Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddaj jeden procent podatku dla potrzebujących. To proste!

IRENA BOGUSZEWSKA [email protected]
Od 2004 roku każdy może przekazać 1 proc. swojego podatku dochodowego wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Skorzystajmy z tej okazji i wspomóżmy organizacje nasze, lokalne. Niech dzięki nam rozwiną skrzydła! Dzięki naszym wskazówkom zobaczycie jakie to proste.

W rozliczeniu za 2008 rok - podobnie jak w poprzednim roku - nie musimy sami wpłacać pieniędzy i czekać na ich zwrot. To urząd skarbowy przekaże określoną kwotę wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego, o ile w zeznaniu podatkowym wskażemy jej nazwę i numer pod jakim figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Nadal - zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - kwota przekazywanego podatku jest pomniejszana o koszty przelewu bankowego. W ubiegłym roku Narodowy Bank Polski zwolnił z opłaty takie przelewy dokonywane przez naczelników urzędów skarbowych na rachunki obdarowanych organizacji.

Kto może obdarować?
Osobami, które mogą przekazać 1 proc. swojego podatku dochodowego wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego są:

* podatnicy składający PIT-28 - czyli ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą i płacą tzw. podatek zryczałtowany,

* podatnicy składający PIT-36 - czyli ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych,

* podatnicy składający PIT-36L - czyli ci, którzy korzystają z liniowej, 19-procentowej stawki podatku,

* podatnicy składający PIT-37 - czyli ci, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, których nie rozlicza organ rentowy bądź zakład pracy,

* podatnicy składający PIT-38 - czyli ci, którzy uzyskali przychody np. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, udziału w spółkach mających osobowość prawną.

Jak znaleźć?
Chcąc przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego w rozliczeniu za 2008 rok podatnik musi wybrać ją z wykazu ogłoszonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości (Monitor Polski z 31 grudnia 2008 roku, nr 96, poz. 827).

Wykaz ten zawiera listę organizacji, które miały status organizacji pożytku publicznego 30 listopada 2008 roku. Jednocześnie należy dodać, że są to organizacje pożytku publicznego, które mają prawo otrzymywać 1% (tzn. nie prowadzą działalności gospodarczej polegającej między innymi na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego).

Jeszcze składając zeznanie za 2007 rok to podatnik był zobowiązany sprawdzić, czy organizacja, której chce przekazać 1% nie prowadzi takiej działalności.

Przekazanie kwoty
Sposób przekazywania pieniędzy jest taki sam, jak był w roku ubiegłym. Odbywać się będzie za pośrednictwem naczelnika urzędu skarbowego na wskazany przez nas rachunek bankowy w ciągu trzech lub czterech miesięcy po terminie na złożenie zeznania podatkowego (dla formularzy PIT - 28 będzie to w kwietniu i maju, a w przypadku pozostałych formularzy - w lipcu i sierpniu).

Wszystkie organizacje uprawnione do otrzymania naszego 1%, powinny do końca stycznia podać urzędowi skarbowemu numer swojego rachunku bankowego. Te, które tego nie zrobiły, pieniędzy nie otrzymają.

Uwaga: ważne!

Uwaga: ważne!

Wpłacenie pieniędzy na rzecz organizacji pożytku publicznego nie pozwoli na skorzystanie z tego odliczenia.

Jeżeli organizacja pożytku publicznego powstała np. w grudniu 2008 roku, wówczas nie została uwzględniona w wykazie. To oznacza, że podatnik nie będzie mógł w zeznaniu za rok ubiegły zadysponować na rzecz takiej organizacji kwotą 1% swego podatku.

Wypełnienie w zeznaniu PIT odpowiednich pozycji traktowane jest na równi ze złożeniem wniosku o przekazanie przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.
Warunkiem przekazania tej kwoty jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego, nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od terminu, do którego można składać zeznania.

Naczelnik urzędu skarbowego przekazuje zadeklarowaną kwotę na rachunek bankowy wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego w trzecim lub czwartym miesiącu licząc od końca miesiąca, w którym upłynął termin złożenia zeznania.

Miejsce w formularzu
Podatnik, który chce przekazać swój 1% organizacji pożytku publicznego musi wpisać to w odpowiedniej rubryce zeznania rocznego.

Jeżeli składa PIT-28 - wypełnia część M: poz. 129-131,

PIT-36 -część O, poz. 305-307,

PIT-36L - część N, poz. 105-107, PIT-37 - część H, poz. 124-126, PIT-38 - część G. poz. 58-60.

W tych rubrykach zeznań wpisujemy nazwę organizacji, której chcemy przekazać 1% należnego podatku oraz numer, pod jakim widnieje ona w Krajowym Rejestrze Sądowym (zawarty w wykazie opp).

Kwota, którą chcemy przekazać dla organizacji, nie może przekraczać 1% podatku należnego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Informacje uzupełniające
W formularzach zeznań rocznych, służących do rozliczenia dochodu uzyskanego w 2008 roku została rozbudowana rubryka zatytułowana "Informacje uzupełniające". W niej możemy podać urzędowi skarbowemu nie tylko informacje ułatwiające kontakt, ale też konkretny cel, na jaki ma zostać przeznaczony 1% naszego podatku, np. imię i nazwisko dziecka.

Dodatkowo istnieje możliwość wyrażenia zgody na przekazanie obdarowywanej przez nas organizacji naszych danych osobowych - tj. imienia, nazwiska, adresu oraz wysokości przekazywanej przez nas na jej rzecz kwoty. Możemy to zrobić zaznaczając odpowiedni kwadrat.

To z kolei obliguje naczelnika urzędu skarbowego do przekazania tych danych obdarowanej organizacji pożytku publicznego w lipcu lub w sierpniu roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe.

Rubryka "Informacje uzupełniające" znajduje się bezpośrednio pod wnioskiem o przekazanie 1% podatku należnego.
Korekta zeznania
W latach poprzednich nie można było obdarować żadnej organizacji kwoty podatku wskazanej w korekcie zeznania. W tym roku kwota przeznaczona do przekazania może wynikać nie tylko z zeznania podatkowego złożonego w terminie, ale także z korekty tego zeznania.

Skorzystanie z tej możliwości jest jednak ograniczone w czasie. Korekta nie może zostać dokonana później niż w dwa miesiące od upływu terminu złożenia zeznania podatkowego. Zatem korekty zrobione później nie pozwalają podatnikowi do zadysponowania kwotą nieprzekraczającą 1% podatku.

Kilka zeznań
Jeżeli podatnik składa kilka zeznań podatkowych (np. PIT-37, bo uzyskał dochody ze stosunku pracy, PIT-38, bo uzyskał dochód ze sprzedaży akcji na giełdzie i PIT-28, bo zadeklarował opodatkowanie np. przychodów z najmu podatkiem zryczałtowanym) może wskazać w każdym zeznaniu inną organizację pożytku publicznego, która otrzyma 1% jego podatku z danego zeznania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera