Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O energetyce w Politechnice Koszalińskiej. Wiatr dobry na kryzys?

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Senatorowie nadzwyczajnej komisji do spraw klimatu obradowali w piątek na wyjazdowej sesji  w auli Politechniki Koszalińskiej
Senatorowie nadzwyczajnej komisji do spraw klimatu obradowali w piątek na wyjazdowej sesji w auli Politechniki Koszalińskiej Radek Koleśnik
Nikt nie ma już wątpliwości, że w całej Europie zmagamy się z wielkim kryzysem energetycznym. Czy w jego rozwiązaniu może pomóc energia ze źródeł odnawialnych? Pomorze Zachodnie to idealne miejsce, żeby przynajmniej spróbować.

Senatorowie nadzwyczajnej komisji do spraw klimatu obradowali w piątek na wyjazdowej sesji w auli Politechniki Koszalińskiej. I tutaj właśnie przekonywali, że najważniejszą rolę w walce z kryzysem odegrają odnawialne źródła energii, w tym przede wszystkim energetyka wiatrowa.

- Co jeszcze bardzo istotne, kluczową rolę w tej kwestii będzie odgrywać nasze Pomorze Zachodnie, już dziś lider w tej dziedzinie – podkreślał obecny podczas obrad komisji marszałek senatu Tomasz Grodzki. Zauważył, że Bałtyk to swoista wielka elektrownia, na której już planuje się potężne farmy wiatrowe. - Dzięki nim, a także dzięki portom technicznym dla tych farm, cały region może zyskać niewyobrażalnie dużo. Paliwa kopalne odchodzą do lamusa. Budowa farm wiatrowych to przyszłość, to rzecz fundamentalna – dodawał.

Wtórowali mu pozostali senatorowie, m. in. Kazimierz Kleina, czy Adam Szejnfeld. Senator Danuta Jazłowiecka zaznaczyła, że senatorowie chcą jasno i wyraźnie powiedzieć, że nie ma już dziś innej drogi jak rozwój odnawialnych źródeł energii.

Obrady komisji prowadził jej przewodniczący, senator Stanisław Gawłowski, który jest przekonany ,że kryzys potrwa dłużej na tę jedną zimę. - To dopiero początek, dlatego my, cała Europa nie ma wyjścia i musi postawić na alternatywne źródła energii, na energię wiatrową przede wszystkim, by w przyszłych latach nie doświadczać kolejnych problemów.

Uczestnicy podkreślali, że miejscem spotkania nieprzypadkowo jest Politechnika Koszalińska. - Mamy u nas wybitnych naukowców, którzy aktywnie uczestniczą w badaniach dotyczących energetyki wiatrowej – mówiła rektor PK Danuta Zawadzka, przyznając, że osobiście również jest wielką zwolenniczką tej dziedziny nauki.

W posiedzeniu komisji nie uczestniczyli senatorowie PiS. Nie biorą oni udziału w pracach komisji senackiej od 2020 roku.

Jak podaje portal rynekelektryczny.pl farmy wiatrowe są największą siłą w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych tegoroczny rekord generacji wiatrowej należy do dnia 6 kwietnia 2022 r. O północy farmy wiatrowe pracowały z pełną mocą, wyprodukowały 7185 MWh energii elektrycznej.

Generacja zależy od siły wiatru i ma zmienny charakter – ilość dostarczanej przez nie energii często zmienia się z godziny na godzinę. Przykładowo w nocy mogą pracować z mocą ponad 5 GW, a po południu będzie to poniżej 1 GW.

Pierwsze miejsce w rankingu farm wiatrowych w Polsce według mocy zajmuje FW Potęgowo (219 MW), oddana do użytku w grudniu 2020 r. Zlokalizowana jest w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Składa się z 81 turbin firmy General Electric o mocach: 2,5 MW oraz 2,75 MW. Właścicielem jest izraelski fundusz Mashav Energia. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1,25 mld zł. W listopadzie 2018 r. farma wygrała aukcję na dostarczenie energii elektrycznej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera