Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ochotnicy założyli mundury. Trwa szkolenie rekrutów w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej [ZDJĘCIA]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Dobrowolna służba rozpoczyna się od 28-dniowego szkolenia podstawowego. Rekruci poznają zasady musztry, regulaminy wojskowe oraz uczą się podstaw posługiwania się bronią.
Dobrowolna służba rozpoczyna się od 28-dniowego szkolenia podstawowego. Rekruci poznają zasady musztry, regulaminy wojskowe oraz uczą się podstaw posługiwania się bronią. Radek Koleśnik
Dym, wybuchy, czołganie w błocie i ewakuacja rannego z pola walki pod gradobiciem pocisków – w 8. Koszalińskim Pułku Przeciwlotniczym żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej ostro trenują przed egzaminami.
Na poligonie w Kretominie trwa szkolenie żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Szkolenie żołnierzy ochotników w 8. Koszalińskim Pułku Przec...

Poligon w Kretominie. Żołnierze są podzieleni na drużyny. 5 minut wystarczyło im na przygotowanie maskowania. I do pracy! Jedni trenują strzelanie, inni czołganie. Kolejne zespoły mają już zadania taktyczne – ewakuacja, walka z oddziałem nieprzyjaciela. Tak wygląda szkolenie dla ochotników.

W kwietniu ustawa o obronie Ojczyzny wprowadziła nowy rodzaj służby wojskowej – dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. To propozycja dla wszystkich, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Dzięki niej można odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej. Nauka trwa, a chętnych nie brakuje.

Od 3 października w 8. Koszalińskim Pułku Przeciwlotniczym szkolenie przygotowawcze w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej realizuje ponad 50 żołnierzy.

– Jesteśmy na końcowym już etapie cyklu podstawowego szkolenia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Kładzie on niejako fundament pod szkolenie specjalistyczne, które trwa jedenaście miesięcy - wskazuje podporucznik Maksymilian Motyczyński, dowódca plutonu w ośrodku szkolenia podstawowego w 8. Koszalińskim Pułku Przeciwlotniczym.

Przez miesiąc żołnierze uczyli się podstaw żołnierskiego życia, zachowania na polu walki i przetrwania na nim. - Współczesne wymogi pola walki zmieniają się, ewoluują, dlatego staramy się dostosować program szkolenia do nowych wymagań, uczyć żołnierzy nowoczesnej taktyki, by Siły Zbrojne były w gotowości bronić granic kraju w sposób profesjonalny i zwycięski – podkreśla podporucznik Motyczyński.

W piątek żołnierze przystąpią do egzaminów. W sobotę, 29 października, o godz. 9 na Rynku Staromiejskim w Koszalinie złożą uroczystą przysięgę na sztandar jednostki wojskowej. Po przysiędze mundurowi staną przed wyborem – czy wziąć udział w szkoleniu specjalistycznym, czy też przejść do rezerwy.

– Pasywnej, bądź też aktywnej, kiedy to będą regularnie wzywani na szkolenia dla rezerwistów. Jeśli jednak zdecydują się na szkolenie specjalistyczne, po jedenastu miesiącach będą mogli się ubiegać o etaty w zawodowej służbie wojskowej – informuje podporucznik Maksymilian Motyczyński, dowódca plutonu w ośrodku szkolenia podstawowego w 8. Koszalińskim Pułku Przeciwlotniczym.

Szkolenie z drużynami prowadzi między innymi kapral Justyna Pewińska, instruktorka i dowódca drużyny. Elewów uczy między innymi regulaminu, musztry, przepisów, prowadzi też zajęcia taktyczne. Co adeptom sztuki wojskowej sprawia największy problem? – Dyscyplina wojskowa, czyli zachowanie żołnierskie. Polecenia, rozkazy, prośby o przejście – do tego trzeba przywyknąć – wskazuje. Jakie są cechy dobrego żołnierza? – Sprawność fizyczna, odporność psychiczna, samozaparcie i chęć rozwoju – wylicza kapral Pewińska.

Żołnierze, choć są na początku drogi w wojskowych kamaszach, z mundurem wiążą plany na przyszłość. – Skończyłam szkołę mundurową. Zgłosiłam się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, bo chciałam poznać żołnierski fach w praktyce. Jestem patriotką, zdecydowałam się rozpocząć szkolenie specjalistyczne i wstąpić do wojska – powiedziała szeregowy elew Diana Żmudzka.

Szeregowy elew Daniel Morawski, rozpoczynając szkolenie, spełnił swoje marzenie. - Chciałem się sprawdzić. Nie miałem możliwości wcześniej pójść do wojska, bo byłem jedynym żywicielem rodziny. Po 18 latach rozpocząłem służbę. Chciałem się sprawdzić – powiedział. – Dostajemy w kość, szkolenie jest intensywne, ale fantastyczne. Polecam!

O powołanie do ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej może ubiegać się osoba, która skończyła 18 lat, ma polskie obywatelstwo, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej, nieposzlakowaną opinię i nie była karana za przestępstwo umyślne.

* * *

W sobotę, 29 października, możliwe będą utrudnienia w ruchu drogowym, spowodowane przemieszczaniem się sprzętu wojskowego oraz żołnierzy na ul. Zwycięstwa tj. na odcinku od ulicy 4 Marca do Urzędu Miasta oraz wokół Rynku Staromiejskiego od godz. 7 do godz. 11. Utrudnienia dotyczą ulic: Dąbrówki, Mickiewicza, Kazimierza Wielkiego, Asnyka. Ponadto, ul. Młyńska na odcinku od skrzyżowania z ul. Zwycięstwa do siedziby Banku PKO będzie całkowicie wyłączona z ruchu w godzinach 7 - 11.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera