Epidemia Odry w Polsce? Czy to już epidemia czy na razie niewielkie zagrożenie. Sprawdź jakie objawy są zachorowań na odrę w Polsce. Na czym polega leczenie odry oraz czy jest ona uleczalna. W tym materiale znajdziecie mapę zachorowań na Odrę w Polsce. MAPA ZACHOROWAŃ na odrę w Polsce. Czy grozi nam epidemia? Sprawdzamy szczegóły dotyczące odry w Polsce.

EPIDEMIA ODRY W POLSCE 2018. Sprawdzamy na czym polega ta choroba, oraz czy grozi nam prawdziwa epidemia ODRY W POLSCE. Jak wystrzegać się zakażenia oraz jakie są pierwsze objawy zakażenia odrą? Sprawdź w tym materiale wszystko co musisz wiedzieć na temat odry w POLSCE. Czy grozi nam epidemia odry?

Odra to choroba zakaźna, przenoszona drogą kropelkową lub przez styczność ze śliną bądź wydzieliną z nosa osoby chorej. Okres wylęgania wynosi od 10 do 12 dni. Po tym czasie występują najczęściej: ostry ból gardła, katar, gorączka, zapalenie spojówek, suchy kaszel. Po kilku dniach w jamie ustnej pojawiają się białe wykwity, otoczone czerwoną linią. Na skórze za uszami lokuje się czerwona, grudkowa wysypka, która stopniowo obejmuje całe ciało. Zmiany na skórze powodują uporczywy świąd.

Jeśli nie wiesz lub nie pamiętasz, czy chorowałeś lub byłeś szczepiony, to powinieneś:

  • zgłosić się do swojego lekarza,
  • zapytać lekarza o zasadność badania poziomu przeciwciał przeciwko odrze,
  • ewentualnie poddać się szczepieniu ochronnemu, po konsultacji z lekarzem.

Osoby dorosłe zaszczepione jedną dawką szczepionki, w celu pełnego uodpornienia powinny przyjąć drugą, przypominającą dawkę szczepionki.

Koszt zarówno badania, jak i szczepienia osoby powyżej 19 roku życia leży po stronie tej osoby.

ODRA 2018: Pierwsze objawy odry pomylić można z grypą lub przeziębieniem. Wśród symptomów wyróżnić należy:

  • kaszel
  • ból gardła
  • katar
  • gorączkę

W dalszym stadium odry występują także OBJAWY

  • światłowstręt
  • krosty na ciele - najpierw na twarzy i za uszami a następnie na innych częściach ciała

ODRA W POLSCE 2018: Objawy odry, jak rozpoznać? Odra, pierwsze objawy choroby, jak je rozpoznać?

POWIKŁANIA PO ODRZE - SZCZEGÓLNIE GROŹNE DLA ŻYCIA

Najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju powikłania są oczywiście dzieci. Najbardziej dotyczy to dzieci z obniżoną odpornością, tzw. niejadki ale także dzieci z wadami serca oraz niemowlęta. Niektóre z powikłań mogą ujawnić się po kilku a nawet kilkunastu latach od przebytej choroby. Najczęściej są to zapalenia płuc, ucha środkowego oraz mięśnia sercowego czy mózgu.

"Większość osób jest już zdrowa. Liczymy, że ognisko odry wygaśnie"

Dane statystyczne

Na terenie Polski, w okresie od 1 stycznia do 15 października 2018 r. zarejestrowano 128 przypadków zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 58. Zachorowania na odrę w Polsce są związane przede wszystkim z przywlekaniem choroby z zagranicy lub zakażeniem osób, które nie są zaszczepione przeciwko odrze przez osoby nie będące narodowości polskiej.

W 2017 roku w Europejskim Regionie WHO zanotowano ponad 24 tysiące zachorowań. W 2016 roku było ich niewiele ponad 5 tysięcy. W okresie od stycznia do września 2018 roku w Europejskim regionie WHO odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do dnia 5 października 2018 r. na terenie UE najwięcej przypadków zachorowań na odrę zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290), Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje: Ukraina – w 2018 r. odnotowano ponad 32 tys. zachorowań, Rosja (1 953), Serbia ( 5 741) – przypomniała Izabela Kucharska- Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Odra, ospa, polio...Co wiesz o chorobach zakaźnych? Ta wiedza jest ci niezbędna! TEST