Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opaski, tablety, badanie serca, czyli zdrowie pod kontrolą w DPS-ach powiatu koszalińskiego

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Fot. Joanna Krężelewska
Rozmowa z Tomaszem Tesmerem, wicestarostą powiatu koszalińskiego.

Powiat Koszaliński otrzymał potężny zastrzyk gotówki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To 2,5 mln zł na innowacyjne w skali kraju, a nawet Europy przedsięwzięcie - elektroniczny system zarządzania Domami Pomocy Społecznej. Na czym polega ten projekt?
Szukaliśmy rozwiązania, które w czasie pandemii pozwoli nam zabezpieczyć nie tylko podopiecznych, ale też pracowników. Punktem wyjścia była kontrola dostępu do DPS, czyli pomiar temperatury, odkażanie. Pojawiły się wtedy pomysły, żeby rozszerzyć działania o stały pomiar parametrów życiowych pracowników, ale też kontrolę przyjmowanych leków. Nasi podopieczni często wyjeżdżają do lekarzy, do specjalistów. Każde wyjście z DPS-u zwiększa ryzyko zakażenia. Zdecydowaliśmy zminimalizować je przez teleporady i konsultacje medyczne przy komputerze, ale ze szczegółową diagnostyką.

W jaki sposób?
Umożliwiają to nowoczesne urządzenia, które mierzą między innymi parametry serca i układu krążenia. Wyniki badań lekarz widzi od razu na swoim komputerze. To również opaski, które stale kontrolują parametry życiowe i umożliwiają ich systematyczny podgląd. Jednocześnie dają możliwość lokalizacji podopiecznych. System pozwoli też wyeliminować odręczne zapisywanie przyjmowanych przez naszych podopiecznych leków. Dokumentacja zastąpiona będzie telefonem lub tabletem, zawieszonym przed pokojem podopiecznego. Informacje o lekach trafią jednocześnie do rodzin i opiekunów prawnych. Testujemy urządzenia i wybieramy najlepsze rozwiązania.

System ma być wsparciem w walce z pandemią, ale przydatny będzie również wtedy, gdy epidemia będzie złym wspomnieniem.
Dokładnie. Jednocześnie usprawniamy zarządzanie w Domach Pomocy Społecznej. Ewidencja czasu pracy, zastępstwa – sprawna administracja poniesie komfort pracy całego zespołu. System będzie dużym wsparciem na osiedlu DPS-ów, które chcemy stworzyć w Bielicach w partnerstwie publiczno-prywatnym.

Jednym z elementów inicjatywy jest też tworzenie Indywidualnych Planów Wsparcia Mieszkańca. Medycznego, psychologicznego, zawodowego?
To kompleksowe zadania, związane ze zdrowiem psychicznym, ale też szeregiem usług zdrowotnych, farmakologią, rehabilitacją.

Projekt jest w fazie testowej. Kiedy ma ruszyć oficjalnie?
Testujemy narzędzia, wybieramy najbardziej odpowiednie. W ciągu maksymalnie dwóch miesięcy program zostanie wdrożony.

Ile Domów Pomocy Społecznej działa na terenie powiatu koszalińskiego? Ilu podopiecznych w nich przebywa?
To sześć Domów, przy czym powiat prowadzi pięć z nich. DPS w Bobolicach prowadzony jest przez siostry zakonne. Największy działa w Żydowie w gminie Polanów, gdzie pomoc otrzymują osoby przewlekle chore psychicznie. Ośrodek w Nowych Bielicach otacza wsparciem dorosłych oraz dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną. Pozostałe są dla osób przewlekle somatycznie chorych. We wszystkich przebywa około 650 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera