Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O przeszłości również z przymrużeniem oka. Dzień Osadnika w Karlinie

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Gra „Karlinopolis” to spacer po Karlinie, także tym przedwojennym. Gracz może kupować różne obiekty i poznawać lokalną historię. Dzień Osadnika od lat jest okazją, by stanąć w szranki na planszy.
Gra „Karlinopolis” to spacer po Karlinie, także tym przedwojennym. Gracz może kupować różne obiekty i poznawać lokalną historię. Dzień Osadnika od lat jest okazją, by stanąć w szranki na planszy. Muzeum Ziemi Karlińskiej
W tym roku Dzień Osadnika w Karlinie obchodzony będzie nie przez jeden, ale przez aż trzy dni. W programie m.in. turniej wiedzy o gminie, zmagania pokoleń, wystawa i rozgrywki w Karlinopolis.

Obchody Dnia Osadnika w Karlinie rozpoczną się w poniedziałek, 20 marca. W holu Zespołu Szkół w Karlinie będzie można zobaczyć wystawę „Karlino w grafice wektorowej. Na ekspozycję złożą się prace graficzne uczniów ZS, którzy kształcą się na kierunku Technik grafiki i poligrafii cyfrowej. Na godz. 9.30 w auli Karlińskiego Ośrodka Kultury zaplanowano Test Historii Karlina dla uczniów Zespołu Szkół w Karlinie. Około godz. 11 ci, którzy zabłysną najrozleglejszą wiedzą, zostaną nagrodzeni. Po zakończeniu historycznych zmagań, w celu upamiętnienia pierwszych osadników Karlina, przed obeliskiem w parku złożone zostaną kwiaty.

Główne uroczystości zaplanowano w Homanit Arenie przy ul. Kościuszki w godz. 11-14. Rozpoczną je zmagania pokoleń na wesoło. Będzie można zobaczyć dwie wystawy – „30 lat w gminie Karlino” oraz prace członków koła fotograficznego „Karlino w nowej odsłonie”. W Homanit Arenie wszyscy chętni mieszkańcy będą mogli zweryfikować wiedzę o swojej małej ojczyźnie, biorąc udział w Teście Historii Karlina. Po trudach zmagań fizycznych i intelektualnych będzie można posilić się w kawiarence.

O godz. 16.30 w Karlińskim Ośrodku Kultury chętni będą mogli jeszcze raz stanąć do rywalizacji – tym razem w grze planszowej Karlinopolis. Planszówka jest wzorowana na popularnej grze Monopoly. Kupować można budynki i zabytki Karlina. Działki z budynkami podzielone są na ulice miasta. np. kościół i ratusz należą do sektora Plac Jana Pawła. Muzeum, OSP, Związek Miast i Dorzecza Parsęty przynależy do sektora ul. Szymanowskiego. Część planszy zarezerwowana jest dla przedwojennego Karlina. W tych sektorach można kupić działki z Domem Hoffmanna, Gazownią, Spółdzielnią mleczarską, Cementownią czy Fabryką Maszyn Rolniczych (Maschinenwerk). Innowacją w grze są karty z tzw. kołem ratunkowym. Na kartach zamieszczone są pytania dotyczące historii Karlina.

We wtorek, 21 marca, o godz. 11 w auli KOK-u rozpocznie się VII Turniej Karlinopolis dla uczniów Szkoły Podstawowej w Karlinie.
W piętek, 24 marca, o godz. 16 w Muzeum Ziemi Karlińskiej otwarta zostanie wystawa pokonkursowa „Karlino – Nasza Gmina 2023”. Uczniowie, którzy zdobyli w konkursie wyróżnienia, otrzymają nagrody.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera