Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od września ma być więcej godzin nauki języka

Rozmawiała Bogna Skarul
Paweł Bartnik: - Dzieci w Niemczech będą uczyły się polskiego
Paweł Bartnik: - Dzieci w Niemczech będą uczyły się polskiego Andrzej Szkocki
O nowych pieniądzach, jakie mają być przyznane pograniczu rozmawiamy z Pawłem Bartnikiem, dyrektorem stowarzyszenia Euroregion Pomerania

Co to za pieniądze, które mamy otrzymać i kiedy?
- To dziesięć milionów euro z programu Interreg V, które mają pójść na edukację na naszym pograniczu - zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej. Mają być przyznane w nowym programie, który rozpoczyna się w połowie 2015 roku i ma trwać do końca 2020 roku.

Są jakieś pomysły, jak je wykorzystać?
- Oczywiście. Pierwszy pomysł i to ten najważniejszy, to zwiększenie liczby godzin nauki języka niemieckiego w szczecińskich szkołach i przedszkolach. A po drugiej stronie granicy, uczniowie będą się uczyli języka polskiego.

Skąd ten pomysł?
- W tej chwili w całym województwie zachodniopomorskim języka niemieckiego uczy się ponad 111 tys. uczniów różnych poziomów szkół. Jest to dla nich język obowiązkowy, ale najczęściej drugi, po angielskim. Niemieccy pracodawcy, którzy przyjeżdżają do Szczecina i szukają wśród młodzieży chętnych do pracy u nich, mają kłopoty z dogadaniem się. Okazuje się, że nauka języka niemieckiego w Szczecinie nie jest efektywna.

Dlaczego?
- Główną przyczyną jest mała liczba godzin nauki. Nie da się nauczyć płynnie mówić po niemiecku przez dwie godziny tygodniowo.

Ile teraz będzie godzin nauki niemieckiego w szkołach?
- Chcemy, aby jak najwięcej. Ale myślę, że przeciętnie jedna klasa będzie miała pięć godzin tygodniowo. Ale zwiększamy także liczbę godzin nauki w przedszkolach, a Interreg V, który trwać będzie do końca 2020 roku daje szansę tym uczniom na kontynuacje nauki aż do szkoły średniej. Już teraz niemieckiego uczą się maluchy w 24 przedszkolach w Szczecinie.

Czy dodatkowe godziny języka niemieckiego będą obowiązywały we wszystkich szczecińskich szkołach i przedszkolach?
- Niestety nie. Nie wystarczy pieniędzy z programu.

Czy wiadomo już, w jakich szkołach i przedszkolach zwiększona zostanie liczba godzin nauki niemieckiego?
- Tym zajmuje się miasto i to ono będzie o tym decydowało. Pewnie podstawowym kryterium wyboru będzie odpowiednia baza i kadra.

Czy to znaczy, że to nasi nauczyciele będą uczyć języka?
- Tak, w Szczecinie mamy nadmiar nauczycieli języka niemieckiego. Ale myślę, że w ramach programu Interreg V będziemy organizowali także wymianę uczniów i nauczycieli, bo przecież po niemieckiej stronie w szkołach młodzież uczy się polskiego.

Języka polskiego w Niemczech uczą nauczyciele z Polski?
- Większość to Niemcy, którzy skończyli filologię polską na uniwersytecie w Greifswaldzie. Ale pracują tam także nauczyciele ze Szczecina.

Zwiększenie liczby godzin nauki obcego języka to jeden pomysł, a drugi?
Drugi ważny problem edukacji na pograniczu, to zupełnie różny system kształcenia zawodowego i przez to różne, nieadekwatne uprawnienia. Po prostu stolarz, który kształci się w Polsce nie może być stolarzem w Niemczech. Postanowiliśmy tym także się zająć.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!