Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opozycja była w Kronospanie [wideo]

Rajmund Wełnic
Radni z wizytą w Kronospanie.
Radni z wizytą w Kronospanie. archiwum Kronospan
Radni – tym opozycja – odwiedziła fabrykę płyt drewnopochodnych Kronospan Szczecinek.

Wizyty różnych oficjeli, czy dni otwarte w zakładach Kronospan nie są niczym niezwykłym, ale ta była historyczna, bo bodajże po raz pierwszy weszli tam radni miejscy z opozycji Razem dla Szczecinka, w tym członek zarządu ekologicznego stowarzyszenia Terra Jacek Pawłowicz. Największy szczecinecki zakład nie od dziś jest z nimi w sporze.

Wizyta dotyczyła głównie wykorzystania drewna poużytkowego do produkcji płyt, którego sprowadzanie z Europy nie podoba się stowarzyszeniu Terra. - Stosowane przez Kronospan rozwiązania technologiczne pozwalają na odzysk z drewna poużytkowego materiałów pełnowartościowych, nadających się do wykorzystania produkcyjnego – informuje Beata Rafalo, rzeczniczka Kronospanu. - Drewno poużytkowe to odpady drzewne, których źródłem są najczęściej zużyte: opakowania, palety, stolarka, meble i podobne materiały.

Radni zwiedzili także teren fabryki – w tym specjalistyczną instalację do rozdrabniania, sortowania i oczyszczania drewna poużytkowego, wybudowaną w tym roku przez Kronospan za 20 mln euro. - Instalacja, po uzyskaniu pozytywnego odbioru przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, znajduje się obecnie w fazie rozruchu – wyjaśnia rzeczniczka. - Goście zostali również zaproszeni na teren hałdy biomasy, aby pokazać jej stan aktualny. Czysta, przebadana przez niezależne laboratorium ziemia spod hałdy i wokół niej służy do niwelacji terenu na działce przy ulicy Leśnej, należącej do Kronospanu. Obecnie z hałdy zostało już tylko około 10 procent stanu wyjściowego.

- Dobrze, że takie spotkania w ogóle się odbywają, bo dla mnie była to np. pierwsza wizyta w Kronospanie – mówi Jacek Pawłowicz. – Ale przyznam, że oczekiwałem przy okazji na bardziej merytoryczne rozmowy, bo chcielibyśmy zaprosić także z naszej strony specjalistów z różnych dziedzin.

Radny dodaje także, że na jego ocenę z hałdy przy ulicy Leśnej zostało nieco więcej niż 10 procent (inny radny z opozycji Marcin Bedka – geodeta z wykształcenia – złoży wniosek o zmierzenie, ile hałdy zostało w porównaniu z mapami historycznymi i jaka część została użyta do niwelacji pobliskiego terenu ul. Leśnej, firma ma to rozważyć). – Zaproponowałem także, że Terra na swój koszt przebada w certyfikowanym laboratorium próbki zawartości hałdy i ziemi spod niej – radny Jacek Pawłowicz dodaje, że skoro jest to czysta biomasa to raz na zawsze rozwiałoby wątpliwości wokół tej sprawy. – Niestety, przedstawiciele Kronospanu nie wyrazili na to zgody.

Kronospan przy okazji pokazał certyfikat „Firmy przyjaznej środowisku” nadany – na wniosek Narodowej Rady Ekologicznej - jeszcze w roku 2006 przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jak wiadomo, środowiska związane z byłym prezydentem tworzą dziś Razem dla Szczecinka. – Papier wszystko przyjmie, przecież to nie prezydent Kaczyński był w Kronospanie, tylko certyfikat na podstawie dokumentów które przedstawiła firma, nadawali jego ówcześni urzędnicy – komentuje to Jacek Pawłowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty