MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 60-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Ośrodek od początku swojej działalności edukacyjnej nauczał młodzież z niepełnosprawnością intelektualną
Ośrodek od początku swojej działalności edukacyjnej nauczał młodzież z niepełnosprawnością intelektualną SOSW
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 przy ulicy Jagiellońskiej 65 w Szczecinie ma już własny sztandar. Uroczystość nadania jest kontynuacją celebracji 60-lecia działalności placówki oraz hołdem dla jej patrona, doktora Czesława Piskorskiego, wybitnego krajoznawcy, autora licznych przewodników po Szczecinie i Pomorzu Zachodnim.

- Dla całej społeczności SOSW nr 2 sztandar z wizerunkiem godła Polski i Czesława Piskorskiego jest powodem do zasłużonej dumy, ale też zobowiązaniem do patriotycznej postawy i wzorowej nauki - powiedział dyrektor placówki Paweł Szulerecki.

Na sztandarze jedna strona prezentuje godło Polski, a druga wizerunek patrona szkoły - pana doktora Czesława Piskorskiego.

Ośrodek od początku swojej działalności edukacyjnej nauczał młodzież z niepełnosprawnością intelektualną. Obecnie w ośrodku funkcjonuje Szkoła Branżowa 1 stopnia, w której można zdobyć zawody takie jak: kucharz, cukiernik, pracownik pomocniczy stolarza, pracownik pomocniczy krawca, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, tapicer, ogrodnik, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Od prawie 20 lat częścią Ośrodka jest również Szkoła Przysposabiająca do Pracy przeznaczona dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Łącznie w całym ośrodku uczy się ponad 200 uczniów.

- W maju 2022 r. szkoła rozpoczęła starania o nadanie sztandaru Ośrodkowi - mówi dyrektor Paweł Szulerecki. - Podczas jubileuszowego Rajdu Turystycznego im. JP II szlakami Czesława Piskorskiego zorganizowano sprzedaż „cegiełek” oraz wytworów pracy młodzieży i nauczycieli. Te dobrowolne wpłaty od pracowników, emerytowanych pracowników, gości i przyjaciół Ośrodka zasiliły konto „na sztandar”. W czerwcu tego samego roku powołany został zespół d/s opracowania projektu oraz znalezienia wykonawcy. W czasie poszukiwań okazało się, że koszty wykonania sztandaru przewyższają możliwości finansowe Ośrodka. Niestety, nie udało się zdążyć na uroczyste obchody 60-lecia w październiku 2022 r. Wielomiesięczna praca i wytrwałość wielu osób doprowadziła wreszcie do osiągnięcia wymarzonego celu w tym roku. Sztandar został wykonany.

Warto przybliżyć postać Czesława Piskorskiego wszystkim szczecinianom. Przybył do Szczecina z obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen w 1945 r. Od początku był zafascynowany poznawaniem miasta i całego Pomorza Zachodniego. Zwiedził i zbadał krajoznawczo niemal wszystkie zakątki tego regionu, stworzył wiele przewodników, prowadził audycje radiowe o ulicach Szczecina, przybliżał historię różnych miejsc opowiadając legendy, był aktywnym działaczem PTTK, ale też potrafił zainteresować młodych ludzi swoją pasją. Ta pasja może dziś być wzorem do naśladowania dla nauczycieli i uczniów.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością: pan Paweł Palczyński - Zachodniopomorski Kurator Oświaty, przedstawiciele władz miasta i wydziału oświaty, rodzina patrona, proboszcz parafii o. Adam Sołtyk, dyrektorzy szczecińskich szkół specjalnych oraz byli dyrektorzy Ośrodka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński