Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni mieli lecieć do Katynia z prezydentem. Dostali drugie życie...

Jaromir Kwiatkowski, nowiny24
Jarosław Kaczyński, Stanisław Ozóg, Stanisław Żelichowski, Grzegorz Schetyna... Osób, które miały lecieć tym samolotem, było jednak znacznie więcej.
Jarosław Kaczyński, Stanisław Ozóg, Stanisław Żelichowski, Grzegorz Schetyna... Osób, które miały lecieć tym samolotem, było jednak znacznie więcej.
Rozmawiałem w ten wtorek z Klarą, córką Grażyny Gęsickiej. Popatrzyliśmy sobie także w oczy z Jarosławem. To się nie da opowiedzieć, co wtedy czułem… - głos posła Stanisława Ożoga łamie się.

Szef rzeszowskiego PiS miał w sobotę lecieć samolotem do Smoleńska. Na przeszkodzie stanęły mu problemy zdrowotne. W poświąteczny wtorek zrezygnował z zarezerwowanego miejsca.

Planowaliśmy tyle spotkań…
Ożóg, wspólnie z klubowymi koleżankami Grażyną Gęsicką i Aleksandrą Natalii-Świat, już kilka tygodni wcześniej umawiali się, że podczas podróży - czy to na Okęciu, czy już po przylocie do Smoleńska - znajdą godzinę na spokojną rozmowę m.in. na temat projektu ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, nad którym pracowali. Mnogość zajęć powodowała bowiem, że trudno im się było umówić na takie spotkanie w Warszawie.

W połowie marca poseł trafił do szpitala. Później była rekonwalescencja. W poświąteczny wtorek zadzwoniła do niego Grażyna Gęsicka z pytaniem o zdrowie oraz czy ma nadal trzymać dla niego miejsce w samolocie.

- Odpowiedziałem: "Grażyna, jeszcze nie czuję się dobrze i nie mogę polecieć. Nawet nie powinienem jeszcze jechać do Sejmu". Umówiliśmy się na spotkanie w tym tygodniu, w czwartek lub piątek - opowiada Ożóg.

Do Warszawy jednak pojechał. Tam, w Sejmie, po raz ostatni rozmawiał z Gęsicką i Natalli-Świat, dzień przed ich wylotem do Smoleńska. - Umawialiśmy się już na następne posiedzenie Sejmu. Żartowały, że to będzie już blisko moich imienin i że spotkamy się "imieninowo", a przy okazji omówimy inne sprawy.

W czwartek wieczorem poseł Ożóg spotkał się także z senatorem PiS Stanisławem Zającem. - Planowaliśmy nasze wspólne imieninowe spotkanie z parlamentarzystami z Podkarpacia i nie tylko. Podszedł do nas marszałek Krzysztof Putra, pytał o moje zdrowie, trochę pożartowaliśmy, bo był to człowiek o wielkim poczuciu humoru. Umówiliśmy się też na czerwone wino…

Grażyna, odezwij się jak najszybciej!
Gdy wydarzyła się katastrofa, poseł Ożóg był akurat w drodze do Ropczyc, na spotkanie Podkarpackiej Akademii Samorządowej. - Wspólnie z Grażyną Gęsicką i Władysławem Ortylem byliśmy jej pomysłodawcami - opowiada. - Chodziło nam o przygotowanie kandydatów w wyborach samorządowych.

Szef rzeszowskiego PiS dowiedział się o tym, co się wydarzyło, kilka minut po godz. 9. - Kontaktowałem się z Warszawą, ale wiadomości o Grażynie Gęsickiej były sprzeczne. Mówiono nawet, że coś pokrzyżowało jej plany i nie zdążyła na samolot - opowiada poseł. - Zadzwoniłem do niej, ale zgłosiła się tylko poczta głosowa. Nagrałem się: "Grażyna, odezwij się jak najszybciej!". Podobny telefon wykonałem do Aleksandry Natalli-Świat.

Wykłady w Ropczycach miały się rozpocząć o godz. 10. W zaistniałej sytuacji uczestnicy jedynie uczcili chwilą ciszy ofiary katastrofy, a zajęcia zostały odwołane.

Informacje, które już wtedy napływały szerokim strumieniem, coraz bardziej niweczyły nadzieję, że nie wszyscy zginęli…

Żelichowski odstąpił miejsce Deptule
Poseł Stanisław Ożóg jest jedną z wielu osób, które mogły w sobotę odbyć tupolewem ostatnią podróż swego życia, ale - z różnych powodów - nie znalazły się w tym samolocie.

Na pierwszej liście pasażerów był Jarosław Kaczyński. Bardzo chciał lecieć, jednak tuż przed wyjazdem ustalili z bratem, prezydentem RP, że prezes PiS zostanie w kraju, by czuwać w szpitalu przy ciężko chorej matce, Jadwidze.

- Jestem pewna, że gdyby mógł zamienić się z bratem, na pewno by to zrobił - powiedziała "Rzeczpospolitej" posłanka Jolanta Szczypińska. Prezesa PiS w ostatniej chwili zastąpił według jednych źródeł Zbigniew Wassermann, według innych - Przemysław Gosiewski. I Wassermann, i Gosiewski polecieli i zginęli.

Stanisław Żelichowski, szef Klubu Parlamentarnego PSL, odstąpił swoje miejsce w samolocie dwa razy! Najpierw Leszkowi Deptule, posłowi z Podkarpacia, któremu bardzo zależało na tym, by być w Katyniu.

Jednak okazało się, że Żelichowski i tak może lecieć, bo jest miejsce wolne. I wtedy przyszedł poseł Wiesław Woda i poprosił go o miejsce w samolocie… By polecieć do Katynia, Woda na własne ryzyko wyszedł ze szpitala.

Niech jadą inni
Wspomniana wcześniej posłanka PiS Jolanta Szczypińska również mogła lecieć z prezydentem. Jednak odstąpiła miejsce jednemu z członków Rodzin Katyńskich. Podobnie uczynił jej klubowy kolega Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Szczypińska pojechała pociągiem.

Ołdakowski zrezygnował z wyjazdu, bo był w Katyniu trzy lata wcześniej.
Ewa Gruner-Żarnoch, prezes stowarzyszenia Katyń, odstąpiła swoje miejsce, gdy dowiedziała się, że brakuje ich dla córek i synów pomordowanych w Katyniu. Potem okazało się, że na rocznicowe obchody może lecieć z premierem i skorzystała z tej okazji.

Jana Ardanowskiego, doradcę prezydenta ds. rolnictwa, do rezygnacji z lotu namówiła jego koleżanka z kancelarii, Katarzyna Doraczyńska, która zajmowała się przygotowywaniem prezydenckich wyjazdów. Tłumaczyła, że pociągiem ma jechać do Katynia wiele starszych osób, dla których kilkunastogodzinna podróż jest zbyt męcząca. Uległ jej sugestii i oddał miejsce kombatantowi. Nawet nie wie, komu. Doraczyńska poleciała tupolewem…

Propozycję lotu do Katynia miał także poseł SLD Tadeusz Iwiński. Odmówił jednak i oddał swój bilet, bo w Katyniu był już dwa razy. Wyjazd zaproponowano Jolancie Szymanek-Deresz. Poleciała...

Z prezydentem miał także lecieć Grzegorz Schetyna, szef Klubu Parlamentarnego PO. Na prośbę premiera, poleciał trzy dni wcześniej z delegacją rządową. W sobotę zastąpił go wiceprzewodniczący klubu, Grzegorz Dolniak.

W pierwszych komunikatach na liście ofiar pojawiało się nazwisko Jacka Sasina, ministra z Kancelarii Prezydenta. Potem okazało się, że w wyniku organizacyjnego zamieszania poleciał do Katynia rządowym jakiem, który wylądował w Smoleńsku kilkadziesiąt minut przed katastrofą prezydenckiego tupolewa.

W gronie ocalonych znalazła się także Zofia Kruszyńska-Gust, sekretarka z Kancelarii Prezydenta. Jako jedyna nie stawiła się na odprawę, bo źle się poczuła.

Mam coś jeszcze do zrobienia
Stanisław Ożóg: - Gdy uświadomiłem sobie, co się stało, zatrzymałem samochód w drodze z Ropczyc, pomodliłem się za tych, którzy zginęli i pomyślałem, że z woli Bożej to jeszcze nie czas na mnie. Opatrzność Boża tak zrządziła, że mam tu jeszcze coś do zrobienia…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!