Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od czwartku do niedzieli Kołobrzeg staje się polską stolicą książki. TransPort Literacki 2022

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Plakat
To będzie wielkie święto literatury, jej twórców i tych, dzięki którym książki trafiają w nasze ręce. Do Kołobrzegu przyjeżdża siedemdziesięcioro gości z jedenastu krajów. Będzie trzydzieści premier książkowych, dwieście pięćdziesięciu uczestników uczestniczek, specjalne projekty i wydarzenia dla mieszkańców. a wszystko w Regionalnym Centrum Kultury.

Ta impreza, to kontynuacja literackiego święta, odbywającego się na południu Polski. Jak piszą organizatorzy, to festiwal, kontynuujący „ pod nową nazwą i w mocno odświeżonej formule tradycję Fortów, Portów i Stacji Literatura. W ramach festiwalowych, całorocznych wydarzeń, w 2022 roku zaprezentowanych zostanie blisko trzydzieści świeżo wydanych książek, które ukazywać się będą w Kołobrzegu. Na festiwal przyjedzie blisko trzydzieścioro zagranicznych twórców oraz menadżerów literackich. Imprezę otworzy światowa premiera „Faith, Hope & Carnage” Nicka Cave’a, którą polscy czytelnicy poznają tego samego dnia, co odbiorcy z Australii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Poznamy nagradzana na świecie „Histerię” Kim Yideum z Korei Południowej; 100 wierszy wolnych z Ukrainy; nowe prozatorskie i poetyckie głosy z Polski, wśród nich: Iwona Bassa, Aleksandra Byrska, Barbara Frączyk, Bartosz Horyza, Zofia Kiljańska, Szymon Kowalski i wielu innych.

W ramach pracowni dla piszących, czytelników, tłumaczy i księgarzy spotkamy m.in.: Annę Adamowicz, Miłosza Biedrzyckiego, Dariusza Bugalskiego, Krzysztofa Chronowskiego, Jacka Dehnela, Annę Gacek, Ingę Iwasiów, Adama Kaczanowskiego, Tomka Gromadkę, Filipa Łobodzińskiego.

Będą też wyjątkowe emocje czytania nowych książek z muzykę Huberta Zemlera. Takich „czytań” zaplanowano 12, a swoich głosów użyczą znani, festiwalowi goście.

Choć TransPort Literacki jest metrykalnie najstarszy w Polsce, to zarazem najmłodsza duchem tego typu krajowa impreza. Dla wielu wciąż najważniejsza, odważnie stawiająca na początkujących i niedocenianych w innych miejscach autorów i autorki, na wartościową literaturę nieobecną na innych podobnych wydarzeniach. Po przeprowadzce z gór nad morze festiwal nie tylko nie zatraci tych cech i funkcji, ale wręcz mocno je rozszerzy. Kołobrzeg będzie też świadkiem światowych premier książek, odwiedzać będą go wyjątkowi zagraniczni autorzy oraz wydawcy z kilkunastu krajów pracujący nad stworzeniem „Kodeksu dobrych praktyk wydawniczych”.

To będzie prawdziwe święto książki, jej twórców, tłumaczy, wydawców, księgarzy z całej Polski. W programie m.in. konkursowa część polegająca na wyłowieniu nowych talentów, dla których nagrodą będzie wydanie książki. Także pierwszej książki, bo organizatorzy zarezerwowali miejsce dla literackich debiutantów.

Jak czytamy na stronie internetowej Biura Literackiego: „Spotkanie z książką nie może ograniczać się tylko do rozmowy prowadzącego z autorem. Edukacja nie powinna sprowadzać się do pojedynczego wydarzenia w trakcie festiwalu. Podstawą programu nie mogą być tylko rozpoznawalni autorzy i prowadzący, którzy odwiedzają kolejno większość festiwali. Promocja czytelnictwa w Polsce jak nigdy dotąd potrzebuje innego, „niehappeningowego” i mniej celebryckiego podejścia. W oparciu o takie właśnie przekonania powstaje nowy program działań Biura Literackiego.

Dbając o najwyższy poziom estetyczny, nie schlebiając ułatwionym gustom, festiwal Biura w Kołobrzegu promować będzie nowe zjawiska, przypominać niesłusznie zapomniane, szukać nieodkrytych jeszcze pól funkcjonowania i prezentowania mowy wiązanej, penetrując pogranicze poezji i prozy, a także rozszerzając przestrzeń literackich doznań na obszary tłumaczeń pisarzy obcojęzycznych, często będących ważnymi osobowościami, w Polsce zaś kompletnie nieznanych. Wyróżnikiem w nowym miejscu będą prowadzone na szeroką skalę całoroczne projekty propagujące czytelnictwo i przygotowujące odbiorców do kompetentnego uczestnictwa w festiwalu, którego finał w kolejnych latach przewidziany został w przedostatni weekend września. Wydarzenie organizują wydawnictwo Biuro Literackie i Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto