Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opuszczone miasto-widmo nadal straszy. Stacjonowała tam armia radziecka. Co wydarzyło się w tym miejscu?

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Miasto-widmo na granicy województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego przyciąga żądnych wrażeń. Do 1992 roku mogło tam żyć nawet 5 tys. osób, teraz opustoszałe Kłomino popada w ruinę. Co wydarzyło się w tym tajemniczym miejscu? Zobaczcie, jak wygląda i poznajcie jego historię --->Czytaj też: Zajazd-widmo w Wielkopolsce. Kiedyś popularna restauracja jest ruiną. Poznaj jej mroczną historię
Miasto-widmo na granicy województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego przyciąga żądnych wrażeń. Do 1992 roku mogło tam żyć nawet 5 tys. osób, teraz opustoszałe Kłomino popada w ruinę. Co wydarzyło się w tym tajemniczym miejscu? Zobaczcie, jak wygląda i poznajcie jego historię --->Czytaj też: Zajazd-widmo w Wielkopolsce. Kiedyś popularna restauracja jest ruiną. Poznaj jej mroczną historię Adam Jastrzębowski
Miasto-widmo na granicy województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego przyciąga żądnych wrażeń. Do 1992 roku mogło tam żyć nawet 5 tys. osób, teraz opustoszałe Kłomino popada w ruinę. Co wydarzyło się w tym tajemniczym miejscu? Odwiedzili je dziennikarze Głosu Wielkopolskiego. Zobaczcie, jak wygląda i poznajcie jego historię.

Zbudowane przez Niemców, baza armii radzieckiej. Kłomino to prawdziwe miasto-widmo

Kłomino to osada leśna położona 12 kilometrów od Bornego Sulinowa, na południowym skraju dawnego poligonu. Pierwotne koszary o nazwie Westfalenhof, zbudowane przez Niemców, wchodziły w skład kompleksu wojskowego Gross Born. Na polskich mapach miejsce to funkcjonowało jako Gródek.

W listopadzie 1939 roku w stalagu znajdowało się tutaj 6 tysięcy polskich jeńców wojennych i 2300 cywilów aresztowanych na terenach Polski. Po odejściu wojsk niemieckich teren ten przejęły zaś wojska radzieckie. Część budynków została wówczas rozebrana. Wybudowano jednak kolejne: bloki, punkt medyczny, garaże, kino oraz liczne sklepy. Kłomino tętniło życiem aż do 1992 roku.

Czytaj też: Zajazd-widmo w Wielkopolsce. Kiedyś popularna restauracja jest ruiną. Poznaj jej mroczną historię

Do 1992 roku Kłomino stanowiło bazę Armii Radzieckiej, stacjonował tam 82. Gwardyjski Pułk Strzelców Zmotoryzowanych, i podlegało jej administracji. W tamtym czasie cywile nie mogli wkroczyć na teren miasteczka. W 1993 roku zostało włączone do polskiej administracji wraz z pobliskim Bornem Sulinowem. Nie zostało jednak nigdy zasiedlone.

Jeszcze kilka lat temu miejsce to robiło przerażające wrażenie. Obecnie jednak część opuszczonych obiektów została już wyburzona. Według danych statystycznych w 2012 roku Kłomino liczyło 12 mieszkańców. W lesie w Kłominie można też natrafić na ruiny domu oficera. Niedaleko w miejscowości Borno Sulinowo mieści się budynek również nazywany domem oficera. Pomimo aktualnego, mocno zniszczonego stanu, nadal może zadziwiać swoją okazałością.

Miasto-widmo wciąż straszy. Jak teraz wygląda Kłomino? Zobacz zdjęcia z dawnej bazy armii radzieckiej:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Malowniczo położone, piękne, a nawet... owiane legendą i nawiedzione. Takie pałace zostały wystawione na sprzedaż w Wielkopolsce. Szukają nowego właściciela, który dostrzeże ich potencjał i przywróci im dawny blask. Do tego często kosztują mniej, niż luksusowa rezydencja. Jak wyglądają i ile trzeba za nie zapłacić?Te wspaniałe wielkopolskie pałace mogą być Twoje. Zobacz, które zostały wystawione na sprzedaż (kliknij tutaj)

Tajemnicze, okazałe, a nawet... nawiedzone. Te wspaniałe pał...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Opuszczone miasto-widmo nadal straszy. Stacjonowała tam armia radziecka. Co wydarzyło się w tym miejscu? - Głos Wielkopolski