Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obiekty sportowe w regionie zamknięte na cztery spusty

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Do widoku pustych stadionów kibiców będą musieli się w najbliższym czasie przyzwyczaić
Do widoku pustych stadionów kibiców będą musieli się w najbliższym czasie przyzwyczaić Radek Koleśnik
Zamiast zapowiedzi i relacji z wydarzeń piłkarskich w regionie i nie tylko, w najbliższym czasie obserwować będziemy zamknięte na cztery spusty, smutne obiekty sportowe. Koronawirus to poważne zagrożenie, które całkowicie zdemolowało m.in. kalendarz wydarzeń sportowych.

Najpierw, jak już informowaliśmy, zarząd Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej podjął decyzję, że wszystkie rozgrywki piłkarskie prowadzone przez ZZPN (w tym oddział Koszalin) zostają odwołane do 22 bm. W naszym regionie w weekend miała grać IV liga oraz klasy okręgowe grupa 3 i 4. Przypomnijmy, że ZZPN prowadzi rozgrywki w IV lidze i niższych klasach rozgrywkowych, a także w kategoriach młodzieżowych w naszym województwie.

Dzień później identycznie postąpiły władze Wielkopolskiego ZPN, które prowadzą m.in. rozgrywki w III lidze grupie 2. Jak czytamy w komunikacie, "w porozumieniu z pozostałymi wojewódzkimi związkami biorącymi udział w rozgrywkach, zadecydowano o zawieszeniu rozgrywek III ligi na okres dwóch tygodni. W związku z dynamiczną sytuacją dot. rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce, nie odbędą się spotkania zaplanowane na najbliższe dwa weekendy - 14/15 oraz 21/22 marca. Nowe daty meczów zostaną ustalone po unormowaniu się sytuacji związanej z zagrożeniem chorobowym w kraju".
Przesunięte zostały także rozgrywki w ramach turnieju dla dzieci "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" pod egidą PZPN, w tym kwietniowy finał wojewódzki w Szczecinku.

Powyższe decyzje mają oczywiście związek z rozszerzaniem się epidemii koronawirusa oraz działaniami profilaktycznymi. Sytuacja jest dynamiczna i kolejne związki sportowe ograniczają bądź całkowicie rezygnują z imprez, zawodów, czy turniejów, które mają się odbyć w najbliższym czasie. Możliwych scenariuszy na najbliższe tygodnie jest kilka. Ten najbardziej optymistyczny zakłada, że w ciągu dwóch-trzech tygodni sytuacja unormuje się na tyle (tzn. nie będzie przybywać chorych), że PZPN wznowi rozgrywki na szczeblu centralnym i da zielone światło związkom wojewódzkim, by w regionach również ruszyły piłkarskie zmagania. Wtedy też trzeba będzie zaległe dwie-trzy kolejki ligowe upychać gdzieś w środku tygodnia, ewentualnie zakończyć sezon później (aktualnie ostatnią kolejkę III ligi zaplanowano na 14 czerwca, a IV ligi na 20 czerwca, w przypadku klas okręgowych również ostatnie mecze mają odbyć się 20 czerwca).

Obecnie zakażonych w kraju i na świecie jedynie przybywa. Rośnie liczba ofiar. Koronawirus wciąż dla naukowców stanowi w pewnym stopniu zagadkę. Nie ma odpowiedzi na wiele pytań, nie ma remedium, które mogłoby powstrzymać epidemię. Nie ma - z oczywistych względów - wiedzy na temat, jakie długofalowe skutki dla ludzkiego organizmu przyniesie zakażenie koronawirusem. I to prowadzi nas do najczarniejszych scenariuszy, jeśli chodzi o sport. Sezon może zostać anulowany i kibice profesjonalnych rozgrywek piłkarskich jeszcze długo nie zobaczą. Inny wariant jest taki - i raczej z przychylnością wielu klubów się nie spotka - by zostawić aktualne wyniki i tabele i na tej podstawie podsumować dane rozgrywki. Opcja ta wydaje się jednak mocno niesprawiedliwa, nie daje szansy tym, którzy najbardziej potrzebują punktów, by zrealizować swoje cele.

Na tę chwilę nikt nie jest w stanie udzielić sensowych odpowiedzi. Związki sportowe, w tym PZPN oraz wojewódzkie ZPN-y, dostosowują się do sytuacji, stosują działania profilaktyczne zalecane przez polski rząd. Minimalizują ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa. Z oczywistych względów sportowe zmagania (w tym palące kwestie awansów i spadków - dla wielu klubów to być albo nie być), ale też cała strona ekonomiczna futbolowego biznesu (m.in. jak zrekompensować straty klubom, które zarabiają na dniu meczowym) zeszły na dalszy plan. W tym momencie życie i zdrowie ludzkie jest najważniejsze.

Zobacz także: Koszalin: Sergiusz Karżanowski, lekarz z Koszalina o koronawirusie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo