Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrzęki nóg. Jak sobie z nimi radzić?

(km)
Puchną ci nogi? Nie czekaj aż zaczną boleć. Zgłoś się do specjalisty.

- Obrzęki nie są chorobą samą w sobie - wywołują je różne dolegliwości. Podobnie jak ból, są sygnałem ze strony organizmu, ostrzeżeniem, że dzieje się coś złego.

Zamiast lekceważyć ten sygnał należy szybko dowiedzieć się co jest jego przyczyną - mówi Magdalena Kurzawska ze Specjalistycznego Centrum Diagnostyczno- Rehabilitacyjnego "Synapsa" w Toruniu.

Stany zapalne

Amerykanie wiedzą co robią, trzymając nogi na stole. To dobry sposób na pozbycie się opuchlizny. Jeżeli jednak obrzęk nie ustępuje, należy bezzwłocznie zgłosić się do specjalisty.

- Nieleczone niepożądane objawy narastają i mogą doprowadzić do ograniczenia ruchomości stawów, stwardnienia i zwłóknienia tkanek podskórnych, uszkodzenia splotów nerwowych. Pojawiają się nawracające stany zapalne, zmiany zwyrodnieniowe, a przede wszystkim ból - wyjaśnia Magdalena Kurzawska.

Obrzęki leczone są chirurgicznie, farmakoterapią i - metodą uważaną za najbardziej skuteczną - fizjoterapią.

W leczeniu chirurgicznym obrzęków chłonnych, najczęściej stosuje się dwa typy operacji chirurgicznych: zmniejszające objętość i poprawiające kształt kończyny oraz zabiegi rekonstrukcyjne, które mają wytworzyć nowe drogi dla drenażu chłonki.
Zabiegi tego typu wymagają drogiego sprzętu, wysoko kwalifikowanego zespołu mikrochirurgów i w związku z tym mogą być wykonywane tylko w nielicznych, wyspecjalizowanych ośrodkach.

Lekarze zalecają też podawanie preparatów zwiększających kurczliwość naczyń i przeciw utleniaczy (antyoksydantów). Pacjenci często nadużywają leków moczopędnych, a ich skuteczność, paradoksalnie, może świadczyć o istnieniu u chorego również innego typu obrzęku.
Bez ingerencji chirurga

- Zabiegi fizjoterapeutyczne w leczeniu obrzęków chłonnych polegają na wykorzystaniu fizjologicznych mechanizmów odpływu chłonki oraz uwzględnieniu patologicznych zmian zachodzących w układzie limfatycznym - wyjaśnia Magdalena Kurzawska.

Międzynarodowe Towarzystwo Limfologiczne (International Society of Lymfhology ISL) rekomenduje terapię obrzęku limfatycznego, która składa się z dwóch faz.

Podczas pierwszej codziennie wykonuje się manualny drenaż limfatyczny (MDL) i bandażowanie obrzękniętej kończyny. Uzupełnieniem są specjalnie dobrane ćwiczenia wspomagające przepływ chłonki. Należy pamiętać również o higienie i pielęgnacji skóry. Czas trwania tego etapu uzależniony jest od rozległości oraz stadium obrzęku, najczęściej to od trzech do sześciu tygodni.

Podczas drugiej fazy wykonuje się manualny drenaż limfatyczny 2-3 razy w tygodniu i terapię ruchową. W dzień zaleca się noszenie odpowiednich rękawów uciskowych, a w nocy bandaży.

Skuteczna metoda

Jednak nie wszystkie obrzęki poddają się opisanemu leczeniu.

Dlatego też w marcu 2008 roku przy Specjalistycznym Centrum Diagnostyczno-Rehabilitacyjnym"Synapsa" w Toruniu został otwarty ośrodek leczenia obrzęków Synapsa LIMPHOLOGY, w którym wykorzystywane są najnowsze osiągnięcia w terapii obrzęków. Oprócz manualnego drenażu limfatycznego i bandażowania opaskami elastycznymi, stosuje się tu m.in. zabiegi ultradźwiękowe i prądowe oraz mobilizacje obrzękniętych tkanek.

- Ta ostania metoda, opracowana we Francji przez firmę Thuasne, wykorzystuje specjalne nakładki zmiękczające Mobiderm®, które powodują zwiększenie ruchliwości tkanek podskórnych. Założenie specjalnego opatrunku z wykorzystaniem tych materiałów przynosi bardzo dobre efekty terapeutyczne w krótkim czasie - tłumaczy Magdalena Kurzawska.

Opracowana w "Synapsie" autorska metoda leczenia obrzęków polega na wykorzystaniu wszystkich opisanych metod terapii, a jej skuteczność potwierdzana jest w opracowaniach naukowych.

OBRZĘKI DZIELIMY NA:

obrzęk I stopnia - pojawia się okresowo, głównie w godzinach wieczornych, ulega spontanicznej regresji w ciągu nocy
obrzęk II stopnia - jest bardziej trwały; aby go zlikwidować należy unieść kończynę
obrzęk III stopnia - stały obrzęk nie ustępujący po uniesieniu kończyny
obrzęk IV stopnia - jest trwały i twardy, a zmiany wsteczne skóry są silnie zaznaczone
obrzęk V stopnia - charakteryzuje się dalekim upośledzeniem funkcji kończyny w wyniku zaników mięśniowych i ograniczenia ruchomości w stawach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!