdy nie chciałem mieć nic wspólnego z firmami pożyczkowymi w Internecie, więc poszedłem pożyczyć trochę pieniędzy od znajomego, powiedziałem jej wszystko, co się wydarzyło, i powiedziała, że ​​może mi pomóc

zna firmę pożyczkową, która może mi pomóc z każdą kwotą pożyczki

potrzebne przeze mnie z bardzo niskim oprocentowaniem 2%, które właśnie dostała

pożyczka od nich, ona mi doradziła, jak ubiegać się o pożyczkę, zrobiłem

tak jak mi powiedziała, złożyłem z nimi wniosek na e-mail: (joseluisloans@aol.com) (joseluisloans@gmail.com)

, nigdy nie wierzyłem, ale próbowałem i ku memu zdziwieniu dostałem pożyczkę w ciągu 24 godzin, nie mogłem uwierzyć,

znów jestem szczęśliwy i bogaty i dziękuję Bogu za taką pożyczkę

takie firmy wciąż istnieją po tych oszustwach w różnych miejscach,

radzę wszystkim, którzy potrzebują pożyczyć swój adres e-mail

(joseluisloans@aol.com) (joseluisloans@gmail.com)

nigdy cię nie zawiodą, i

Twoje życie zmieni się tak jak moje. Szybki kontakt (joseluisloans@aol.com) (joseluisloans@gmail.com)

już dziś i uzyskaj od nich pożyczkę, niech Bóg błogosławi pożyczki Jose Luis za ich prawdziwą ofertę pożyczki.

Upewnij się, że kontaktujesz się z pożyczkami luose luis, ponieważ otrzymałem pożyczkę z powodzeniem od tej firmy bez stresu. Odwiedź ich e-mail (joseluisloans@aol.com) (joseluisloans@gmail.com)''

G
Gość

Przykro jest patrzeć jak niszczą ten kraj, zmiany są nieuczciwie prowadzone, żyje się coraz gorzej i niczego już nie możesz być pewien. Wszystkie projekty w Polsce gdyby nie były dofinansowane ze środków UE to nic w tym kraju by się nie ruszyło. Pracujesz ciężko i wiecznie za czymś gonisz A jak chory system zdrowia da Ci dożyć emerytury to umrzesz z głodu lub z braku leków na które nie będzie cię stać i tak nie dostaniesz...

G
Gość

Jeden dzień przerwy i znów automat wrzuca "najważniejszą" wiadomość dnia.. Normalnie o niczym innym już nie można pisać?

c
czytelnik

Słusznie należy karać tych co mają czelność otwierać własną firmę ,Panu J.K .marzy się powrót do stalinizmu i likwidacja wszystkich firm prywatnych pod nazwą repolonizacji . Ponieważ pan J.K. jest trzecim po Bogu i Trumpie to niewolnicy mają robić a nie dyskutować .

G
Gość

Prawda jest taka że rządzącym budżet się sypie i szukają pieniędzy.W grudniu zwalniamy pracownikow.Chore państwo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3