Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ochotnicy, studenci PWSZ w Koszalinie, wstąpili w szeregi Legii Akademickiej [ZDJĘCIA]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W części teoretycznej ochotniczego szkolenia studenci PWSZ w Koszalinie wezmą udział w zajęciach obejmujących m.in. przedmioty z  zakresu obronności i wiedzy wojskowej.
W części teoretycznej ochotniczego szkolenia studenci PWSZ w Koszalinie wezmą udział w zajęciach obejmujących m.in. przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej. Radosław Brzostek
W sobotę studentki i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie rozpoczęli część teoretyczną szkolenia w ramach Legii Akademickiej. Do programu opracowanego w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego przystąpiło 18 ochotników.

- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie już po raz czwarty bierze udział w realizacji programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów w ramach Legii Akademickiej – poinformowała dr Magdalena Łuczkowska, prorektor ds. współpracy i rozwoju uczelni. – Propozycja ta otwiera przed studentami nowe możliwości zawodowe, również w służbach mundurowych. Pozwala rozwijać się, zdobywać ważną i przydatną wiedzę oraz umiejętności – zaakcentowała.

Legia Akademicka obejmuje dwie części szkolenia - teoretyczną, realizowaną przez uczelnię zgodnie z programem opracowanym przez Ministra Obrony Narodowej oraz praktyczną, czyli ćwiczenia wojskowe. Część teoretyczna realizowana jest w obszarze modułów tematycznych – podstawowym, dla osób, które nie mają przeszkolenia wojskowego i nie są żołnierzami rezerwy; podoficerskim - po realizacji modułu podstawowego oraz dla szeregowych i starszych szeregowych rezerwy. Program zakłada również moduł oficerski dla studentów, którzy w trzech poprzednich edycjach programu Legii Akademickiej ukończyli moduł podoficerski lub są podoficerami rezerwy.

- Gorąco wierzę, że dzięki wytrwałości w stu procentach zaliczycie moduł teoretyczny i spotkamy się na zajęciach praktycznych, a kiedyś być może również w jednej formacji mundurowej – powiedział ochotnikom przed wręczeniem aktów powołania do Legii kpt. Jacek Horbatowicz z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Koszalinie.

Studenci po zaliczeniu części teoretycznej mogą złożyć do komendanta WKU, właściwego dla ich miejsca zamieszkania, wniosek o powołanie w trybie ochotniczym do ćwiczeń wojskowych. Część praktyczna programu trwa trzy lub sześć tygodni, w zależności od udziału studenta w module podstawowym, podoficerskim lub oficerskim. Szkolenie realizowane jest podczas przerwy wakacyjnej na terenie jednostek wojskowych w warunkach skoszarowania. Z pewnością chętnych nie zabraknie.

– Zgłosiłem się do Legii Akademickiej, bo jeszcze przed rozpoczęciem studiów zastanawiałem się nad wstąpieniem do wojska. Uznałem jednak, że takie rozwiązanie będzie nie tylko kompromisem, ale pozwoli zdobyć kompetencje z większej liczby dziedzin – powiedział Jakub Lechman, student II roku pielęgniarstwa. – Po zakończeniu studiów chciałbym medyczną drogę zawodową połączyć z pracą w służbach mundurowych.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera