Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogromny wzrost zachorowań na grypę. Ministerstwo Zdrowia zapowiada e-skierowania na szczepienia

Joanna Boroń
Joanna Boroń
W przedświątecznym tygodniu na grypę zachorowało około 300 tysięcy osób.
W przedświątecznym tygodniu na grypę zachorowało około 300 tysięcy osób. archiwum polskapress
W przedświątecznym tygodniu na grypę zachorowało około 300 tysięcy osób. Do lekarzy ustawiały się długie kolejki, w niektórych aptekach był problem z lekami. Dziś sytuacja nie jest lepsza. Mści się na nas fakt, że nie szczepimy się przeciw grypie. Rząd chce nam to ułatwić skracając drogę do podania szczepionki.

Dziś, gdy chcemy się zaszczepić przeciw grypie, musimy lekarza poprosić o receptę, potem ją wykupić i wrócić z nią do przychodni. Dla wielu osób wymaga to zbyt wiele zachodu. Dlatego taką popularnością w Koszalinie cieszy się program darmowych szczepień przeciw grypie dla seniorów (tegoroczna pula szczepionek już się skończyła).

Za popularnością nie kryło się to, że był darmowy, bo w Polsce osoby po 65 roku życia mają prawo do szczepionek za połowę ceny, czyli około 25 złotych, a te po 75 roku życia płacić nie muszą wcale. Chodziło o wygodę. Zgodnie z jego założeniami senior dostawał szczepionkę już u lekarza — nie potrzebował skierowania, nie musiał chodzić po preparat do apteki.

Radosław Zając z koszalińskiej Bezpiecznej Przychodni: - W roku obecnym rząd nie powołał programu powszechnych bezpłatnych szczepień. Szczepienia bezpłatne dostępne są dla osób od 75 roku życia i kobiet w ciąży, ale muszą wykupić szczepionkę w aptece - tłumaczy i jednocześnie, podobnie jak wielu innych lekarzy apeluje o wprowadzenie powszechnego programu darmowych szczepień realizowanych przez punkty szczepień przeciw COVID-19.

Ten postulat ma zostać częściowo spełniony. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraśka zapowiedział, że resort szykuje rozwiązanie podobne do tego zastosowanego przy okazji szczepień przeciw koronawirusowi. Wszyscy Polacy mają dostać e-skierowania na szczepienia przeciwko grypie.

E-skierowanie ma zastąpić receptę na szczepienie, którą teraz musi wystawić lekarz. Dzięki tej zmianie chętni mają kupić preparat (o ile nie należy do grupy, która ma prawo do bezpłatnych szczepionek) i udać się z nim do przychodni lub skorzystać ze szczepienia na miejscu.

Czy to zmieni nasze podejście do szczepień? Oby. Dziś przeciw grypie szczepi się jedynie około 7 procent populacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera