Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O mediacjach i rozwiązywaniu konfliktów w koszalińskiej Budowlance

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Pani pedagog Emila Michalska oraz uczniowie-mediatorzy: Filip Marciniak i Maria Stec.
Pani pedagog Emila Michalska oraz uczniowie-mediatorzy: Filip Marciniak i Maria Stec. ZS nr 7 Koszalin/Archiwum
- Warto rozmawiać - z tego założenia już 10 lat temu wyszli nauczyciele i uczniowie z koszalińskiej Budowlanki. Zapoczątkowany wówczas pionierski w mieście projekt mediacji rówieśniczych dziś nie jest jeszcze standardem w koszalińskich szkołach.

W ramach promowania tej inicjatywy, w Zespole Szkół nr 7 im. Bronisława Bukowskiego w Koszalinie odbyło się wydarzenie pod nazwą Mediacje Rówieśnicze w Środowisku Szkolnym. W samej placówce funkcjonuje Koło Mediacji, dzięki czemu wszelkie konfliktowe sytuacje rozwiązywać można w specjalnie do tego przygotowanym pomieszczaniu, z udziałem przeszkolonej osoby, pedagoga. I, jak się dowiedzieliśmy, uczniowie cenią sobie tę formę rozwiązywania problemów. Gdy już do mediacji ma dojść - nikt nie odmawia. Tego typu inicjatywa nie jest normą w polskich szkołach, choć coraz częściej zauważa się potrzebę stworzenia miejsca do mediacji w danej placówce. Pod tym względem Budowlanka przoduje jednak w Koszalinie.

- To bardzo potrzebne, ponieważ są sytuacje, które można rozwiązać wewnątrz szkoły, bez sądu, bez kuratorium - powiedział uczeń Filip Marciniak. - Są konflikty, są spory, które nie potrzebują ingerencji wyższych instancji. Niestety żyjemy w takich czasach, że nie każdy to potrafi. Internet psuje wiele relacji, dużo jest nienawiści w sieci. Ludzie czują się anonimowi i bezkarni, choć to nieprawda. Dlatego dobrze, że u nas uczniowie mogą zgłaszać problemy pani pedagog, czy pani dyrektor. Nawet jeśli pewne sytuacje mają miejsce poza szkołą, czy w internecie, to przecież nasz rówieśnik, nasz przyjaciel, więc chcemy mu pomóc. Podczas takich apeli jak dziś chcemy uświadomić ludziom, że komunikacja jest ważna, żeby mówić o swoich problemach - dodał.

- Grupa naszych nauczycieli została przeszkolona, odbywając kurs poświęcony mediacjom - mówiła z kolei Ewa Kroll, dyrektorka ZS nr 7. - Szkoleni są również coraz to nowi uczniowie. Chyba nie ma szkoły bez sporów i konfliktów. Czasami jednak problemy są proste, błahe i można byłoby je rozwiązać na etapie samych rozmów między uczniami - dodała.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem prezesa Sądu Rejonowego w Koszalinie, a obok Budowlanki współorganizatorami byli: Katedra Pedagogiki i Studiów Edukacyjnych Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera