MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odwołanie od wyniku matury krok po kroku. Nie zgadzasz się z wynikiem egzaminu? Nic straconego! Jak odwołać się od wyniku matury 2024

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wyniki matur pojawią się na indywidualnych kontach uczniów już 9 lipca 2024 roku (wtorek) o godz. około 8.30. Osoby, które nie zgadzają się z rezultatem swojej pracy mogą odwołać się od wyniku egzaminu maturalnego do OKE. Warto zaznaczyć, że im szybciej się to zrobi, tym lepiej, ponieważ decyduje kolejność zgłoszeń. Sprawdź, jak odwołać się od wyniku matury krok po kroku i poznaj całą procedurę.

Spis treści

Odwołanie od matury do OKE

W tym roku matura odbyła się w terminie 7-26 maja. Uczniowie musieli przystąpić do pisemnych egzaminów obowiązkowych (język polski, matematyka, język obcy nowożytny) oraz do egzaminów ustnych, które w tym roku również były obowiązkowe (język polski, język obcy nowożytny). Aby zdać te egzaminy należało uzyskać minimum 30 proc. wymaganych punktów. Ponadto maturzyści mieli obowiązek przystąpienia także do minimum jednego przedmiotu w zakresie rozszerzonym. W tym przypadku nie obowiązywał jednak tzw. próg zdawalności.

Uczniowie na sali egzaminacyjnej piszą maturę.
Wyjaśniamy, jak krok po kroku odwołać się od wyniku matury. Jakub Steinborn/ Polska Press

Uczniowie wyniki matury 2024 poznają 9 lipca około godz. 8.30. Osoby, niezgadzające się z oceną egzaminatora mogą napisać odwołanie od wyniku matury.

Trwa głosowanie...

Jesteś zadowolona/y z wyniku matury?

Jak odwołać się od wyniku matury? Poradnik krok po kroku

Procedura odwołania od wyniku matury odbywa się w kilku etapach. O tym powinni wiedzieć maturzyści, którzy uważają, że zostali źle ocenieni:

 • Przez sześć miesięcy od daty ogłoszenia wyników można składać wnioski o wgląd do pracy maturalnej. Taki wniosek – wzór dostępny jest m.in. na stronie CKE – można złożyć osobiście w siedzibie właściwej OKE, ale także mailowo czy listownie.
 • W ciągu pięciu dni od otrzymania wniosku, dyrektor danego OKE wyznacza termin wglądu, który odbywać się będzie w siedzibie OKE. O przyjmowaniu wniosków decyduje kolejność zgłoszeń. Im szybciej wyślemy wiadomość z prośbą o wgląd, tym lepiej.
 • Na obejrzenie swojej pracy zdający ma 30 minut. Może fotografować egzamin i zadawać pytania pracownikowi OKE. Przed wejściem należy okazać dowód osobisty.
 • Po wglądzie w pracę uczeń ma dwa dni na złożenie wniosku o weryfikację liczby punktów. Wzór takiego wniosku również jest dostępny na stronie CKE. Należy w nim wskazać numery zadań, które według maturzysty, zostały źle ocenione. W ciągu siedmiu dni powinna nadejść odpowiedź. Jeśli OKE stwierdzi, że faktycznie została przyznana zbyt mała liczba punktów, procedura jest zakończona. Uczeń otrzymuje nowe świadectwo dojrzałości. Jeśli nie – maturzysta ma prawo odwołać się do drugiej instancji.
 • Wówczas można odwołać się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Na złożenie kolejnego wniosku ma się maksymalnie siedem dni. W takim wniosku również zamieszcza się numery źle ocenionych zadań. Jednak w przypadku drugiej instancji możliwe jest jedynie zgłaszanie zadań otwartych. Ponadto trzeba zawrzeć także uzasadnienie dotyczące tego, dlaczego dane zadanie zostało poprawnie rozwiązane. Decyzja Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego jest ostateczna.

Do jakiej OKE wysłać odwołanie od wyniku matury?

Wniosek o wgląd pracy maturalnej, który rozpoczyna procedurę odwołania od wyniku matury należy złożyć do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, pod którą podlegamy. Lista OKE znajduje się na mapie zamieszczonej na stronie CKE. Są to:

 • OKE Gdańsk: pomorskie, kujawsko-pomorskie;
 • OKE Jaworzno: śląskie;
 • OKE Kraków: małopolskie, podkarpackie, lubelskie;
 • OKE Łomża: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
 • OKE Łódź: łódzkie, świętokrzyskie;
 • OKE Poznań: wielkopolskie, lubuskie, zachodnio-pomorskie;
 • OKE Warszawa: mazowieckie;
 • OKE Wrocław: dolnośląskie, opolskie.
Znamy średnie wyniki matur 2024. Jak poradzili sobie maturzyści?

Znamy średnie wyniki matur 2024. Jak absolwentom szkół średn...

Matura poprawkowa w 2024 roku

Uczniowie, którzy nie zdali egzaminu maturalnego, mogą podejść do matury poprawkowej. Odbędzie się ona 20 sierpnia 2024 roku o godz. 9.00 (taka sama data dla wszystkich przedmiotów pisemnych) oraz 21 sierpnia 2024 w przypadku egzaminów ustnych. Wyniki matur poprawkowych uczniowie otrzymają 10 września.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odwołanie od wyniku matury krok po kroku. Nie zgadzasz się z wynikiem egzaminu? Nic straconego! Jak odwołać się od wyniku matury 2024 - Strefa Edukacji

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński