Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwiedź Muzeum Bursztynu w Jarosławcu

Rafał Nagórski
Maks Kwiatkowski zaprasza do Muzeum Bursztynu w Jarosławcu, gdzie można m.in. zwiedzić ekspozycję „Poławiacze bursztynu”
Maks Kwiatkowski zaprasza do Muzeum Bursztynu w Jarosławcu, gdzie można m.in. zwiedzić ekspozycję „Poławiacze bursztynu” Radek Koleśnik
Maks Kwiatkowski zaprasza do Muzeum Bursztynu w Jarosławcu, gdzie można m.in. zwiedzić ekspozycję „Poławiacze bursztynu”.

Wystawa to opowieść o pasji, o trudach i radościach towarzyszących poławianiu jantaru.

- Jej głównym punktem jest wystawa fotografii Eryka Popkiewicza zajmującego się fotografowaniem zbieraczy bursztynu - informuje Maks Kwiatkowski, założyciel muzeum. - Zdjęcia ułożone są w pewną opowieść, tak by zwiedzający mógł prześledzić historię poławiaczy posługujących się wiele lat temu dawnymi mapami, aż po dzisiejsze czasy, gdy korzystają z latarek ultrafioletowych - dodaje.

Poza fotografiami przygotowano też prezentacje mówiące o tym, gdzie i jak należy szukać bursztynu. - Powoli szykujemy się już do następnej wystawy i do wprowadzenia kolejnych atrakcji dla zwiedzających, ale nie możemy jeszcze zdradzać kolejnych szczegółów - mówi Maks Kwiatkowski.Muzeum bursztynu w Jarosławcu to jedna z najmłodszych atrakcji nadmorskich naszego regionu. Nie jest to sala, w której stoją tylko i wyłącznie eksponaty. Podzielone jest na kilka części. Pierwsza przenosi nas rekonstrukcji prastarego, bursztynowego lasu, który rósł na terenie dzisiejszej Skandynawii ponad 40 milionów lat temu. To tam, z żywicy tych drzew, narodził się bursztyn bałtycki. W kolejnym pomieszczeniu przenosimy się głęboko pod ziemię i dowiadujemy się co robi tam bursztyn.

Muzeum w Jarosławcu opracowało nawet ogromną mapę świata, na której, w odpowiednich miejscach, umieszczono bryłki bursztynów z całej planety! Od najświeższych, jeszcze niemal miękkich żywic, które liczą sobie 500 lat, przez niebieski bursztyn z Dominikany (20 mln lat), bursztyn bałtycki (40 mln lat) aż po prastary bursztyn triasowy z Dolomitów, który liczy sobie 230 mln lat - w sumie zaprezentowano kilkadziesiąt rodzajów okazów z całego świata. Ostatnim etapem zwiedzania jest komnata inkluzji. Inkluzje to według wielu największa magia bursztynu. Nic innego tak dobrze jak bursztyn nie przenosi wymarłych miliony lat temu gatunków roślin i zwierząt do naszych czasów. Przez bursztynowe okienko, możemy je oglądać dokładnie takimi, jakimi były 40 milionów lat temu.

Warto dodać, że z muzeum znajduje się druga co do wielkości bryła złota północy. To bryła bursztynu bałtyckiego ważąca dokładnie 2906 g. , co czyni ją drugą największą w Polsce. Pierwsza znajduje się w depozycie w muzeum w Gdańsku, jest cięższa tylko o ok. 350 gramów. Bryła ma formę szczelinową. Pochodzi ze złóż ukraińskich. Ma litą budowę, nie jest odłamana. - Zatem mamy obraz całej bryły, takiej, jaka rodziła się w drzewie ponad 40 milionów lat temu - podkreśla nasz rozmówca. Taki rozmiar bryły to już bursztynowa pierwsza liga, największe bryły na świecie (wykluczając lidera - 9,75 kg) ważą bowiem najczęściej 3 do 5 kilogramów.

Dla bursztynu przygotowano specjalną gablotę z hartowanego, antywłamaniowego szkła, dostosowaną do scenografii kopalni, w której bursztyn się znalazł. Ponadto bryła jest zakleszczona w stalowych ramionach, które po pierwsze dodatkowo ją zabezpieczają, a po drugie pozwalają podziwiać okaz z każdej strony.Muzeum Bursztynu w Jarosławcu czynne jest przez cały rok, ale w sezonie czynne jest codziennie od godziny 9 do 21. Bilety: normalny 15 złotych, ulgowy 12 zł, grupowy 10 zł.

Zobacz także
Wernisaż wystawy Rekwizyty Atrybuty

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!