Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddaj 1 procent: Koszaliński Klub "Amazonka"

Ilona Stec [email protected]
Po operacjach piersi panie stale muszą ćwiczyć. Dlatego koszalińskie amazonki wciąż zbierają fundusze na zajęcia rehabilitacyjne i wyposażenie klubowej salki do ćwiczeń. Potrzebują ich także na wyjazdy integracyjno-rehabilitacyjne, na zajęcia psychoterapeutyczne, na działalność grup wsparcia. Pomagają nie tylko kobietom zrzeszonym w klubie, ale także tym amazonkom, które do klubu nie należą.
Po operacjach piersi panie stale muszą ćwiczyć. Dlatego koszalińskie amazonki wciąż zbierają fundusze na zajęcia rehabilitacyjne i wyposażenie klubowej salki do ćwiczeń. Potrzebują ich także na wyjazdy integracyjno-rehabilitacyjne, na zajęcia psychoterapeutyczne, na działalność grup wsparcia. Pomagają nie tylko kobietom zrzeszonym w klubie, ale także tym amazonkom, które do klubu nie należą. Fot. Radosław Koleśnik
Koszaliński Klub "Amazonka" pomaga kobietom dotkniętym rakiem piersi przejść przez koszmar choroby i wrócić do normalnego życia. Teraz ty możesz pomóc klubowi.

Chcesz pomóc?

Chcesz pomóc?

Wpisz do odpowiedniej rubryki swojego rocznego zeznania podatkowego - Stowarzyszenie Koszaliński Klub "Amazonka" w Koszalinie. KRS nr 0000031902.

Koszaliński Klub "Amazonka" działa już 15 lat, zrzesza obecnie 190 kobiet z Koszalina i okolicy.
- Staramy się pomóc kobietom, służąc im przede wszystkim psychicznym wsparciem tak bardzo potrzebnym po operacji okaleczającej ciało i wyniszczających psychicznie oraz fizycznie skutkach chemio- i radioterapii - mówi Wanda Szuster, przewodnicząca klubu.

Ogromną rolę odgrywają tu wolontariuszki, które spotykają się z chorymi na raka piersi pacjentkami po operacjach i rozmawiają z nimi, pocieszają, przekonują - służąc własnym przykładem - że z tym można żyć. Wolontariuszki bowiem, to osoby, które same przeszły przez piekło choroby, ale są już wyleczone i optymistycznie nastawione do życia.

Klub organizuje dla amazonek ćwiczenia rehabilitacyjne, które pomagają im utrzymać sprawność fizyczną, zmniejszyć obrzęk limfatyczny kończyn związany z operacjami piersi. Kobiety korzystają tu także - w trakcie grupowych i indywidualnych spotkań - z porad psychoterapeuty. Mają możliwość skorzystania z porad prawnych. Tutaj uzyskają wszelkie informacje o tym, jak starać się o pomoc medyczną, socjalną, rehabilitacyjną.

- Współpracujemy z różnymi organizacjami oraz instytucjami i staramy się robić wszystko, by polepszyć codzienny byt kobietom, które przeszły operację piersi - twierdzi Wanda Szuster. Klubowiczki starają się też wszelkimi sposobami propagować zdrowy styl życia, przy różnych okazjach zachęcają - i same amazonki, i kobiety zdrowe - do badań profilaktycznych, przekonują że wczesne wykrycie choroby - choćby raka piersi - daje szanse na całkowite wyzdrowienie.

W klubie organizowane są szkolenia i spotkania z najróżniejszymi specjalistami - lekarzami, dietetykami, rehabilitantami. Tu odbywają się rozmaite pokazy i prezentacje - np. sprzętu rehabilitacyjnego. Tu wreszcie amazonki spotykają się na zajęciach w grupach zainteresowań albo towarzysko - by porozmawiać o swoich problemach, wysłuchać wspólnie koncertu, czyichś wierszy. W klubie mają do dyspozycji internet, klubową bibliotekę, sprzęt do ćwiczeń, a także dostęp do różnych materiałów informacyjnych.

Koszalińskie amazonki biorą udział w różnych konferencjach, sympozjach, szkoleniach - m.in. dla wolontariuszek. Organizują i wyjeżdżają na imprezy sportowo-rekreacyjne, jak choćby tradycyjne doroczne spartakiady amazonek. Angażują się w programy aktywizacji społeczno-zawodowej kobiet. Grupa amazonek uczestniczyła w zeszłym roku w zajęciach organizowanych w ramach unijnego programu "Uwierz w siebie. Nie daj się wykluczyć", kolejna grupa - w szkoleniu "ABC przedsiębiorczości".

Fundusze na działalność klubową pozyskują, gdzie się da. Korzystają z samorządowego wsparcia, przygotowują projekty, które pozwalają na zdobywanie dodatkowych pieniędzy z funduszy unijnych. Bardzo ważnym zastrzykiem finansowym jest dla nich dochód z "jednego procenta" odpisywanego od podatków.

W zeszłym roku stowarzyszenie zebrało z 1% odpisów podatkowych 17.200 zł, nieco więcej niż rok wcześniej. Pieniądze amazonki przeznaczyły na dokończenie remontu klubu, zakupy sprzętu do ćwiczeń i sfinansowanie zajęć rehabilitacyjnych dla kobiet po operacjach piersi. W tym roku także zbierają na potrzebny sprzęt do ćwiczeń i rehabilitację ruchową amazonek.

- Chciałybyśmy też dołożyć z tego do naszej spartakiady, która zbiegnie się z 15-leciem klubu. To impreza, która jest manifestacją życia, integruje kobiety zdrowe i chore, pokazuje, że mimo choroby można wrócić do życia rodzinnego, zawodowego społecznego - mówią amazonki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!