Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obowiązek szkolny także dla ukraińskich uczniów? Szef resortu edukacji zapowiada zmiany: Stopniowo będziemy taki mechanizm wprowadzać

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Obecnie uczniowie z Ukrainy mogą zostać włączeni do polskiego systemu edukacji lub korzystać z nauki zdalnej w systemie ukraińskim.
Obecnie uczniowie z Ukrainy mogą zostać włączeni do polskiego systemu edukacji lub korzystać z nauki zdalnej w systemie ukraińskim. pixabay/ PeterPike
Ukraińskich dzieci uczących się w polskim systemie edukacji jest obecnie niespełna 188 tys., część osób przybyłych zza wschodniej granicy z powodu wojny uczy się w trybie zdalnym (w systemie ukraińskim). Szef MEiN zapowiedział, że od września tego roku prawdopodobne jest wprowadzenie mechanizmów, które będą sprawiać, że obowiązkiem szkolnym zostaną objęte także dzieci z Ukrainy. – Sytuacja dwu-, trzymiesięczna, czy pięciomiesięczna nie zmieni wiele, ale jeżeli to ma trwać dalej, to musimy wprowadzić pewne elementy edukacji, nawet jeśli te dzieci nie będą chciały wejść do polskiej szkoły – zaznaczył Przemysław Czarnek.

Spis treści

Uczniowie z Ukrainy w polskich szkołach

We wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek spotkał się w Warszawie ze stałym przedstawicielem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Kevinem Allenem. Jak podało MEiN tematem rozmowy były rozwiązania w zakresie edukacji uczniów przybyłych z Ukrainy z powodu działań wojennych na terytorium tego kraju.

W środę w radiu Wnet szef resortu edukacji i nauki pytany był o uczniów z Ukrainy w polskim systemie edukacji. Podał, że jest 187 tys., czyli mniej niż w ubiegłym roku. Wyjaśnił, że część dzieci wróciła na Ukrainę.

– Wczoraj rozmawiałem na ten temat z przedstawicielem ONZ do spraw uchodźców. Rozmawialiśmy o tym problemie, bo mamy świadomość, że jednak 200-300 tys. dzieci ukraińskich pozostaje poza systemem edukacji. Jeśli ta sytuacja będzie się przedłużać, to potrzebujemy wsparcia, również agend międzynarodowych do tego, żeby te dzieci objąć jakimś systemem edukacyjnym – powiedział minister Czarnek.

Szef resortu edukacji wspomniał też o uczniach, którzy są w ukraińskim zdalnym systemie edukacji.

– Umówmy się: system zdalny edukacyjny Ukrainy w sytuacji wojny działa, jak działa – stwierdził. – Sytuacja dwu-, trzymiesięczna, czy pięciomiesięczna nie zmieni wiele, ale jeżeli to ma trwać dalej to musimy wprowadzić pewne elementy edukacji, nawet jeśli te dzieci nie będą chciały wejść do polskiej szkoły. (…) Nie możemy sobie pozwolić na to, by kilkaset tysięcy dzieci z Ukrainy było poza systemem edukacji przez rok, dwa, czy trzy.

Dopytywany ile dokładnie jest w Polsce dzieci z Ukrainy poza polskim systemem edukacji odpowiedział, że tego nie wiemy.

– Szacowaliśmy jeszcze w ubiegłym roku, że w Polsce jest ok. 700 tys. dzieci ukraińskich, a 200 tys. weszło do polskich szkół, czyli 500 tys. było w systemie zdalnym ukraińskim (...). Nawet Ukraina nie jest w stanie tego policzyć – zaznaczył. – Sytuacja jest taka sama jak na Słowacji, na Litwie, czy w innych krajach, gdzie są uchodźcy i dzieci uchodźców ukraińskich.

Obowiązek szkolny dla ukraińskich uczniów? Możliwe zmiany od września 2023

Przemysław Czarnek został też zapytany, czy w związku z tym wprowadzony zostanie mechanizm, który będzie wymuszał obowiązek szkolny dla tych uczniów, którzy są w Polsce, odpowiedział: – Stopniowo będziemy musieli taki mechanizm wprowadzać, jeśli wojna się będzie przedłużała.

Na pytanie, czy taki mechanizm będzie wprowadzony od 1 września, odpowiedział: „tak myślę”.

Ile jest ukraińskich dzieci w polskich szkołach?

Z danych z Systemu Informacji Oświatowej (SIO) z połowy lutego 2023 r. wynika, że w polskich szkołach i przedszkolach jest 187,9 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po agresji rosyjskiej na ich kraj. Edukacją przedszkolną w Polsce objętych jest ok. 43,8 tys. dzieci. W szkołach podstawowych w całej Polsce uczy się ok. 116,8 tys. dzieci z Ukrainy, a w szkołach ponadpodstawowych 27,2 tys.

Najwięcej uczniów z Ukrainy uczy się w szkołach w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

Zgodnie z polskim prawem, dzieci i młodzież z Ukrainy, tak jak inne dzieci cudzoziemskie, w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do publicznych szkół oraz obejmowani opieką i nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. Przyjmowanie do szkół odbywa się w ciągu całego roku szkolnego.

Jak zapisać dziecko cudzoziemskie do polskiej szkoły?

W celu zapisania dziecka do szkoły należy złożyć wniosek do dyrektora szkoły. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje z urzędu, inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe, w miarę posiadania wolnych miejsc. Rodzice dziecka z zagranicy, którzy nie mogą znaleźć szkoły posiadającej wolne miejsca w danej klasie, mogą zwrócić się do organu prowadzącego szkoły (np. wydziału edukacji gminy lub powiatu) z prośbą o wskazanie szkoły posiadającej wolne miejsca.

Dane z SIO dotyczące liczby uczniów z Ukrainy przybyłych do Polski po wybuchu wojny uczących się w polskim systemie edukacji nie uwzględniają wszystkich dzieci i młodzież przybyłych z Ukrainy po 24 lutego 2022 roku.

Obecnie zgodnie z prawem dzieci i młodzież pobierające naukę w szkole lub w przedszkolu w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (nauka zdalna) nie podlegają obowiązkowemu rocznemu przygotowaniu przedszkolnemu, obowiązkowi szkolnemu, ani obowiązkowi nauki w rozumieniu prawa polskiego. W takiej sytuacji rodzic lub osoba sprawująca opiekę nad uczniem jest zobowiązana złożyć oświadczenie o kontynuacji kształcenia w ukraińskim systemie oświaty do gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu dziecka.

Źródło:

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obowiązek szkolny także dla ukraińskich uczniów? Szef resortu edukacji zapowiada zmiany: Stopniowo będziemy taki mechanizm wprowadzać - Strefa Edukacji