Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oferta pracy Filharmonii Koszalińskiej wywołała oburzenie. Powód? Kaucja

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Oferta pracy Filharmonii Koszalińskiej wywołała oburzenie. Powód? Kaucja
Oferta pracy Filharmonii Koszalińskiej wywołała oburzenie. Powód? Kaucja archiwum
By ubiegać się o posadę w Filharmonii Koszalińskiej, muzyk wpłacić musi kaucję w wysokości 150 złotych. Dowiedziało się o tym — za pośrednictwem wpisu anestezjologa z Łodzi — pół Polski. Internauci są dla Filharmonii bezlitośni, dyrektor instytucji tłumaczy, że w tym rozwiązaniu nie ma nic kontrowersyjnego.

"Warunkiem przystąpienia do przesłuchań jest wpłacenie kaucji gotówkowej w kwocie 150,00 zł w kasie Filharmonii, najpóźniej do chwili rozpoczęcia przesłuchań. Kaucja gotówkowa podlega zwrotowi po zakończeniu przesłuchań i dokonaniu wyboru muzyka spośród zgłoszonych kandydatów, poza muzykiem wyłonionym do zatrudnienia w Filharmonii. W jego przypadku kaucja podlega zwrotowi niezwłocznie po podpisaniu umowy o pracę i przystąpieniu do pracy. W przypadku niespełnienia tych warunków kaucja ulega przepadkowi na rzecz Filharmonii" - ten zapis z oferty pracy ironicznie na Twiterze skomentował Damian Patecki, lekarz z Łodzi.

W jego "tweecie" czytamy: "Filharmonia Koszalińska każe chętnym do pracy wpłacać 150 złotych kaucji przed przesłuchaniem, jak Cię wybiorą i nie podpiszesz umowy to kaucja przepada. Jestem naprawdę rozczarowany przyzwoitością dyrektorów szpitali i brakiem pomysłowości, dali się wyprzedzić (pisownia oryginalna)."

Robert Wasilewski, dyrektor Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki, nie ukrywa, że kaucję na przesłuchaniach dla muzyków Filharmonia, wprowadziła już wiele lat temu i dziwi go fakt, że teraz sprawa stała się taka głośna. - To rozwiązanie, które do teraz nie budziło żadnych kontrowersji — opowiada. - To też rozwiązanie neutralne finansowo, bo uczestnicy przesłuchania odzyskują kaucję — ci, którzy nie zostali wybrani — od razu, osoba wybrana przez nas do zespołu, po podpisaniu umowy o pracę — wyjaśnia. Kaucja przepada tylko w jednej sytuacji — gdy muzyk, który wcześniej znał warunki zatrudnienie, wziął udział w przesłuchaniu i je wygrał, postanowił nie podpisać umowy o pracę.

Dlaczego kaucje zostały wprowadzone? - Przygotowanie przesłuchania dla muzyków to wyzwanie finansowe i logistyczne. Trzeba zgromadzić radę artystyczną, która ocenia uczestników przesłuchania, zorganizować akompaniatora — opowiada.  - Tak na marginesie, to wiele filharmonii wymaga, by to muzyk starający się o pracę, zadbał o akompaniatora, my zaś wzięliśmy to na siebie. Niestety w przeszłości mieliśmy kilka takich sytuacji gdy muzycy przyjeżdżali na przesłuchania, wygrywali je, a potem nie podpisywali z nami umowy, bo przesłuchanie w Koszalinie potraktowali jako próbę przed innym przesłuchaniem. To członkowie rady artystycznej sami zaproponowali, by poszukać jakiegoś rozwiązania. Wprowadziliśmy kaucję i to się sprawdza — mówi.

Sprawę kaucji postanowił też skomentować Marcin Orłowski przewodniczący ZOZ Związku Zawodowego Polskich Artystów Muzyków Orkiestrowych przy Filharmonii Koszalińskiej, który mówi, że wśród pracowników pomysł kontrowersje budził i budzi dalej: - Od momentu jej wprowadzenia w 2019 zgłaszaliśmy na Radach Artystycznych przeciwskuteczność i wątpliwość takiego rozwiązania, którego nie znamy z żadnej innej Instytucji Kultury w Polsce. Dyrektor był jednak uparty i przekonany o słuszności swojego pomysłu. Jedyna zmiana to... podwyższenie kaucji z pierwotnej wysokości 50 zł to wysokości 150 złotych brutto — komentuje. 

Na naszą prośbę do sprawy odniosła się też Państwowa Inspekcja Pracy w Szczecinie. Jej rzeczniczka Ewelina Kolanowska-Wrońska przyznała, że z pomysłem kaucji podczas rekrutacji się nie spotkała. - Przepisy prawa pracy nie zawierają regulacji odnoszących się do kwestii pobierania kaucji od osób, które ubiegają się o zatrudnienie, w związku z prowadzoną przez danego pracodawcę rekrutacją. Możliwość zastrzeżenia kaucji w umowie wynika z zasady swobody umów. W nauce prawa cywilnego przyjęło się, że kaucja stanowi rodzaj zabezpieczenia o charakterze rzeczowym. Kwestie wynikające ze zobowiązań cywilnoprawnych pozostają poza sferą właściwości rzeczowej Państwowej Inspekcji Pracy — wyjaśnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera