Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 42. rocznicy porozumień sierpniowych. W Szczecinie list prezydenta RP odczytał Paweł Mucha [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Szczecińskie obchody 42 rocznicy porozumień sierpniowych
Szczecińskie obchody 42 rocznicy porozumień sierpniowych Andrzej Szkocki
"42 lata temu Polacy powstali, by upomnieć się o swoje prawa. Nie dali się zastraszyć i podzielić. Walczyli do skutku, bo czuli się silni, m.in. słusznością sprawy". To fragment listu prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytany w czasie uroczystości związanych z rocznicą podpisania porozumień sierpniowych. Na pl. Ofiar Grudnia 1970 r. odczytał go doradca prezydenta, Paweł Mucha. Chwilę później wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego.

Uroczystości związane z 42 rocznicą podpisania w Szczecinie porozumień strajkowych odbyły się przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej, na pl. Ofiar Grudnia 1970 roku. Najważniejszym ich punktem było odczytanie listu od prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, przez jego doradcę Pawła Muchę. Prezydent złożył w nim hołd bohaterom wydarzeń sprzed 42 lat, którzy "w imię wartości narażali swoje zdrowie i życie".

- To wtedy narodziła się "Solidarność", która była i jest źródłem naszej wewnętrznej siły.

Prezydent w swoim liście wspomniał też o ofiarach. Ludziach, którzy zginęli za suwerenną i demokratyczną Polskę.

Po odczytaniu listu od prezydenta RP, wojewoda zachodniopomorski przeczytał list od prezesa Rady Ministrów.

- 42 lata temu ruszyła lawina wydarzeń, które zmieniły bieg historii Polski. Narodził się największy ruch społeczny, który obudził Polaków z letargu komunistycznego zniewolenia. I dał nadzieję życia w wolnej ojczyźnie.

Po odczytaniu listu wojewoda Zbigniew Bogucki powiedział też kilka słów "od siebie".

- Jestem rówieśnikiem sierpnia 80. - przyznał. - Moje pokolenie i pokolenia następne są dłużnikami tych, którzy mieli odwagę powiedzieć "nie" komunistycznemu zniewoleniu. Naszym obowiązkiem jest spłacanie tego długu każdego dnia. Jak z tym jest? Bywa różnie, mówię to również o sobie.

Na uroczystościach przed Stocznią wyjątkowo nie było przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego. Mieczysław Jurek nie mógł w tym roku przyjść na obchody ze względu na stan zdrowia. Prowadzący spotkanie odczytał więc zgromadzonym kolejny list. Przewodniczący Mieczysław Jurek ogłosił w nim, że nie będzie już kandydował na szefa "Solidarności".

- To jest moja ostatnia kadencja - zdecydował.

Przewodniczący Jurek przypomniał, że co roku ludzie "Solidarności" spotykają się na pl. Ofiar Grudnia 1970 r., by kolejne pokolenia nie zapomniały o sierpniu 1980 r. Bo "Solidarność", która się po nim zrodziła, to nie jest zwykły związek zawodowy.

- Najlepszym miejscem do świętowania byłaby stoczniowa stołówka, ale niestety mimo upływu lat ta sprawa nie została załatwiona - stwierdził. - Ale obiecuję, że ją doprowadzę do końca.

Mieczysław Jurek podkreślił, że "Solidarność" często nie zgadzała się z władzą - niezależnie od jej pochodzenia. Przekazał też zgromadzonym swoją prośbę.

- Pamiętajmy wszyscy o potrzebie solidarności - zaapelował. - Tej przez małe "s" i tej pisanej wielką literą.

Galę zakończyła modlitwa za uczestników strajków i złożenie wieńców pod krzyżem i tablicą pamiątkową.

Na uroczystości przed Bramą Główną Stoczni Szczecińskiej przyszło kilkudziesięciu szczecinian.

- Zawsze tu przychodzę. Dwa razy w roku: w grudniu i w sierpniu - przyznaje pan Ryszard. - Pracowałem w stoczni w roku 70. i w 80. Pamiętam te czasy, tę atmosferę. To ważne rocznice. Nie wolno o nich zapomnieć.

Pan Ryszard nie jest szczecinianinem.

- Przyjechałem tu specjalnie do pracy w stoczni. I już tu zostałem. Ożeniłem. Smutno mi tylko, że ja wciąż jestem w Szczecinie, a stoczni już nie ma.

Obchodom przyglądali się nie tylko weterani.

- Przyszedłem tu z dziećmi, by poznały najnowszą historię Polski - mówi pan Marek, 37 lat. - Myślę, że to ważna data dla Szczecina i dla Polski. Takie rzeczy trzeba pielęgnować.

List od prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy do Uczestników i Organizatorów obchodów 42 rocznicy porozumień sierpniowych w Szczecinie
List od prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy do Uczestników i Organizatorów obchodów 42 rocznicy porozumień sierpniowych w Szczecinie Kancelaria Prezydenta RP
List od prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy do Uczestników i Organizatorów obchodów 42 rocznicy porozumień sierpniowych w Szczecinie
List od prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy do Uczestników i Organizatorów obchodów 42 rocznicy porozumień sierpniowych w Szczecinie Kancelaria Prezydenta RP
Szczecińskie obchody 42 rocznicy porozumień sierpniowych

Obchody 42. rocznicy porozumień sierpniowych. W Szczecinie l...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera