Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Koszalinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Wideo
od 16 lat
Oficjalne koszalińskie uroczystości z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości za nami. Ale w programie tego wyjątkowego dnia jest jeszcze kilka pozycji.

Zgodnie z tradycją uroczystości poprzedzają nabożeństwa. W tym roku w Koszalinie wierni spotkali się na mszy w intencji ojczyzny zorganizowanej w koszalińskiej katedrze oraz  nabożeństwie ekumenicznym w Kościele Ewangelicko-Metodystyczny. Kolejnym ważnym punktem — zakorzenionym w koszalińskiej tradycji — był przemarsz ulicami Koszalina pod pomnik marszałka Piłsudskiego, na apel rocznicowy.

To jednak nie wszystko — dziś o godzinie 17 w Centrum Kultury 105 rozpocznie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych (wstęp wolny) pod hasłem „Z pieśnią patriotyczną ku niepodległej”.

Przypominamy też, że o godzinie 18 zaplanowano Teatr Ognia i zapalnie "Płonących Ptaków" Hasiora. 

W Koszalinie głównym punktem miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości był uroczysty apel na pl. Zwycięstwa. Dziś agresja Rosji na Ukrainę boleśnie nam przypomina, jaką wagę mają pokój, bezpieczeństwo i wolność – napisał w liście do uczestników wicepremier Mariusz Błaszczak.

List wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, skierowany do uczestników obchodów Narodowego Święta Niepodległości, odczytał dowódca Garnizonu Koszalin płk Sławomir Malik.

"Wspólnie uczcijmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Niech nasze serca przepełnia duma i wdzięczność dla naszych przodków za to, że pomimo zaborów, krwawo tłumionych powstań narodowych, zsyłek, rusyfikacji i germanizacji nigdy nie wyrzekli się polskości i wiary w niepodległość" – napisał wicepremier.

W liście przypomniał, że Polska po 123 latach powróciła na mapę Europy i nie byłoby to możliwe "bez determinacji, dalekowzroczności Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i wielu innych postaci". Podkreślił, że miało też w tym udział tysiące mniej znanych bohaterów, którzy "przelewali krew, by Rzeczpospolita odzyskała suwerenność i ją utrzymała w trudnych latach po 1918 r.".

"Dziś agresja Rosji na Ukrainę boleśnie nam przypomina, jaką wagę mają pokój, bezpieczeństwo i wolność. To nie są dary otrzymane raz na zawsze, zagwarantowane układami i traktatami. Wsparcie sojuszników jest bezcenne, ale nie zda się na wiele, jeśli uznamy, że ono wystarczy. Dlatego zwiększamy liczebność Wojska Polskiego, kupujemy najnowocześniejszy sprzęt, inwestujemy w uzbrojenie i wyszkolenie żołnierzy. Rozbudowujemy infrastrukturę wojskową, zwłaszcza w jednostkach na wschodzie kraju i uszczelniamy granice" – napisał wicepremier Błaszczak.

Podkreślił w liście, że pamiętając o bohaterskich przodkach, "nie tracimy z pola widzenia dzisiejszych obrońców i gwarantów niepodległości – żołnierzy Wojska Polskiego". "To dzięki ich zaangażowaniu i sile odważnie patrzymy w przyszłość" – zwrócił uwagę szef MON.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości złożył żołnierzom i pracownikom wojska, weteranom i ich rodzinom, a także wszystkim Polakom życzenia zdrowia, satysfakcji ze służby i pracy oraz spokojnej przyszłości.

Z kolei prezydent Koszalina Piotr Jedliński w swoim przemówieniu zaznaczył, że 11 listopada jest symbolem miłości do ojczyzny, symbolem walki o wolność, symbolem wiary i zwycięstwa.

"W tym szczególnym dniu oddajemy hołd tym wszystkim, którzy swoją postawą i męstwem wywalczyli naszej ojczyźnie wolność. Jednak walka o wolność dla naszego kraju trwała przez kolejne dziesięciolecia. Trzeba uczcić pamięć powstańców warszawskich, żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Armii Krajowej, żołnierzy zdobywających Kołobrzeg i Berlin oraz wszystkim tym, którzy stracili życie w Katyniu, Charkowie, zostali zesłani na Syberię lub zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych. Nie możemy zapomnieć o ofiarach komunizmu w Polsce, jak również o członkach Solidarności" – powiedział prezydent Koszalina.

Wspomniał również o wejściu Polski do NATO i Unii Europejskiej. "Jest to niezwykle istotne w kontekście wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą. Tylko zjednoczeni możemy z tego konfliktu wyjść mocniejsi, bezpieczniejsi i spokojniejsi o przyszłość naszą i naszych dzieci" – ocenił Jedliński.

Podziękował mieszkańcom Koszalina za budowanie przez ostatnich 30 lat lokalnej społeczności i świadome uczestnictwo w budowie nowoczesnego miasta.

"Wspólnie piszemy historię naszego miasta, jego dalszej przyszłości. Życzę nam wspólnej satysfakcji z rozwoju naszego miasta, mądrego korzystania z daru wolności i zjednoczenia w osiąganiu wspólnych celów na poziomie całego kraju i Koszalina, naszego wspólnego dobra" – mówił Jedliński. (pap)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera