Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okuliści na Czarnym Lądzie

(oprac. mara)
Dr n. med. Iwona Filipecka, specjalista chorób oczu, pomysłodawczyni akcji Okuliści dla Afryki, z jednym ze swoich afrykańskich pacjentów.
Dr n. med. Iwona Filipecka, specjalista chorób oczu, pomysłodawczyni akcji Okuliści dla Afryki, z jednym ze swoich afrykańskich pacjentów. Okuliści dla Afryki
Trzy razy Kamerun, teraz Namibia, a w planach Etiopia, Ruanda, Uganda i Ghana - członkowie zespołu Okuliści dla Afryki zwiększają zasięg swoich działań.

Dopiero co z badań w kameruńskim gabinecie wrócił nowy członek zespołu Okulistów dla Afryki dr Dariusz Tuleja, a już 19 lutego z czwar­tą misją akcji wyruszyły dr Iwona Filipecka i optometrystka Agnieszka Lembowicz. Pojechały do Namibii, do ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych w Katima Mulilo, gdzie siostry zakonne marylki prowadzą jedyny w tym kraju dom rehabilitacji dziecięcej Cheshire Home.

Akcja Okuliści dla Afryki, której pomysłodawczynią jest dr Filipecka, rozpoczęła się w październiku 2012 roku. Od tego czasu wolontariuszom udało się zorganizować już trzy wyprawy do Kamerunu, stworzyć od podstaw pierwszy polski gabinet okulistyczny w Abong-Mbang, zaangażować do pomocy firmy farmaceutyczne oraz tysiące uczniów i dorosłych z całej Polski.

Dzięki nim do mieszkańców Czarnego Lądu trafiły leki, sprzęt medyczny oraz kilka tysięcy używanych okularów korekcyjnych i słonecznych. W tym roku ze swoją pierwszą misją okulistów wyjechał nowy członek zespołu dr Dariusz Tuleja.

- O tym, że w Afryce panuje bieda, wiedziałem od zaw­sze, ale nie spodziewałem się, że ogrom potrzeb jest aż tak wielki. Dopiero w Kamerunie zdałem sobie sprawę, że to, co robimy w ramach akcji, to nie tylko zwiększanie komfortu życia, ale też dawanie młodym ludziom szan­sy na edukację i lepsze życie w przyszłości - mówi dr Tuleja, wolontariusz z wielkopolskiego Koła, któremu w dwa tygodnie lutego udało się przebadać 270 osób: dzieci i dorosłych. Doktor Tuleja już zdeklarował swoje zaangażowanie w akcję i chęć kolejnych wyjazdów. Zgodnie z planami organizatorów inicjatywy, ma on pomóc w organizacji pracy gabinetu, który udało się uruchomić w Kamerunie w trakcie ubiegłorocznej misji. Natomiast pomysłodawczyni akcji swoje działanie ma skoncentrować na rozszerzaniu zasięgu akcji o kolejne kraje.

- W Namibii zbadamy dzieci niepełnosprawne fizycznie, które dzięki pomocy polskich sióstr zakonnych mają prowadzoną na wysokim poziomie rehabilitację, a dzięki różnym darczyńcom otrzymują protezy czy wózki inwalidzkie. Po zakończeniu badań dzieci w ośrodku mamy w planie wyjazd w teren i badanie dzieci w wioskach namibijskich - mówi dr Filipecka. Prowadzone obecnie prace organizacyjne nie skupiają się jednak tylko na Namibii.

- Prowadzimy też rozmowy z polskimi misjami w Etiopii, Ruandzie, Ugandzie i Ghanie. Podobnie jak w Kamerunie i w Namibii, mamy pojechać tam realizować badania okulistyczne głównie wśród dzieci. Jednak rozmowy dotyczą także realizacji zabiegów operacyjnych zaćmy u dorosłych - zdradza dr Filipecka.
Wyprawa organizowana jest wspólnie z fundacjami Dzieci Afryki i Redemtoris Missio. Razem z Okulistami dla Afryki wyjeżdżają wolontariusze akcji pod nazwą Dentysta w Afryce, którą zainicjował stomatolog dr Konrad Rylski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!