Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnowiono ołtarz w koszalińskiej katedrze [film]

Marzena Sutryk [email protected]
Prace przy montażu w koszalińskiej katedrze potrwają jeszcze kilka dni.
Prace przy montażu w koszalińskiej katedrze potrwają jeszcze kilka dni. Radek Koleśnik
Odnowiony ołtarz, po gruntownym remoncie, będzie niewątpliwie perełką w koszalińskiej katedrze. Jego elementy wróciły po renowacji i właśnie są montowane. Oficjalne odsłonięcie 8 grudnia.

- Skoro udało nam się wyremontować katedrę z zewnątrz, to chyba nikogo nie dziwi, że chcemy też, aby w środku pięknie wyglądała - mówi ks. Antoni Tofil, proboszcz parafii katedralnej. - Zwłaszcza, że m. in. figury na ołtarzu wymagały odświeżenia. One teraz zyskały ludzką twarz i robią o wiele lepsze wrażenie, nie są w tak ostrych kolorach, jak były dotychczas. Z wykonani przypominały jarmarczne figurki. To 26 zabytkowych figur z drewna dębowego. Ich autorem jest Andrzej Wenzel z Iwięcina.

Figury mają aż 500 lat! I przedstawiają: Maryję z Dzieciątkiem, św. Jana Chrzciciela, św. Jana Ewangelistę, a także św. Wojciecha i św. Ottona. Są też tu apostołowie i rycerze. Renowacją zajęła się warszawska firma Gorek Restauro.

- Znamy ich z pięknej pracy m. in. w Kołobrzegu - mówi ksiądz Antoni Tofil. Na życzenie kościoła powstał projekt stworzenia tryptyku, który stanie w prezbiterium katedry. Figury nie będą już umieszczone na kracie, tylko w trzyczęściowej drewnianej szafie.

W ramach remontu wymieniona też została instalacja i zamontowana iluminacja, która pozwoli dodatkowo podkreślić piękno nowego ołtarza z postaciami świętych.

Koszt całości to 470 tys. złotych. Z tego koszt samego tryptyku to 200 tys. złotych. Pieniądze, jak mówi proboszcz, pochodzą z kasy parafialnej.

A jakie plany remontowe proboszcz ma na kolejny rok? - W 2013 roku będą życzliwie patrzył na wiernych i ludzi dobrej, by otrzymać trochę groszy na spłatę długu - mówi ksiądz Antoni Tofil. - A poważnie ujmując - oczywiście, że są kolejne plany, bo jest jeszcze sporo do zrobienia - m. in. ściany, witraże. Ale na wszystko potrzeba czasu i pieniędzy.

Odsłonięcie ołtarza jest planowane na 8 grudnia na godzinę 18. Tego dnia nastąpi też jego poświęcenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo