Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ojczysty - dodaj do ulubionych. Spotkanie ze znanym dziennikarzem w Kaliszu Pomorskim

AR
Ojczysty- dodaj do ulubionych. Pierwszy panel językowy odbył się 16 września w Centrum Kultury  im. Eugeniusza Poniatowskiego w Drawsku Pomorskim.
Ojczysty- dodaj do ulubionych. Pierwszy panel językowy odbył się 16 września w Centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego w Drawsku Pomorskim. Adam Cygan
6 października licealiści z Kalisza Pomorskiego dowiedzą się jak mówić, by ich słuchano. Praktycznej komunikacji uczyć ich będzie Stanisław Heropolitański, były dziennikarz regionalnych telewizji, lektor i rzecznik prasowy związany z wieloma instytucjami. To kolejne zaplanowane działanie realizowane przez Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim. Zadanie dofinansowane jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty- dodaj do ulubionych”. Jednym z partnerów projektu jest kaliskie Liceum.

Propozycję do działań projektowych zorganizowania cyklu wykładów i ćwiczeń dla licealistów z powiatu drawskiego zgłosiła polonistka z Kalisza Pomorskiego – Aleksandra Radecka. Taki panel językowy odbył się 16 września w Centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego w Drawsku Pomorskim. Zgromadzona publiczność (uczniowie wraz z nauczycielami ze szkół średnich z Kalisza Pomorskiego, Drawska Pomorskiego i Złocieńca) miała okazję zapytać ekspertki od języka polskiego –wykładowczynie: prof. zw. dr hab. Ewę Kołodziejek( Uniwersytet Szczeciński) i dr Grażynę Majkowską ( Uniwersytet Warszawski) o ich opinie w sprawie dylematów związanych z językiem ojczystym. Moderatorem spotkania była Aleksandra Radecka.

„Co nowego w polszczyźnie?” – taki był tytuł pierwszego wykładu, w którym pani profesor Ewa Kołodziejek omówiła najważniejsze zjawiska językowe związane z trzema pokoleniami: dziadków, rodziców i obecną na sali młodą generacją. Z kolei dr Grażyna Majkowska skupiła się na języku w przekazach medialnych, który jest bardzo zróżnicowany. Słuchaczy zaskoczyła informacja o nowym dziennikarskim fachu -„tytularza”- człowieka odpowiedzialnego za tytuły i nagłówki prasowe.

Zwieńczeniem warsztatów były ćwiczenia. Młodzież z zapisanych na kartach propozycji musiała wybrać poprawne formy językowe i uzasadnić swoją decyzję.

- Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, którymi mogę się pochwalić w towarzystwie – komentowała spotkanie tegoroczna maturzystka kaliskiego Liceum Zuzanna Gardzińska i dodała, że teraz wie, ile zapożyczeń z języka angielskiego i amerykańskiego na trwałe zapisało się w polszczyźnie. Młodzież uznała maraton poświęcony naszemu językowi nie tylko za ciekawy, ale także za potrzebny.

Niedługo kolejne lekcje poświęcone sztuce wypowiedzi. Stanisław Herapolitański wprowadzi tegorocznych maturzystów w świat retoryki. W perspektywie są także ćwiczenia dotyczące pisemnej komunikacji, tej oficjalnej i prywatnej. Kampania cieszy się uznaniem i poparciem Polskiej Rady Języka Polskiego. Dbałość o poprawną polszczyznę, która jest naszym wspólnym dobrem, jest najważniejszym celem wszystkich działań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera