MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obowiązek segregacji śmieci w Sławnie. W niektórych miejscach brakuje kontenerów na papier

Wojciech Kulig
Takie kontenery na papier stoją przy ul. Powstańców Warszawskich. Nie ma ich jednak np. przy ul. Grunwaldzkiej (w rejonie bloków mieszkalnych)
Takie kontenery na papier stoją przy ul. Powstańców Warszawskich. Nie ma ich jednak np. przy ul. Grunwaldzkiej (w rejonie bloków mieszkalnych) Wojciech Kulig
Od 1 marca w Sławnie segregowanie śmieci jest obowiązkowe. Za niesegregowanie odpadów miasto naliczy opłatę będącą dwukrotnością stawki podstawowej. W niektórych jednak miejscach do tej pory (2 marca) nie pojawiły się np. kontenery na papier.

W lutym, przed wejściem w życie ustawy śmieciowej, mieszkańcy Sławna otrzymali ulotki dotyczące nowych zasad segregacji odpadów w 2020 roku. Przeczytamy w nich, że nowa ustawa wprowadza obowiązkową segregację odpadów.

Dotyczy to także budynków wielorodzinnych. Mieszkańcy bloków przy ul. Prusa, Grunwaldzkiej i Basztowej zapytali nas o kontenery, które powinny stać w pobliżu ich domostw. Zgodnie z wytycznymi powinny stać pojemniki na papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale, bio oraz odpady zmieszane. Ci mieszkańcy, którzy się do nas zgłosili nie mają kontenerów np. na papier.

- W większości miejsc w Sławnie pojemniki już stoją. Niektóre kontenery były rozstawione np. przy domkach jednorodzinnych. Stamtąd zostaną zabrane, bo jest tam system workowy. Pojemniki będą dostawiane przy budynkach wielorodzinnych – informuje nas Jacek Ścigała, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sławnie.

Jak podaje Eurostat, Polska znajduje się na 14. miejscu w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o ilość wytwarzanych odpadów w przeliczeniu na osobę. W okresie 2006-2016, średnia na jednego mieszkańca wzrosła w naszym kraju z 4,0 do 4.8 kg.

Statystyczny Polak wytwarza rocznie 315 kg odpadów komunalny...

Jak dodaje nasz rozmówca, mogą nastąpić przejściowe trudności, jeśli chodzi o dostępność pojemników na papier. Ma to być jednak na bieżąco rozwiązywane. Warto zaznaczyć, że miejsca, w których należy dostawić pojemniki wyznacza administrator.

Co z karami za brak segregacji? „W przypadku, kiedy właściciele nieruchomości nie będą wypełniać obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, to od 1 marca 2020 roku firma komunalna przyjmie je jako niesegregowane (zmieszane) i powiadomi o tym fakcie Urząd Miejski w Sławnie. To będzie równoznaczne z naliczeniem podwyższonej opłaty.” - czytamy w broszurze.

Przypomnijmy, że w styczniu bieżącego roku na podstawie nowelizacji tak zwanej ustawy śmieciowej, Rada Miejska w Sławnie wprowadziła zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie miasta.

Rocznie wytwarzasz 300 kg śmieci, w tym 500 foliówek. Jak to zmienić?

Po zmianach stawka za wywóz śmieci wynosi 9,50 od metra sześciennego zużytej wody. W przypadku kiedy stwierdzone zostanie nieselektywne zbieranie odpadów, opłata wyniesie 19 zł miesięcznie od metra sześciennego zużytej wody. Jak tłumaczą władze miasta, ceny wzrosły dlatego że m.in. wzrosły ceny paliwa, płacy minimalnej, czy utrzymania taboru. Więcej na ten temat w piątkowym tygodniku Głos Sławna i Darłowa.

Zobacz także Dyżur Głosu Koszalińskiego z wiceprezydentem Koszalina Andrzejem Kierzkiem na temat odpadów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński